Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Sa īncep repede cu ce īmi aduc aminte pana nu uit.
Nu mai #537;tiu - legum#259; minune pe care ar trebui sa o īncerci e morcovul, dar nu fiert, ci f#259;cut sucul din el crud. O sa il īncerc si eu, de#537;i sunt cam īmpotriva sucurilor la īnceputul diversific#259;rii, dar si David de la vreo 2 luni face caca doar for#539;at de mine, ba cu supozitor, ba cu termometru, ba pur si simplu cu picioarele flectate pe abdomen.
Legat de pompa de muls, acum am una clasica de la nuk, din aia tip seringa, dar am avut ocazia sa folosesc una avent manual#259; si nici nu se compara. Timpul e de cel pu#539;in 3 ori mai rapid, ca si cantitate scoate mai mult, plus ca e mai confortabil#259;. Eu am avut una Electrica primii pa#537;i, dar nu mi-a fost de folos deloc. Poate si PT ca am sānii prea mari si mi s-a paraut tare slaba. Daca a#537; mai fface vreun copil a#537; mai investi īntr_un avent manual#259;, dar nu mai e in plan, si greul a trecut, dar mi-ar fi folosit sA stimulez si sa fac si eu stoc. Parca pe net undeva erau de īnchiriAt din alea bune, dar preA scumpe PT mine.
Eu am īncercat azi sa ii dau cerealele alea bio de Hrisca de la DM, un mare cahh. Nu au nici gust, nici miros placur, si nu le-a vrut piticotul deloc. Poate daca nu le gusta pe alea dulci de orez cu roscove aveam vreo #537;ansa, dat a#537;a simple nici gānd sa le pape. O sa le maschez eu cumva prin altele, ca īmi pare r#259;u sa le arunc, mai ales ca #537;tiu ca ī#537; mai bune calitativ decāt celelalte.
Sa vede#539;i ce copil #537;mecher am. Daca vreau sa il adorm sa il pun la el in patut, dureaz#259; pana la juma de ora, cu plimbat in bra#539;e in timp ce ma plimb si ma rupe de coloana. Daca il las sa doarm#259; in pat lāng#259; mine, e de ajuns sa il #539;in de manuta, sa fac īntuneric si lini#537;te si adoarme singur. Dar daca a#537; vrea sa il pun in p#259;tu#539; la el dup#259; ce a adormit, imediat se treze#537;te Si īncepe show-ul. Acum ma gāndesc ca si eu a#537; face la fel, dar deja e tata-sau gelos pe el, ca el nu are unde dormi, de fr#258;#539;iorul cel mare nici nu mai zic...
Noapte lini#537;tita sa ave#539;i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Morcov crud,nu?O sa incep de maine,sa fac o cura de 3 zile sa vad daca e vreo schimbare.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Ramona,Mira ....multumesc ....
am vazut dupa mesajul Ramonei cu morov crud.
Dar daca e morcov crud se mai considera suc?Eu asociez tot timpul sucul cu fructe :))))

Ehh...
Mare tam tam cu kk asta.Ma ia disperarea de acum.Nu face si gata...De maine morcoveata il voi striga :))) Bagam morcovel sa facem kk.Dacxa dupa 3 zile nu o sa faca nici nu ma gandesc la diversificare pana la 6 luni....chiar peste...ca ma iau si nervii :)))) Fac si eu haz de necaz.
Ma bag la o baita scurta si la naniii

Va pupacesc si sa aveti o duminica superba !!!!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Ce mare fas am facut cu mesajul anterior. Scriu de pe tel si m-o mancat undeva azi sa schimb ceva setari, ca imi trebuia mie tastaura in ro. Nah ca acum o am si modifica cum vrea el cuvintele. SPer sa nu deranjeze prea tare la vedere si sa intelegeti ceva de acolo, ca e greu sa il editez tot de pe telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Intre timp am mai modificat ceva la setari. Acum e mai bine.
Da morcov crud, dar facut suc din el, nu cu toata pulpa. Daca ai un storcator bun e perfect, daca nu il dai pe razatoarea aia mica si apoi il strecori prin comprese de tifon si ii dai doar sucul. Sper sa va ajute, o sa il incerc si eu tot de maine, dar eu ma gandesc sa merg pana la 5 zile cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Da suc de morcov crud la noi a mers si ceai de musetel neindulcit
Vreau sa spun ca si noi la un moment dat ne chinuiam cu kk si in timp s-a reglat de la sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Storcator am .E si de legume si de fructe.
Ceaiul de musetel e bleaks....i l-am dat cu seringa,altfel nu imi acdepta si la fel...i-am dat ca tratament 2 zile si nu a avut nici un efect asupra lui...asa ca ... bineinteles am renuntat.

Sper ca morcovelul sa aiba efect ca daca nu,nu stiu ce sa fac....ma pune pe ganduri negre

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Andreea, si Luca a inceput sa faca la 3 zile cam dupa ce am introdus lp (inainte facea zilnic). Vad ca de 3 zile a facut zilnic, cam de cand am ajuns pe la 10 ml cu sucul de morcovi. Habar n-am daca e coincidenta sau nu. Eu am luat-o incetisor cu sucul, conform pediatrei trebuia sa ajungem intr-o saptamana la 30 ml, eu nu am vrut sa-l grabesc, si-asa mi se pare devreme.


In seara asta i-am facut baie lui Luca in vana cu colac prima oara. Nu a fost prea impresionat, dar nici nu a obiectat. A fost rupt, abia am reusit sa-l tinem treaz sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Andreiuta, dupa cat timp il ajuti sa faca kaki? Intreb pentru ca Luca a nimerit o data 4 zile si in a 5 a zi a faacut singurel. Cand nu face mai multe zile, da semne de disconfort? Din cate imi amintesc este pe tzitzi Dl Andreiut, nu? Incearca sa il lasi o data neajutat, daca nu da semne ca-l deranjeaza evident. Poate se regleaza usor-usor.

Noi am avut o zi tare ciudata. Luca nu a dormit mai deloc toata ziua! dupa trezirea de la 07.30, a atipit nitel pe la 12.00, apoi pe la 15.00 vreo 30 min la san si de atunci pana la 20.30, inca vreo 30 min. Nu pot zice ca a fost plangacios, dar mi se pare ciudat. Oricum ne apropiem si noi de saptamana 19. Mi-e nitel teama de ea!

Mirabela cum mai este Calin? Mami.ilinca, ce fac fetele? Carina? Anaomaria?Adrianadana, cum mai e cu bubitele? Ai fost la doctor?

Booobuleeeet, o diversifici pe Dragonita frumusica? Elfica, ce mai fac fetele? Corinuka, cum mai este frumosul tau bobocel drag?
Papelusca, Delia, Simona Ma bucur ca sunteti bine!

Ah Simona, nici eu nu vreau sa astept pana la 1 an, dar daca cei de aici nu vor sa ii faca nimic la ochisor si imi zic ca este normal...

Fetelor, le-ati luati scaune bebeilor? Pe cel de la Chicco nu il mai gasesc aici, decat modelul nou, care mi se pare cam scump si altceva nush ce sa ii iau. Aveti sugestii?

Mai bag si eu o zuma (facem campionat eu cu dl Pinguin) si ma bag la nanica.

Noapte buna, vise dulci si bobocei somnorosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Am uitat sa zic de vaccin, Andreea, eu credeam ca au fost ceva efecte secundare grave, si-asa am retineri si cu vaccinurile astea, dar mi-e frica si sa nu-i fac.
Luca a plans putin dupa ce a scos siringa, dar s-a linistit imediat ce l-am mangaiat pe caput.

Kytana, nu stiu cum e acolo, ar fi bine daca ai putea sa ceri si parerea unui oftalmolog. Mai planuiesti vreo vizita in Romania in curand?

Mergi la inceput