Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buna dimineata si de la frig si zapada... la noapte iar avertisment de zapada 15-25 cm. inca suntem in februarie, deci inca sunt zen si zic ca e in parametri

roxana, voi unde ati fugit in escapada? noi plan de spectacole mai avem asa:

cu toata trupa: http://kwsymphony.ca/2010_11/pops/pop7.php - dar nu mai gasesc in program pt anul asta, sper ca nu a fost tocmai in weekendul asta si l-am pierdut :(

io cu cel mare: http://kwsymphony.ca/2012_13/pops/pop7.php





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buna de dimineata si de la mine,

Sunt zombi, m-am culcat la 2:00 A.M. pt ca m-am uitat la Oscars ... am vazut spectacolul si conferintele de presa de dupa. Covorul rosu nu l-am vazut ca am fost cu familionul la Scooby Doo the musical.

A fost interesant - barbatul a plecat dimineata la serviciu, eu m-am dus la patinuar, venit inapoi, imbracat copiii de spectacol si plecat cu trenul in Manhattan ...puah, copiii astia ai mei zici ca sunt salbatici, atat s-au mai bucurat de trenul ala, am avut noroc si de unul din ala supraetajat ...wow ! se credeau in Star Trek. De la trem am mers si cu metroul, apoi ne-am intalnit cu barbatul la teatru ... ce am remarcat - noi aratam exact ca tzaranii aia care vin la oras si se imbraca de sarbatoare ... restul lumii era in blugi, pantaloni de trening, pantaloni de pijama, copilaraie gramada scorsi din casa asa cum au apucat ...bai, orice mi-ati spune, ce Dumnezeu, era totusi o piesa de teatru, chiar asa sa dai copilul jos din pat, sa-i pui geaca pe el si sa-l duci la teatru ?

Piesa mi-a placut, a fost un musical cu personajele din Scooby Doo dar care a avut, ca si desenele animate, un mister de dezlegat ... mi-a placut mie si fica-mii ...baietilor nu le-a placut. Sunt ranita din cauza ca lui Alex nu i-a placut ... sper sa nu ajunga ca majoritatea barbatilor care dorm la orice spectacol live ii duci. Cand am plecat am trecut pe langa Opera unde era un afish cu balet - le-am propus sa luam bilete, macar sa vada si ei cum este ... am fost refuzata categoric. Poate sunt prea mici (sper eu), poate n-o sa le placa niciodata.

Dupa show ne-a dus barbatul la un restaurant turcesc - foarte, foarte frumos ...am mancat bine si cam scump. Apoi am mers pe jos prin Manhattan pana la locul unde parcase masina ... am sa va spun ca duminica la ora 20:00 toate restaurantele si magazinele erau deschise, ceea ce am inteles ca in Europa nu se intampla ...daca nu ma grabeam la Oscarurui cred ca faceam si niste shopping.

Evident ca ieri, cand am avut tot acest program incarcat, a fost o zi superba de ski ...poate ninge si la noi daca ninge la Aqai.

P.S. Lali, unde a fost baiatul la ski, in ce oras ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinilor

a nins la noi ca de sfarsitul lumii. dimineata era zapada de 30cm. decorul era minunat, pomii incarcati.... dar ce folos? in mare parte s-a topit. de mine cica se incalzeste. sigur nu stiu unde....

roxana, ti.am trimis pm.

azi am avut Teamtag. ma doare mintea.... maine nu merg al proces, ca nu-s invitata acolo. ma intrebat madam psiholog daca vreau sa vin, am spus ca prefer sa ma duc la lucru. se duce barbatul si copilu.

am o stare de somnolenta.... ameteala. nu, boabe n-am mancat, bantuie pe la noi un virus pacatos care te pune la pat. stari de somnolenta si dureri in tot corpul, eventual tuse. copila a avut ieri 39,7. pe seara ia trecut febra, a ramas insa cu starea generala proasta. acuma vrea sa merg cu ea in oras.... iar eu vreau in pat. vrea cercei sau ceva de genul....

michelle, ridica pedeapsa copilului. fi si tu ingaduitoare. sa vezi ce te asteapta de acuma, incet incet dragostea lui se va muta catre fete. e perfect normla sa fie asa. si perfect normal sa fie uituc si cu capul in nori. e varsta cand se schimba, de mama incepe sa uite si cauta dragostea unei fete. rabdare si intelepciune. tu fi acolo ptr el si de cate ori ai ocazia vorbeste-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buflea, la ora aia nici la noi nu sunt deschise... daca raman cu cumparaturi pe duminica trebuie sa le fac inainte de 4.

cu alte cuvinte, restaurant turcesc yum yum... imi place mancarea lor. si cool cu trenul, si io tre' sa organizez o expeditie.

cu balet, pune-le intai un balet pe youtube vezi daca au rabdare sa se uite. altfel nu merita dati banii si pleci inainte de jumatate.

kari, sanatate multa! si sa ne spui cum a mers la jungen....ala.

michelle, vorba lui kari, decat sa pedepsesti copilu', nu mai bine ii faci tu un checklist pe care sa-l aiba de verificat inainte sa plece de la scoala? si ai mei uita, dar le mai gasesc... pierdute irecuperabil au fost doar vreo niste cani termos is snowpants luati noi anul asta. da' am zis multumesc cand a trebuit sa cumpar alta pereche si erau on sale deja si am dat numai $20 pe ei. sa fie primiti aialalati, ca is multi copii saraci rau in scoala aia.

in rest, vad ca-i plin de schiori aicilea. al meu a avut target de cristiane (? asa se cheama curbele alea cu schiurile?) in weekend 5 la 20-30 m... si le-a facut, din prima. dap, dap, tot stilul maidan :D va anunt la anul cand il trimit in schi camp daca se gaseste vreun instructor mai bun ca jumatatea :))))

baiul cu ai mei prunci e ca nu vor sa mearga sa invete uneori chestii pentru ca ... nu stiu sa le faca. mom, nu pot sa merg la ski lessons ca nu stiu sa schiez





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,imi place cum gandesti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

rall, rucar-bran?


Asa cred si eu, nu-s autoarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aqai, exact soro ...ne apropiem de varsta la care nu mai primesc tot ce le oferim. Incep sa comenteze, sa respinga, sa dea ochii peste cap sau sa aprobe ... cel mai trist este cnd resping fara macar sa incerce ... mooor, imi vine sa ii pocnesc pe rand si ritmic.
De cand i-am spus lui fiu-meu de Scooby Doo, prima reactia a fost "aaaa, nu-mi place, nu vreau sa merg" ... ca cica sunt de "babies" . Ei bine, nu sunt chiar de babies, e o logica din asta politista in scripturile lui Scooby Doo. Dar pentru ca el a plecat cu ideea ca nu ii place, a iesit de la teatru cu concluzia " mi-a placut putin, putin, dar nu mai vreau". ...pai dupa ce am dat $70 pe un bilet sa nu vina sa mori cand auzi asta ?

In plus eu am si doi si baiat si fata ...fica-mea vrea acum la Diney on Ice ... eh! fiu-meu nu vrea si costa tot asa, vreo $55-$60 biletul. Daca ii indeplinesc dorinta, ma duc numai eu cu fica-mea si costa mai ieftin, dar baietii raman acasa sa taie frunza pe computere ... . Daca cumpar iar bilete, merge cu fortza si se stramba de neplacere.


De ce nu vrei Dom'ne la un spectacol de balet, de unde stii ca nu iti place ?

De ce nu vrei sa inveti pe snowboard (fica-mea), de unde stii ca nu poti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

V-am spus ca fiu-meu a fost portar la hockey ? Am niste poze ...pentru necunoscatori, portarul poarta jumatate de kg in plus de echipament .

Ah ! Si cateva poze de la excursia de ieri la Scooby Doo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

salutari. Vad ce discuta iar intens despre copii. Sa va mai zic si de ai mei.

Sambata i-am rugat sa isi stranga un pic din camere, sa pot da cu aspiratorul. Bianca avea un teanc de sosete, ciorapi si chiloti aruncati sub calorifer, pt ca se uscasera pe un suport ce il tin la ea in camera. Se apuca sa se lamenteze ca sunt prea multe de strans la ea, ca nu poate. Rares o ia la rost (la el in camere mereu e mai ordonat si mai putin lucruri aruncate, asa ca avea mai putin de lucru) "Ba nu sunt multe, esti tu lenesa!"
B:"Ba nu sunt lenesa, vino sa vezi cat sunt de multe!"
R:"nu sunt multe, esti tu lenesa"
B:"Taci!"
R:"Esti lenesa!"
B: (tipand la el de la cele -10cm si vreo 6kg mai putin): "Taci, ca iti dau una de te trimit in America" si jbag! tranteste usa la camera ei. In secunda doi o aud ca deschide iar si pe un ton si mai decis ii precizeaza: "In America de Sud!"

Dupa mai putin de jumate de minut, aud un 'poc' si tipetele Biancai. Ma duc sa vad ce au facut si sare sa il raporteze pe Rares ca i-a spart balonul. Intreb de ce si Rares imi zice pe un ton revoltat "pai Bianca a zis ca ma trimite in America!"

.... dupa vreo 3-4 minute, alergau amandoi hahainduse prin casa, Bianca fluturand o pereche de chiloti de-ai mei, gasiti la ea in teancul de haine spalate, care seamana la culoare si dungute cu o pereche de-a ei si tipand cat o tineau plamanii "Mi s-au expandat chilotii! Mi s-au expandat chilotii!"

Aseara faceau baie si cat o ajutam pe Bianca sa isi clateasca parul s-a apucat sa tipe ca vrea prosop. La intrebarea lui Rares de ce tipa asa, a venit prompt raspunsul "Pentru ca de aia s-au inventat fetitele, ca sa tipe!"


Michelle, eu cand uita ceva nu ii pedepsesc, ca si eu sunt imprastiata si neatenta de multe ori. Nu vad de ce as pedepsi ceva facut fara intentie. Dar, firesc, suporta consecintele. Azi de ex. m-a sunat soacra'mea (ea ii ia de la scoala si ii tine la ea pana terminam noi treaba) ca Rares nu a avut la scoala stiloul si nu a avut cu ce scrie ( a scris, cu un pix imprumutat) si ca dupa-masa cum isi face temele!? I-am zis sa il puna sa citeasca pana termina Bianca, apoi sa imprumute de la ea. Daca nu era cu capul in nori, scria si el si termina mai repede.
De la 18 azi au avut engleza si Bianca imprumutase de la d-na un plus (mai ia cate unul si i-l duce ora urmatoare). L-a uitat acasa dimineata si m-a sunat disperata pe la 17:30 sa ma duc sa i-l duc. Nu am avut cum, asa ca a trebuit sa se descurce cu d-na de engleza, sa isi ceara scuze si sa explice ce s-a intamplat (sigur nu s-a suparat d-na pt ca e o dragutza si intelege situatiile astea).

Kari, sanatate multa si bafta maine copilului!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

buflea f, frumoase pozele si protagonistii! ( ia aminte, asa se comenteaza nu 'frumos, dar erai cam zburlita')
Eu daca as fi in locul tau, as pleca la specatolul pe gheata numai cu Flavia, m-as bucura de timpul frumos petrecut cu fata si as lasa baietii sa se bucure si ei de activitatile lor impreuna. E firesc sa aiba fiecare alte gusturi, sa nu le placa tot ce le propui (la fel cum o inteleg perfect pe Flavia careia ii plac picioarele ei intregi, nu rupte pe skatebord )


Mergi la inceput