Jurnalele Pinguinilor

Jurnalele Pinguinilor | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata doamnelor,
Mi-e greu sa ma gandesc acum la sora mea altfel decat cu drag si duiosie. O pomenim cu totii ca si cum ar fi aici, Liana ar fi zis, Liana ar fi facut...la cea mai mica aluzie Tora plange, eu am noduri in gat, fetele nu stiu cum se descurca, dar vocea le scade brusc in intensitate.
Cred totusi ca indragesti o persoana nu numai pentru ca ti-e frate/sora, ci si dupa cum se poarta, dupa ce are in suflet. Nu numai cu tine...cu toata lumea. Noi am beneficiat de educatia desavarsita a mamei si de blandetea extraordinara a tatalui, probabil ca sora mea nici nu putea fi altfel decat a fost, adica impecabila (eu...am mostenit si ceva gene cine stie de unde, ca nu-s ca ea si nici ca parintii nostri).
Relatia noastra a fost "normala" intre frati, eu mai mic cu aproape 6 ani, invidios, turbulent, adeseori necioplit...totusi, viata mea s-a invartit in jurul ei. Am fost mezinul grupului, format din prietenii si colegii ei, de la sfarsitul liceului si pana a murit am avut aceiasi prieteni, am fost peste tot unde a fost ea si, atunci cand "m-am facut mare", ea a fost peste tot unde am fost eu. Pot sa numar pe degete vacantele petrecute separat sau sarbatorile in care nu am fost impreuna. M-a primit in casa ei cand n-aveam unde sta, mi-a stiut toate secretele, a fost umarul pe care au plans toate fetele seduse si abandonate de fratele ei zbuciumat.
Am avut fiecare viata lui, insa nimeni nu ne-a putut influienta viata noastra. Poate nu de la inceput, dar de cand n-au mai fost parintii, nici macar n-am mai locuit separat. Nu, n-a fost totul roz (acum imi dau seama ca altii in jurul nostru au contribuit la sincope) dar o spun cu toata gura: stiam ca absolut orice as avea nevoie, m-as putea baza pe ea. Este un sentiment extraordinar...de neegalat...imi pare rau ca a murit si nu stiu daca macar partial i-am creat aceeasi senzatie de siguranta.
Singura perioada cu serioase semne de intrebare (acum explicabile) a fost cu 2-3 ani inainte de a debuta problemele ei de sanatate. Nu ne intelegeam nici cum si juram ca o sa locuim fiecare in alt oras, sa nu mai stim unul de altul. Nu ne dadeam seama...dar la ea debuta un cancer de tiroida care o schimba din interior...iar eu eram prea cocos sa realizez asta. In plus, ea nu a trecut niciodata nici macar pe jumatate peste moartea parintilor, mai ales peste cea a mamei, intamplata tot in perioada aia. Dupa ce boala a devenit realitate, totul a revenit la normal intre noi, din pacate din ce in ce mai greu pentru ea. Asta a fost...mi-e ingrozitor de greu fara ea, insa fata de ce aud in jurul meu, imi dau seama cat sunt de privilegiat ca am avut-o langa mine atatia ani. Intr-un fel, simt ca toate persoanele din jurul meu au trait doar sa-mi faca mie viata buna si s-au stins exact atunci cand am putut sa ma descurc singur.
Dragele mele, nu exista garantii ca copiii vostri vor fi frati ca-n filme. Cred totusi ca puteti influienta asta prin educatie, exemplu personal, calm, rabdare. Fetelor mele le vorbesc adesea de copilaria mea, de parinti, de sora...ei (ca si alti membri ai familiei mele) sunt un exemplu de viata. De viata adevarata.
Nu pot decat sa sper ca ele vor intelege avantajele pe care le-am avut eu avand o astfel de sora.

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neatza, ha, ha, ha, Eumada, eu nu tip.
Doar imi activez fermitatea vocala si cand imi curge adrenalina in vene si se activeaza padurea de nervi devin tare scarboasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai sa va arat lucrarile Anei pentru scoala (bine, mai mult ale Torei).
Cativa parinti au zis ca lucrarile nu se pot face de catre copii..., e clar ca parintii se implica, deci care-i rostul? In plus, se fac si echipe de cate trei, adevarate proiecte, copiii se intalnesc sa le lucreze impreuna, parintii se implica...
Explicatia doamnei a fost simpla: da, stiu ca nu ei le fac in totalitate...dar nu trebuie sa le lipseasca ocazia de a petrece timp cu parintii facand ceva, timp cu colegii in privat, iar parintilor nu le strica daca se cunosc unii pe altii.
Cred ca are dreptate.
Si va mai arat o inima "hand made" pe care Tora mi-a daruit-o de Valentin (impreuna cu ciocolata si...alte chestii).
Iepurele e facut de Tea. Au muncit cu usa inchisa cateva ore.

Viviana, nu ziceai de RDS? Ai renuntat la ei, sau iar am inteles eu aiurea?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
doamne ce migrena sinistra am avut ieri, mama ei de viata.

Bufleo, m-a mintit ca a repetat la pian. si eu auzisem clar ca a trecut rapid prin alea pe care le stia. deci nu ma deranjeaza ne-studiatul, doar minciuna pe care o urasc din tot sufletul. normal ca nici nu stia unde-s niste partituri pe care se presupunea ca le facuse deja. acu suntem iubitori si impacati
vezi si tu ce sushi mananci cu bug-ul de la stomacel. sa nu ti-l agraveze. si gandeste-te la mine cand oi savura minunea aia de ton japonez. mor de pofta numa' cand ma gandesc!!

Rufus buna decizie!! sa vezi ce se pun pe gatit pupezicile hihihihi . sau te storc de bani de kfc??

Viviana, brava!! ai vazut ce au reactionat indivizii? super asa . n-am inteles, don'soara primi ce a asteptat de Valentinu'???

Rufus si o imbratisare mare mare de tot pentru primul mesaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mama ce frumoase operele Torei!!!!! super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Scriu repede si pe scurt ca trebuie sa fug sa platesc scoala de engleza a fetei.

Donsoara nu a primit nimic de sf. Valentin. Nu a avut timp sa se planga pentru ca in viata ei a intervenit ceva mult mai complicat si mai grav: ta-su i-a suspendat de alaltaieri seara Iphone-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

moama ce nasol!!! ce facu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen pinguinilor

pfuai, ati mutat sediul la cotroceni?!!!
am atatea sa va spun.... sa incep cu

buflea, relatia dintre mine si frate na fost asa intotdeauna. el e singurul baiat intre trei fete, numarul doi, eu numarul trei. de cand e sef de sefi, intr-un domeniu militaresc s-a schimbat mult. cred ca anturajul la schimbat. nu stiu exact ce. am in jurul meu destule exemple de relatii frate-sora-frate care s-au schimbat pe parcurusl anilor. in rau, sau in mai bine, dar in general in raceala unii fata de alti. parintii mei sunt si au fost niste oameni minunati. in fiecare an ne intalnim cu totii de peste mari si tari, e deja traditie. constat ca distanta ii schimba pe oameni. nu neaparat in sensul rau, dar ii schimba.


Rufus, frumoasa relatie ai avut cu sora ta. eu cred ca in sufletul ei a stiut ca o iubesti.
deci treci pe boabe? ai grija, se fragezeste carnea la picioare


carmaw, sanatate maxima


mado, nebunatica esti maika.


si acum despre sedinta de la psiholog. am inceput eu sa vb, doamna ma tot intreba cate ceva... in fine, nu mai stiu cum, am inceput sa-i spun ca fac parte dintr-un grup international numit 'pinguinii zburatori' (asa mi-a venit pe limba, na fost cu intentie) si ca locuim virtual pe un ghetar.... am povestit putin de buflea ce mama cool si gospodina 'perfecta' este; de Rufus cum ingrijeste cuibul de randunci din propria casa; de roxana ca ne prescrie h(s)exoral ptr calmarea durerilor de gat; de michelle si Pfeffer; de carmaw ca are nevoie de o inima noua; de mada ca e razboinica grupului , de viviana cum a tinut dieta pe tavan; de Andra cum ne-am cunoscut si in real life si ca mi-a facut doi cozonaci; ... uf nu mai imi amintesc de cine am mai spus ceva. doamna ma privit uimita si ma intrebat ce tre sa faca sa intre in grupul nostru. 'sa invatati limba romana'

una peste alta, imi cer scuze ca v-am facut reclama. a fost de bine, cica is in paramatrii chiar mai sus de paramatrii. ma pus sa completez un chestionar cu 50 de intrebari, care se tot repetau si dupa 20 maxim eram gata. tare, ca nimeni nu termina asa repede.


inca ceva legat de relatia frate sora, buflea te sfatuiesc sa fi optimista. si ai mei se mai cearta inca, dar le trece. si apoi ii vad cum se sustin unul pe altul, ii aud deseori cum discuta si isi impartasesc parerile.



edit, Rufus bestiala vanata aia si soricelul de la picioarele ei. sa inteleg ca esti tu pe post de vanata? felicitari Torei!

edit 2, corectarea greselilor gramaticale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna seara...au e ziua...

Io raportez...de valetinu` nu facui nimic....ne alerga Eva pana la 11 noaptea si ne-a puse sa ne pupam sa vada si ea.Si batea din palme nevoie mare...
Ea a primit o floare de la un baiat care o place iar aseara vine senina la mine si aratand degetul din mijloc(isi tinea restul degetelor cu pumnutul ca nu poate altfel)ma intreaba
"mama.ce inseamna asta?"
'degetul mijlociu...
da` Luca a zis ca e ceva plostie....si da-i ras...
I-am spus ca printesele cu parul de aur nu fac asa,a inteles,da` vine dupa mine si ma intreaba"dal daca dau oja se vede fumos?"

Am ras dupa colt vreo 10 minute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Kari crima!!! in afar de faptul ca se pare ca ti-a priit sedinta la psiho.... cred ca doamna a fost chiar uimita. oare o fi fost doar interes stiintific in cererea de aderare? o vrea sa ne studieze indeaproape in mediul nostru natural...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Kari..atunci propun sa se numeasca capitolul"Jurnalul pinguinilor zburatori..."alo,moderatorii dintre noi...se aude?

Mergi la inceput