Cat si cum vorbim la mobil in transportul public?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ei, Maru exagereaza, greyhound e o linie de transport, sunt niste autocare normale care fac trasee spre si dinspre toronto si de care se folosesc navetistii si nu numai. Si nu e interdictie la folosit telefonul, dar lumea are in general bun simt si nu o face. Nici in autobuze sau tramvaie sau metrou. Acolo lumea are mai degraba boala cu blackberry-ul, toti sunt cu nasul in emailuri non stop. Deci nu te dau jos din autobuz decit daca faci scandal, esti beat, faci urit.

Pe mine mai tare decit zbieratul in mobile ma deranjeaza fundurile lipite de scaune si cufundarea patimasa in lectura oricarei bucati de hirtie disponibila care scuteste cititorul de a da ochii cu gravida/batrinica/invalidul din dreptul lui care tare ar avea nevoie de scaunul ala. Situatia se intilneste si in Romania, si in Canada, oho, inca cum pe metrou la orele diminetii, pe gotrain, cam orice mijloc de transport, doar nu pe greyhound, ca ala e cu pasagerul si locul. Iar aici in Germania am ramas surprinsa de amabilitatea celor din jur. Cind eram gravida nu a existat o data sa ma fi urcat intr-un mijloc de transport, indiferent de ora si aglomeratie si sa nu sara cineva sa imi dea locul, chiar daca eu nu il voiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Acolo lumea are mai degraba boala cu blackberry-ul, toti sunt cu nasul in emailuri non stop. Deci nu te dau jos din autobuz decit daca faci scandal, esti beat, faci urit.

Sau daca ajunge autobuzul in depou si tu esti tot cu nasul in blackberry.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Acolo lumea are mai degraba boala cu blackberry-ul, toti sunt cu nasul in emailuri non stop. Deci nu te dau jos din autobuz decit daca faci scandal, esti beat, faci urit.

Sau daca ajunge autobuzul in depou si tu esti tot cu nasul in blackberry.




Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Soferul anunta la plecare regulile. Printre care si vorbitul la telefon trebuie sa fie limitat, pe vocea joasa...
Sunt soferi mai sensibili care cer ca regulile sa fie respectate si nu sunt f toleranti. Ei teoretic pot anunta politia de autostrada ca au pasager recalcitrant si unde pe traseu pot preda pe respectivul. Sincer, de 4 ani si jumate nu s-a intamplat decat o singura data ca un pasager sa fie amenintat cu datul jos din autobuz, insa unei pasagere cu abonament i s-a interzis calatoriile cu Greyhoundul in Ontario...

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nu stiu nada...ce-a vrut maru sa spuna,astept si eu sa vad de ce.

Chiar daca te-ar lasa-n pustietate(ceea ce oricum ar fi ilegal atita timp cit nu e interzis vorbitul la mobil in mijlocul de transport),de ce te-ar aduce politzia acasa?Faci si tu un "ia-ma nene"si gata,da' politzia...?????

Dana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

pai maru a decis ca nu are rost sa va lamureasca ca voi stiti mai bine ca ea, care circula de 4 ani si in fiecare zi delucru cu autocarul la 5:40 ori 6.05AM pentru ca deja stiti mai bine ca ea ce si cum...
nimeni nu a citit mesajul initial cu atentie, chiar e asa de greu de citit un mesaj cap coada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

pai maru a decis ca nu are rost sa va lamureasca ca voi stiti mai bine ca ea, care circula de 4 ani si in fiecare zi delucru cu autocarul la 5:40 ori 6.05AM pentru ca deja stiti mai bine ca ea ce si cum...
nimeni nu a citit mesajul initial cu atentie, chiar e asa de greu de citit un mesaj cap coada...

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


eu l-am mai citit inca odata si tot nu am vazut unde ai scris autocar. ai vorbit numai de autobus si bus si greyhound. daca specificai autocar , poate unii ne prindeam de ce se doarme cu atata spor dimineatza si e cam "ciudat" sa citesti ca de greyhound se pare ca au auzit destul de putini .

statistic vorbind nu stiu cat la suta din forumul asta face naveta cu greyhound-ul.

o seara buna!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

pai maru a decis ca nu are rost sa va lamureasca ca voi stiti mai bine ca ea, care circula de 4 ani si in fiecare zi delucru cu autocarul la 5:40 ori 6.05AM pentru ca deja stiti mai bine ca ea ce si cum...
nimeni nu a citit mesajul initial cu atentie, chiar e asa de greu de citit un mesaj cap coada...

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


da...uite in mesajul anterior spui "pasager recalcitrant"...hai mai da-o incolo de treaba, daca vorbesti la telefon esti recalcitrant?!

eu am vazut pasager recalcitrant cu adevarat in avion (a vorbit si la telefon dar dupa a facut multe altele)...si nu "l-au dat jos" :)

pe mine in mijloacele de transport mai mult ma deranjeaza mancatul cu plescaituri si alte diverse sunete (rontait, sorbit..din astea)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hai ca ar fi chiar ceva sa il dea jos din avion

"Stimate calator sunteti rugat sa parasiti mijlocul de transport pe usa din spate dreapta. Va anuntam ca pana la sol mai aveti 10.512 m insa pentru comoditatea coborarii comandantul va duce aeronava la plafonul de 10.000 m"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

NU vorbesc la telefon in transportul comun si nici in tren. Nu imi place. Mi se pare un autoatentat la intimitatea mea.

Lui Celcesforaie ii e rusine sa vorbeasca in transportul in comun sau in tren. L-am sunat o data cand era in tren.
Soptit: "nu pot vorbi, stai sa ma duc la WC"

Aud ce spun altii, ranjesc si sunt atat de prinsa incat ma trezesc ca pun intrebari sau dau sfaturi.
Am recomandat unei femei o crema pentru varice si alteia un gel pentru entorsa. Cel mai bine ma descurc cu matreata.

Uneori, cand sunt obosita, ma enerveaza conversatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Hai ca ar fi chiar ceva sa il dea jos din avion

"Stimate calator sunteti rugat sa parasiti mijlocul de transport pe usa din spate dreapta. Va anuntam ca pana la sol mai aveti 10.512 m insa pentru comoditatea coborarii comandantul va duce aeronava la plafonul de 10.000 m"


Din pacate nu se poate desi de multe ori mi-as fi dorit sa se poata, cu pasageri care asculta manele, beau, se cearta, iar cand li se atrage atentia de catre calatori sau stewardesa raspund "si ce-o sa faci, ma dai jos??".
Si stii care-i beleaua la avion, ca nici tu nu te poti da jos.
Adevarul e ca zborul cu avionul a devenit prea ieftin...

Ma rog, pe mine ma deranjeaza zgomotele in general, oamenii care vorbesc tare, asculta muzica tare in prezenta mea etc. Dar nu prea e nimic de facut deat eventual sa-mi pun eu dopuri in urechi.

Mergi la inceput