Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

o idee, poate va ajuta: i-a cerut la scoala sa aiba permanent betisoare, organizate asa:
100 sunt legate cu elastic in snopuri de cate 10
si inca 20 libere.

e foarte usor de socotit asa cu ele. acum le folosim mai rar, dar la inceput era vital sa vizualizeze zecile si unitatile si sa nu incerce sa numere fiecare unitate la 14+3, de ex.



Aaaa ce idee super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Ce-au facut la smart? Al meu a gresit ca o gasca 4 intrebari pe care stia sa le faca dar n-a fost atent. Nu credeam sa sufere atat. A plans cu lacrimi de crocodil ca daca o sa fie copii mai buni decat el? Pare ca a inteles ca ne intereseaza mai mult progresul lui decat comparatia cu colegii.



idem si la fel, ca sa zic asa. A gresit la niste chestii stupid de simple care sigur le stia (de ex. 3+6+10=20 dupa parerea lui). Sau la intrebarea cu vecinii lui 12 la care se aduna 4, a adunat doar vecinii, 4 sa-l adune cine vrea. La intrebarea cu 12 gaini si rate cu 2 mai mult a raspuns 14, ca doar ratele sunt pasari, gainile sunt dinozauri probabil . Ma rog, asta e. Si al meu a bocit de ciuda, ca vroia nota mare, sa ia premiu. I=am explicat ca oricum nu se da nimic premiu, ca importanta e munca si curajul lui de a participa. A zis ca la romana va fi mai atent si sigur face mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

hai ca la aia cu gainile m-a pacalit si pe mine. Deci a gresit 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi invatatoarea refuza concursuri la clasa 1. Sa vedem la anul ce o fi.
Azi au anuntat ca fac vaccin antipolio. Mi se pare cam devreme dupa ROR si la celalalt copil stiu ca l-a facut intr-a 3-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Anya, tocmai din motivele astea eu m-am deci sa-l sar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Si la noi s-a anuntat ac vaccin.
In carnetul de vaccinari scrie ca se face la 9 ani
O sa intreb doctorita daca e in regula sa il faca de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Oare de ce se face acum vaccinul?
La noi nu se face, doar ROR-ul care s-a facut in ian sau febr.

Si Stefan a fost ieri la Smart. El a lipsit miercuri ca nu se simtea bine, asa ca nici n-am stiut ca are Smart-ul cand m-am dus sa-l iau de la scoala am aflat. Era suparat ca uitase sa-si puna caietul cu foaie velina in ghiozdan si nu a avut pe ce sa faca problemele mai grele si a trebuit sa le faca in gand. El zice ca le-a facut corect pe toate.
Stiti cand e la romana? Sa-i iau de pe net subiectele de anul trecut sa i le dau sa le rezolve.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Intra pe site-ul lor si gasesti si programarea concursurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

fi-mio a venit acasa cu o medalie "de aur" de la nus'ce concurs si mi-a cedat-o, cica "pentru cea mai draguta mamica" m-a pus s-o port o seara-ntreaga prin casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Felicitari cea mai dragutzica mamica si cel mai istet baiat!

Mergi la inceput