Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, mamici dragi!

Ramona, bine ai revenit! Te asteptam cu vesti!

Andreiutza, e super tabelul cu diversificarea! Chiar pare super ok schema! Ce m-as fi facut eu fetelor fara voi? Asa bine imi prind toate informatiile de la voi!

Kytanutz, ce simpatice sunt cantecelele, si brotacului ii plac! Vaz ca Luca te rasfata cu somnuri luungi!

La noi somnul surprinzator de 2 h de ieri a avut un pret cam scump, 3 h nedormite azi noapte, de la 12 noaptea la 3 dimi, adica perioada aia din noapte cand daca nu dorm imi vine sa bat pe cineva. Si cum nu ma puteam desfasura, ci ma leganam si shshiam ca cea mai calma persoana din univers, stresul l-a resimtit stomacul meu. Uitasem cat de naspa sunt durerile de gastrita, de care am suferit si vad ca it's making a comeback. Eu ar trebui sa mananc si noaptea, avand in vedere ca nu dorm, iar stomacul meu roade in gol

Acum, serios, daca ma imbolnavesc pe fond de oboseala am cam imbulinat-o... Azi nopate abia puteam sa-l tin in brate de durere, mi-am facut un sandvis, si m-a lasat. Ultimele nopti au fost naspa rau. Matei nu mai are somnul ala lung de dupa baie... se trezeste dupa maxim o ora si o tine tot asa pana la 6 dimi. Bine, somn lung intre ghilimele, adica 2,3 h, dar acum visez si la astea. Dar nu stiu cum a avut el energia sa stea treaz 3 h azi-noapte, plus ca pana in 12 dormise cu pauze de supt, leganat si plans. In schimb, dupa 3 l-am luat langa mine, el tot treaz era, dar eu am adormit si m-a trezit la 6.30, deci ceva, ceva a dormit si el. Azi am incercat sa dorm cu el, dar a avut somnuri scurte, de max juma de ora.

Cum zici si tu Olivia, daca dorm juma de ora mai mult ma enervez. O fi ceva in aer ca si Matei se cere mai des la san. O fi asta un semn ca tre sa incepem diversificarea inainte de 6 luni?

Acu, doarme de la 7.15, mi-a luat 45 de min sa ramana adormit in patutul lui. El are un fix in somn, sa-si duca mainile la fata, si asa se trezeste.

Totusi, in ciuda somnului prost, pe el nu pare sa-l deranjeze nimic, e zambitooor, energic, nici macar nu mai plange pe parcursul unei zile. Cand vrea san, agita capul in stanga si-n dreapta, cand ii e somn casca. Doar prin somn mai plange, dar deja m-am invatat, si-l calmez repede, pb e ca nu pt mult timp.

Nu stiu, chiar sper sa nu existe acolo vreo problema pt care doarme asa prost...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Reiau un pic gandurile din mesajul anterior pierdut.
V-am recitit de pe la capitolul 12 si m-am bucurat de intoarcerile bebelusilor, de achizitii, abdomene si de inceputul diversificarii.
Noi inca nu ne intoarcem, doar putin pe o parte a inceput de cateva zile, daca ii dau degetele se trage de ele si se ridica direct in picioruse, capul I'll tine foarte bine de mult, in fundulet sta asa putin cu o perina in spate. De vreo saptamana am inceput si eu sa-i dau cereale, am inceput cu o lingura si am marit treptat pana la 4 linguri, si acum continuam cu 3-4 linguri pe zi, la masa de dimineata, 10-12 depinde de cum papa inainte. Eu I le dau cam la 2 ore de la san si de cele mai multe ori nu mai vrea sa suga dupa ele, dar la maxim1,5 ore papa iarasi san, deci nu poit zice ca inlocuieste o masa, ci mai mult ca o gustare. Ideea cerealelor e de a-l ajuta sa se familiarizeze cu textura, lingurita, mestecatul si inghititul lor, nu sa pape 200 sau 180 ml o data, cum scrie pe cutie, ca sa inlocuim o masa, cel putin pana pe la 7 luni asa.
Si eu eram setata pe diversificare la 6 luni, dar cred ca cel mai bun moment e atunci cand vezi ca e copilul pregatit, adica sta oarecum in fundulet, nu mai are probleme in a-si sustine singur capul si cand "saliveaza"cand vede in jurul lui ca se papa( desi clar ei nu stiu ce e aia)si par a-si mesteca limbuta. La noi asa a fost, ca si la TziTZiri si am zis hai sa vad ce face. Si spre surprinderea mea, nu a dat nimic afara, nici nu apucam sa ii bag in gurita la cat de repede limpaia el.
Gata cu scrisul ca nu ma mai lasa, scriu cu el in brate si imi vrea telefonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

oLIVIA, te rog sa imi dai un PM cu adresa freedeliei ca sa vad daca mai trimite si pentru altcineva carrier. Esti sigura ca ma poti ajuta cu asta? Nu e prea mult pentru tine sau sot? Oricum daca voi fi eu singura care comanda poate renunt, ca sa nu pun lumea pe drumuri pentru 1 buc.
Multam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

In seara asta l-am vazut pentru prima oara ca si-a luat ambele picioruse in maini, nu le duce la gura, dar le-a prins f bine si se tot uita la ele. Doarme acum, sper sa nu se trezeasca iar pe la ora 22 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Pfoai... Ce semnatura am.
Tot vorbeati de cereale Bio, am dat o tura in seara asta la DM si am luat o cutie de cereale bio cu hrisca, marca lor Babylove sa vad cum sunt. Eu am inceput cu Nestle- cereale cu roscove, pentru ca pe astea le foloseam si la primul baiat, dar la el le-am luat dupa infectia cu rotavirus prescrise de dr, si intr-adevar strang scaunul. Deci daca aveti bebei constipati nu le dati, ca e posibil sa I'll stranga asa tare si sa ii faca sa sangereze, asa cum am mai auzit discutii.
Hrisca este foarte buna pentru inceput, meiul la fel, daca nu vreti neaparat orez, sau daca pur si simplu vreti sa le alternati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Noi suntem bine dar nu am reusit iar sa scriu de cateva zile din lipsa de timp.

Am vazut ca se discuta de diversificare. SI noi am inceput-o, dupa cum va ziceam acum vreo 3 saptamani, doar ca in perioada cu antibioticul a mancat asa de prost ca a refuzat aproape orice asa ca ne-am oprit. Eu am decis ca pana pe la 5 luni si jumate sau chiar 6 o luam mai incetut cu ea. Nu vreau sa ii inlocuiesc nici o masa pana atunci ci vreau doar sa ii testez toleranta la diverse alimente si sa il obisnuiesc cu gusturi, texturi noi si bineinteles cu lingurita.
Treaba merge destul de bine.
ALex a papat pana acum suc de mar si cu putina pulpa, suc de morcov, putin suc de portocala si cereale de orez. Urmatorul fruct pe lista e banana. Este aceeasi schema de diversificare pe care am mers si la fetita doar ca ea mancand lapte praf am mers pe ideea de mancare inainte de biberon.
Acum la Alex ii dau lm si avand in vedere ca el nu se satura deja de ceva vreme doar cu lm, apoi il pun in scaunelul de masa si ii completez cu mancare cat accepta. El a mancat cel mai mult pana acum cam 50 ml suc sau chiar 80 de cereale orez cu lapte. Eu ii dau cat vrea. Bine ca am inceput si eu cu cantitati mici si am crescut dar nu am mers pe varianta azi o lingurita si maine doua.

Corinuka, referitor la cereale noi eu stiu ca pana la 6 luni se dau fara gluten doar. Deci varietatea nu e asa de mare. dar poti, daca vrei, dupa ce testezi toleranta 3 zile la cele de orez, sa ii dai si altele. Asa stiu ca la voi e problema cu constipatia asa ca poate chiar ar fi mai bine altceva decat orez. Am vazut si ceva cereale cu porumb, care parca merg de la 4 luni.

Referitor la inlocuirea unei mese de lapte eu dupa 6 luni voi incerca treptat sa inlocuiesc cate o masa. Voi incepe, cred cu masa de pranz, apoi cu gustarea de fructe de dimi si apoi cu gustarea de dupa - amiaza. Eu stiu de la fetita ca dureaza luni bune pana ce copilul va accepta sa manance suficient incat sa nu ii mai dai completare lp sau san. La fetita am inceput la 4 luni si abia pe la 8-9 luni am ajuns sa accepte mesele fara completare. Acum si chestia ca laptele e important pentru bebei pana la 1 an o inteleg, dar sincer nu am gasit nicaieri documentat sa nu dai decat 80 ml mancare pana la 9 luni. Dimpotriva, am gasit in carti varianta de inlocuire completa a meselor 2 3 si 4 si mai raman 2 sau max 3 mese de lapte, unde se recomanda sa pape 500-600 ml lapte. SI am citit si textul acela cu recomandarile OMS (nu integral dar in mare) si am vazut ca dupa varsta de 6 luni copilul nu mai are rezerve suificiente de fier si ca laptele nu mai are suficiente vitamine pentru copil ceea ce face necesara diversificarea efectiva si nu doar cateva lingurite la o masa.

Sa nu dati cu rosii dar eu v-am spus ce am citit si pe ce varianta merg eu si sper sa ne fie bine.

Va pup si va urez noapte buna!

PS am intrat in picasa si am vazut o multime de bobocei frumosi impreuna cu fratiorii lor

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, nu e nici o pb! Ti-am dat pm.
Mai sunt fete care comanda, nu esti singura. I-am spus Deliei ca o vei contacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare tuturor!

Nu as putea sa spun ca suntem mai bine, mai astept si azi sa vad cum merge cu nout tratament.

Am fost la alergolog, alt dr, alt diagnostic, alt tratament. Doamne ajuta! Cica ar avea rahitism accentuat datorita faptului ca a crescut f repede, la 5 luni jumate are de 2 ori jumate greutatea de la nastere ceea ce e f mult, fiind si prematur. Cica ar avea bronhiile rahitice pe intelesul meu, si a ramas cu o sensibilitate, practic nu au putut sa se dezvolte in ritmul accelerat al dezvoltarii lui... ne-a dat aerosoli cu flixotide, mare lucru n-am obs dar sa vedem in continuare. Calciu tre sa-i dau 8 sapt si a marit doza de vigantol la 5 pic/zi.

Revin sa nu pierd.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

L-a facut sa planga si asa si a auzit ceva si la bronhii nu numai in nasuc. Fara antibiotic ca nu e cazul. Calciu eu ii dadeam 10 zile pe luna la recom pediatrului si 4 pic de D3. Deci nu era chiar descoperit...

In schimb am avut o experienta tare urata, a avut dra un exces de zel, sa-mi arate si mie cum sunt oasele capului de moi, desi nu ar fi trebuit sa fie asa... mi-a apasat cu mana ei pe capushor, undeva dupa ureche si intr-adevar era f moale dar am avut o senzatie tare aiurea sa simt asta, mi s-a facut rau pe loc, el a inceput sa planga f tare, probabil l-o fi durut sau s-o fi speriat doar, nu stiu... niciodata nu a plans asa de tare, s-a invinetit in jurul gurii... m-a luat o durere de cap instantaneu si pana a doua zi asa am tinut-o, nici nu mai stiam ce-i cu mine, toata noaptea m-am gandit la faza asta... am mai patit asa o data cu David cand l-am operat de polipi si m-au pus drii sa-i pun eu mascuta de anestezie ca sa nu traumatizam copilu in schim am ramas eu traumatizata... in fine... sper sa fie bine ca nici nu va pot spune ce simt pana nu-l vad bine...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata Mirabela,
Sper sa fii pe drumul cel bun si cu un final fericit acum. Asa de rau imi pare de mititelul Calin ca trebuie sa mearga pe la atatia dr. Mama ei de dr dar ce a trebuit sa iti demonstreze tie pe durerea copilului , offf, chiar exces de zel. Pe tine te inteleg ca nu stii nici cum te cheama pana nu il vezi pe el bine, am fost in pielea ta . Noi te sustinem si te asteptam din cand in cand sa ne mai spui cum sunteti amandoi.
Te puuup.


Mergi la inceput