Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Neatza,
Mirabelac, D-ne ajuta sa fie asta diagnosticul corect si sa dea rezultate. Te inteleg exact cat de rau te simti cand iti vezi puiutul ca sufera.la Dominic am ajuns si eu in pragul de jos al depresiei, dupa ce am mers cu el la N doctori si fiecare ziceau altceva.
Cat de grasunel este Calin? Auzisem ca in cazuri de rahitism accentuat, se poate da vitamina D3 injectabila( eu acum fac colegiul de asistent), merita sa intrebi si despre asta, daca mai ai nervi.

David al meu, a avut niste crize ieri de toata frumusetea, m-a cocosat de tot de la cat l-am plimbat prin casa si plangea intr-una. El nu a fost plangacios de fel, mereu cu zambetul pe buze, cand vrea papa cauta cu gurita in laterale si ieri m-a tras de bluza prima data, in semn ca vrea tzitzi. M-am topit toata. La 4 luni cantarea 7800,iar ieri la 5 luni, inca nu l-am cantarit, dar nu cred sa fi pus mult tare pe el, ca a fost racit si a papat tare prost.
O zi cu soare sa aveti si bebei papaciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

olivia, mersi de PM, ti-am mai trimis eu unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am tot citit dar nu retin mare lucru. Am amanat diversificarea, o sa vad peste cateva zile fctie de evolutia lui. Am luat safe feeder de la Canpol, o sa vad daca e bun sau nu.

In legatura cu informatiile din carti , cred ca cel mai bine e sa ne citim copilul, daca te iei dupa ce scrie fiecare chiar nu mai stii cum sa faci. Si eu am obs, cu cat citesc mai mult cu atat intru in ceata mai tare. La David am facut totul din carti si am facut un mare rahat vis-a-vis de diversificare, vai ca la varsta lui tre sa manance atat, tre sa doarma in patut, etc. Pe vremea cand era D mic se spunea ca nu e bine sa pape prea mult lapte ca il anemiaza, acuma se spune altceva... chiar ma certau drii ca nu papa mancare si vrea mult lapte... eu o sa ma dau dupa copil, daca vad ca vrea sa pape mancarica ii dau, dar sa ramana si mesele de lapte necesare.

Are si usoara anemie acum si as dori sa o corectez din alimentatie si nu cu fier, lui D nu am reusit niciodata sa-i dau fier ca se constipa.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ramona ma bucur ca ai revenit, stiu ca la noi nu se gaseste de mult injectabil si se aduce din Italia, o sa intreb dr sa vad ce zice ca are cine sa-mi trimita, merci de idee. Tre sa-i dau calciu 3 ml pe zi 8 sapt, mi se pare cam mult... deocamdata nu am dezbatut bine subiectul asta ca ma gandesc sa-i treaca tusea si apoi mai vedem.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Teoretic orice copil poate fi alergic la orice aliment, de asta e pe incercate la inceput pana vezi tolerantele lui. Daca un copil a facut kk cu sange de la un anumit tip de cereale, la n copii le poate merge f bine, nu trebuie sa va ghidati dupa asta si sa nu-i mai dati alimentul respectiv pe principiul ca a patit cineva. Se poate si de la constipatie sa irite intestinul f sensibil al micutilor. Plus ca poate face alergie la un aliment acum si peste 1-2 luni sa nu mai faca, se maturizeaza sist imunitar pe zi ce trece. Sau poate fi o alergie facuta pe fondul unui cumul de factori, si de asta trebuie incercat mai tarziu sa vezi clar ca e de la el sau nu. Eu am patit-o, dadeam vina pe ceva si cand i-am dat mai tarziu a fost ok.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legat de diversificare - eu m-am trezit acum pentru prima data in fata unei probleme. Cat e prea mult ca sa manance copilul?
Eu nu am inceput cu o lingurita in prima zi. A avut 2 lingurite piure de morcov diluat. Nu stiu daca ín carti printr-o lingurita se intelege o lingurita de substanta densa (cum facem noi piureul de legume) sau mai diluat. Dar i-am dat si a mancat destul de mult. In a 3a si a 4a zi de diversificare a mancat cate 80 ml de piure de la borcanel (consistenta aia nici prea prea nici foarte foarte). Nu m-am luat dupa carti ca ar fi trebuit sa manance 4 lingurite.
Inteleg sa se inceapa cu o lingurita sa vezi daca e alergic. Ea nu e.Si daca stomacelul ei are capacitate de 200 ml de la lapte praf, 80 de ml de piure de morcov mi s-a parut ok.Desi recunosc ca mi-am pus intrebarea daca nu o fi prea mult (la David nu am avut niciodata ocazia sa ma intreb cat o fi prea mult).
Legat de inlocuirea meselor - cu siguranta va mai ramane cu masa de lapte si dimineata si seara cel putin pana ceva timp de acum inainte.Ea oricum mananca masa de pranz (piureul de legume) cam pe la jumatatea dintre cele doua mese de lapte de la 11 si de la 15. Deci nu ii dau lapte imediat dupa si nici imediat inainte. In ciuda celor 80 ml de piure, mananca si la 11 si la 15 cate 200 ml. Maxim si-a mai decalat masa de la 15 cu o jumatate de ora- o ora. Dar e clar ca nu ii tine piureul ala de mancare. Mai incolo, cand o fi cu ou sau carne, mai discutam...

David manca lapte (tzitzi) cand avea chef.Nu ma gandeam ca e completare sau nu.Cand cerea, avea.Si el oricum manca mult prea putin la o masa ca sa ma gandesc daca ii completez sau nu. Cand i se facea foame, papa lapte.Cantitatea nu o stiam si nu ma mai stresam daca o fi prea mult sau prea putin.

Sanatate multa bolnaviorilor si multa putere mamicilor!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata dnelor,
Raportam si noi un tatic si o printesa mare muciosi si tusitori, restul sper sa fie feriti de boala.
Ne-am''diversificat '' si noi cu lp Lactana si cereale de orez, s-a constipat imediat asa ca azi incercam si ceaiul de musetel. Am observat ca dc nu face kk intr-o zi, papa fff prost.


MIRABELA:explicatia mi se pare logica, Doamne ajuta sa functioneze tratamentul lui Calin.Noi ar tb sa luam 7 ml calciu conform pedi, 10 zile doar ca nu prea i-am dat, aum am remuscari, ca si piticoata mea e prematurica si s-a triplat intre timp...de vit d injectabil stiu ca e controversata treaba, printesa mare a fost pe vigantolette (nu asimila vigantolul). sanatateulta!
RAMONA:bine ai revenit, ce pufos e micutul tau! cum a reactionat Dominic la schimbare?
KYTANA:poti sa incerci conopida sau brocoli, nu mai e chiar bb mic Luca...eu pap usturoi si ceapa si nu sunt probleme.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Piticoata are o jucarie cu care doarme, cand ii e somn ii dau iepuroiul in brate, o pun in patut pe o parte ,suzi in gurita, caruselul deschis si face nani.e asa haioasa cum tine in brate iepuroiul...sa nu credeti ca functioneaza mereu, planul B este carutul, dar slava Domnului am scapat de plimbatul in brate. sper sa nu revina ca m-am obisnuit cu binele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, nici eu nu stiu cat e prea mult, dar am citit aceeasi teorie ca tine: ca se creste prigresiv nr de lingurite. De ce, nu stiu. Eu acum care vreau Blw, o sa incep cu morcov fiert. Si ce fac? O las sa muste doar o data, apoi i-l iau?
La blw oricum nu le ajunge mult in stomac la inceput asa ca in nici un caz nu i sa pot calcula cati ml a mancat. Eu cred ca ne stresam prea mult.

Lumi, ce scumpa trebuie sa fie Ana cu iepurila al ei! Si ce bine ca doarme singurica!

Mirabela, Cam dusa cu capul dra aia ca sa-ti arate cu oasele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, m-am stricat de ras la faza cu o las sa musce doar o data din morcov, apoi i-l iau? Mi-osi imaginez pe Maya intinzand manuta dupa el

Mami.ilinca, oau, adoarme Natalia singurica Vreau si eu O sa incerc sa-l pacalesc pe Matei cu o jucarioara ceva

Dar momentan noi avem alte probleme... Matei n-a dormit azi-noapte intre 12 si 2, apoi intre 3.30 si 5.00 Azi am sunat pediatra, sa-i zic ca doarme prost... deci media, doarme cam 9 ore in care se trezeste de vreo 7 ori. Cand a auzit, a zis clar sa-l diversific. I-am zis ca maine facem 5 luni si a zis ca nu-i problema, sa incep cu sucuri. Nu stiu, mi-a zis de supe data trecuta, dar poate nu oi fi inteles eu bine, ca oricum, a fost asa o discutie in mare cand ne-am dus la vaccinul de 4 luni. Deci a zis sa incep cu sucuri de mar, morcov, portocala (cu care nu-s de acord...).

Carina, din ce mi-a zis mie pediatra se cam potriveste cu diversificarea pe care ai inceput-o tu. La fel, mi-a zis ca la cat de mare e Matei si care-s cerintele lui actuale, de papa din ora in ora, pana la 6 luni nu ne descurcam si sa incep la masa de dimi, pe la 10 cu 2,3 lingurite de suc, apoi sa cresc cu 2 lingurite zilnic. Fac asa cateva zile (n-a zis cate si nu mi-a trecut prin cap sa intreb), apoi incerc cu alt fruct.

Ce m-a mirat e ca a zis sa fac sucuri naturale, nu fierb nimic, fac la blender. Dupa ce incerc cateva fructe din care ii dau doar sucul, mi-a zis ca in aproximativ 2 sapt sa incep sa-i dau pulpa. Si abia apoi ne mutam la supe de legume.

Doctorita parea destul de relaxata, fara reguli de genul fix o lingurita, parca lasa la latitudinea mea, doua, trei, apoi cinci, sase. Si cu masa de lm completare... la fel, mi-a zis ca la inceput n-o sa-i ajunga doar sucul, dar pe masura ce cresc cantitatea probabil nu va mai fi nevoie la ora aia de lapte. Si apoi cred ca incep la masa de pranz cu supele, dar nu stiu exact. A ramas ca o mai sun sa-mi zica, era si cam ocupata la cabinet.

Voua cum vi se pare planul? Am intrebat-o daca e ok sa fie crude, si mi-a zis ca sigur ca da. Doar daca avea Matei vreo problema e necesar sa le fierb, dar sa nu suflu in iaurt din prima...

Deci, concluzia, maine la 10 ii dau 2 lingurite de suc de morcov crud... El cam are probleme si cu kk, ieri n-a facut deloc, trage numai partzuri, sper sa-l ajute nitel cu tranzitul intestinal...

Mirabela, of, ce doctorita, asa-s ei, mai insensibili, cred ca-s obisnuiti cu scene d-astea, dar noi ca mamici normal ca ne panicam. In locul tau sigur ramaneam la fel de marcata. Dar sper din tot sufletul sa fi dat diagnosticul bun si sa va dea un tratament care sa-l faca bine pe Calin. Va tin pumnii sa va reveniti amandoi!

Mergi la inceput