Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Olivia, am incercat si semiadormit, cand nu vrea isi inclesteaza gurita si nu pot nici cu forta sa-i mai bag biberonul si eventual scuipa. Incep sa cred ca are o problema cu tetina, ca am vrut sa-i dau azi sucul de morcovi din sticluta, sa nu ma mai chinui cu lingurita si nu a vrut, cand i-am dat cu lingurita a papat cu placere. M-am uitat sa vad de dintisori, nu se vede nimic neinregula in gurita. Cam de o saptamana dureaza asta, nu stiu de unde a mai invatat-o.
Suzeta o accepta, asa reusesc sa il mai fraieresc cateodata, ii dau suzeta, apoi o scot incetisor si o inlocuiesc cu tetina. De cele mai multe ori bea, greu este pana reusesc sa i-o dau in gurita.

Stii cumva cum e acum bebele care nu a mai mancat bine dupa vaccin? O sa incerc sa vad ce e si cu D3, multumesc!

Multumesc si pentru link-uri! Conform Qbebe suntem sub, dar am si plecat de la greutate mai mica. Am listat si un grafic pe care l-a postat una din fetele de aici si e cam in partea inferioara, dar e totusi in grafic. Astept si analizele de saptamana viitoare sa vad daca e totul in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Kytana, am fost cu el la oftalmolog si a zis ca sondajul se face cat mai repede incepand cu 4 luni. 1 an e deja tarziu, trebuie cu anestezie si e mai greu. Acum nu e nevoie de anestezie, nu doare, bebeii plang doar pentru ca sunt imobilizati. Se poate sa nu fie suficient un sondaj, uneori mai e nevoie si de al doilea, al treilea. Noi am fost acum 2 saptamani, dar au zis sa mai incercam totusi pana in martie cu masaj. I-am dat picaturi si Tobradex si Nettacin si Netildex, dar astea ajuta doar la conjunctivita care se face datorita lacrimilor care sunt in permanenta in ochi. Cand ii fac masaj i se umple ochisorul de secretie, chiar daca in mod normal nu se vede nimic.

Nu stiu nici eu ce sa zic, vad ca nu exista absolut niciun subiect la care sa fie de acord toti doctorii, totul e contradictoriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

va salutam si noi.
da, stiu ca pare mult dar dupa cum ziceam nu-mi ajunge nici 15 zile daca raman fara lapte si se pare ca spre asta ma indrept. Dar asta e. Poate ca si eu regret ca nu m-am chinuit mai mult sa-l pun la san dar am avut o perioada destul de grea si nu mai aveam rabdarea necesara.
Oana ma bucur ca micuta papa bine legumele. Si eu intentionez sa inlocuiesc masa de lapte mai devreme de 8-9 luni.
Ramona tu intrebai de pompa. eu am una electrica de la Primii Pasi (bine e a doua pentru ca pe prima am uitat-o la sterilizat si s-a topit ). A costat cam 120 lei si sunt tare multumita de ea. A mea a produs peste 100l lapte
In rest: eu racita, Dari racita si cu conjunctivita, Vladi racit ( ce sanse credeti ca are sa nu ia conjunctivita )
Mancare nu prea fac. Azi o mamaliguta cu branza si smantana, ieri o salata orientala, zilele trecute ciorba de fasole si mancare cartofi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carmen, in primele doua zile i-am dat de la borcanel (consistenta de piure de la borcanel - adica mai moale sa zic) si am mai pus apa sa iasa mai diluat. Dupa aia nu l-am mai diluat. Dar consistenta de borcanel e oricum mai moale decat as face eu piure in casa.Cred ca e ceva intre supa crema de legume si piure de cartofi...
Azi i-am fiert eu un morcov jumatate si jumatate de pastarnac.Am lasat niste apa de la fiertura si am bagat mixerul in ele.A iesit consistenta de la borcanel - nu prea pot sa descriu . Nu am alta comparatie, ca si piureul de cartofi fiecare il face cu mai mult sau mai putin lapte - eu de ex pun mai mult unt si mai putin lapte.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Consistenta e ca daca pui ''cu mot' sta. Adica face o movilita (ceea ce supa crema nu face). Dar daca clatini putin paharul se aplatizeaza (ceea ce piureul nu face)... nu am gasit o imagine mai plastica

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Raluca, acum am vazut ca si voi aveti probleme cu tetinele, daca gasesti o solutie sa imi zici si mie te rog.

Si eu am depus in ianuarie actele pentru indemnizatie in ianuarie si acum doua zile a venit decizia.


Andreea, ce a patit Andreiut la primul vaccin? Poate am citit atunci, dar nu mai imi amintesc.
Noi am fost marti, nu am avut probleme din fericire. Cel putin nu vizibile acum. A doua zi mi s-a parut mai somnoros, dar nu stiu daca din cauza vaccinului. I-am pus un paracetamol seara la indicatia pediatrei. Am vazut ca nu toata lumea e acord cu paracetamolul preventiv, dar eu cum eram inspaimantata de febra, am preferat sa incerc.


Ramona, problema e ca ajungem spre 700g cu multe chinuri, nu stiu cat ar manca daca as lasa dupa el. Si nu asimileaza foarte bine, ca s-ar vedea la greutate. Of, sper sa treaca odata si stresul asta, sper sa isi revina.
Te cred ca a fost tragedie cu laptele de la congelator, eu sufar daca trebuie sa arunc si 5 ml.
Legat de pompa, eu am folosit de la inceput manuala de la Primii Pasi, costa cam 40 lei. In maternitate am folosit Avent si cand am vrut sa-mi cumpar mi s-a parut cam scumpa si am zis ca nu am nimic de pierdut cu Primii Pasi. Daca nu imi placea imi luam alta Avent. Mi s-a parut foarte ok, 4 luni am folosit-o zilic de mai multe ori si sterilizata dupa fiecare utilizare. Am incercat si electrica, dar mi s-a parut mai dureroasa, dar asta a fost doar la mine, sunt convinsa ca e ok.


Adriana, bravo pentru cei 15l. Eu zic ca iti vor ajunge pentru mai mult timp, ma gandesc ca nu vei ramane brusc fara lapte si vei avea nevoie doar de completare un timp. Eu am fost fericita cand am avut 2 l in congelator . Eu l-am pastrat in pungute speciale de lapte, de 100 ml si 180 ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Carmen, imi place foarte mult traditia voastra de vineri seara .

Corina, ce baietele dragalas ai tu acolo . Imi pare rau ca te chinui atata cu lapticul.

Kytana, ma bucur ca doarme mai bine Luca, stiu prin cate ai trecut cu somnul lui.

Oana, ma bucur ca nu ai probleme cu diversificarea Sophiei, ce fetita cumintica ai .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Am uitat sa va zic ca imi place foarte mult la voi ca stiti sa respectati parerile celorlalte chiar daca nu sunteti de acord intotdeauna cu ele si dati sfaturi fara a incerca sa va impuneti. Apreciez asta mult. Am invatat foarte multe lucruri utile de la voi si va multumesc pentru asta .

Multumesc inca o data si de primire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara !
Astazi sunt lesinata de oboseala.Am facut o curatenie in....de parca venea inspectia...
...baita la nazdravan,mancat,culcat si gata ziua de azi.

Simona_Luca,ai fost tare dragutza cu ce a patit Andrei la vaccin.Asa pare din descrierile mele ca cine stie ce Doamne fereste a patit.Dar multumesc lui DD nimic alrtceva decat niste urlete pe care nu le mai auzisem pana atunci.Si ca sa ma intelegi de ce urasc ziua vaccinului,Andrei nu a plans niciodata tare,isteric,mult.Doar maraie,caraie ,bune buza....Plans tare a fost doar de 3 ori...la vaccin,la botez si inca o data la ai mei acasa.

La vaccin de durere,sperietura cine stie...la botez l/a chinuit frumosul ala de popa ca nu incapea bietul copil in cristelnita si l-a buchisit pana a incaput si l-a mai dat si cu capul de cazan,iar la ai mei nu facuse caca de vreo 4 zile si banueisc eu ca de la burtica....si proobabil urmeaza si a 4-a ora luni la vaccin

Olivia,ce repede vrei sa incepi munca.Eu cand ma uit la gagalicea mea mi se rupe sufletul sa il las singur.

Oana ,ce fetita cuminte,felicitari pentru papica.Vreau si eu asa bb mancacios.

Fetelor stiti o leguma ,un fruct ceva ce l/ar ajuta pe Andrei sa faca kk?Deja ma ia disperarea.El de la 2 luni nu face singur kk.Decat ajutat.

Dr mi-a spus ca e in regula atata timp cat in primele 2 luni a facut normal.Iar sfatul ei era sa incep diversificarea la 4 luni cu sucuri de fructe.Nu am intrat atunci in detalii.Eu as vrea sa mai aman pana la 6 luni si sa incep cu legume.Dar i-as da si acum ceva,dar ce???Aveti idee?




ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna
Sucul de morcov il ajuta sa faca kk

Mergi la inceput