Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cora, am decis sa plasez problema invatatorei spre rezolvare, mai ales ca ei in clasa nu lucreaza deloc cu betisoare/numaratori etc, doar cu degetelele. Sa vaz si eu 90 de degetele luate la numarat si impartit in gramajoare egale. (sigur ca puteam sa le dictez numerele eu si sa ma spal pe maini de treaba asta, dar nu vreau asa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura, eu iti zisesem de descompuneri in zeci si unitati si apoi repartizarea lor in 3 caprarii/multimi/gramajoare pt ca am dat acum cateva zile peste un filmulet unde e explicata adunarea fara trecere peste ordin si acolo, chiar la primul mod de rezolvare era descompunerea numereleor in zeci si unitati si adunarea lor zecile cu zecile, unitatile cu unitatile si apoi zecile cu unitatile.

Chiar sunt curioasa ce metoda va indica invatatoarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monica, da, in cazul lui 60 sau 90 merge, dar ce fac cu 24? Am incercat sa le explic 24=10+10+4 luam de la 10 si de la 10 si punem la 4 => 24=9+9+6 . inca nu sunt egale, mai luam odata si iese 24=8+8+8 au zis "aaaa!" dar am ramas cu sentimentul ca nu au priceput cum am gandit si de ce m-am gandit sa fac asa si nu altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Laura, parerea mea e ca e gresit asa. Nu vor intelege e prea abstract pentru ei. Au nevoie sa vada, eu mizez pe metoda cu multimile de boabe acolo unde descompunerea nu se poate face egal din prima ca la 30 de exmplu. Chiar sunt curioasa cum zice invatatoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Laura ne-ai lasat in asteptare !!! Cum a propus Doamna?
Tinand cont de ce au invatat in clasa eu cred ca tot prin metoda descompunerii trebuie sa se rezolve.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, si eu sunt in asteptare . Dragalasii mei cica "aaa, am uitat sa intreb" (amandoi), iar doamna nu s-a uitat pe tema (am inteles ca in ora de matematica ieri au mers copiii ce au participat la Euroscolarul in alta sala si d-na s-a dus cu ei, ceilalti ramanand in clasa cu altcineva si au lucrat singuri dintr-o culegere). Le-am trasat sarcina sa nu mai uite azi, dar azi e Smart-ul la matematica, probabil ca si azi vor uita. (Rares merge azi la smart si eu am uitat dimineata ca azi e concursul, asa ca dimineata nici macar succes nu i-am zis, desi aveam desigur si o lista de "ai grija sa citesti cu atentie, sa te verifici dupa ce termini, sa nu te grabesti, sa ...." ).

Ieri la ora de romana au facut in clasa autodictare cu poezia 'furnica Fanica'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Succes la concurs
Noi nu participam deoarece "nu e acreditat in scoala" acest concurs.
Stai calma ca "sfaturile" noastre cred ca nu fac mai mult decat sa-i streseze.
Eu am observat ca fimiu se concentreaza mult mai bine la concursurile organizate cu toti copii din scoala decat la cele care se dau in clasa impreuna cu colegii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

o idee, poate va ajuta: i-a cerut la scoala sa aiba permanent betisoare, organizate asa:
100 sunt legate cu elastic in snopuri de cate 10
si inca 20 libere.

e foarte usor de socotit asa cu ele. acum le folosim mai rar, dar la inceput era vital sa vizualizeze zecile si unitatile si sa nu incerce sa numere fiecare unitate la 14+3, de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Desigur ca si azi au uitat sa intrebe. Ii doare pe ei in bacheti ca eu am starnit o gasca de mamici cu problema lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce-au facut la smart? Al meu a gresit ca o gasca 4 intrebari pe care stia sa le faca dar n-a fost atent. Nu credeam sa sufere atat. A plans cu lacrimi de crocodil ca daca o sa fie copii mai buni decat el? Pare ca a inteles ca ne intereseaza mai mult progresul lui decat comparatia cu colegii.

Mergi la inceput