Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *9*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Asa cum am promis revin cu informatii despre noi.

Andrei este foarte bine, creste, face tot felul de nazbatii, vorbeste multe cuvinte, are o personalitate puternica, este un mancacios, dar mie tot mi se pare mic si ca parca nu mai creste.
Hainutele de 9 luni - 1 an ii vin lui acum, dar poate nici masurile nu se potrivesc. Nu l-am mai cantarit de vreo luna, cand avea cam 10 kg si vreo 78 cm inaltime.

Am avut noroc si nu a racit sau sa aiba altceva de la Craciun, cand am avut parte de o eruptie dentara cu febra si stare de nervozitate acuta. I-au iesit atunci 3-4 masele si 2 dinti cam in 2 saptamani.
Vaccinul ROR, l-am facut pana la urma, chiar daca eram decisa sa nu il fac, m-a convins sotul meu, dar am fost extrem de atenta privind momentul vaccinarii si starea lui.
Tare grele sunt deciziile privind siguranta si viata copiilor nostrii.

Din ianuarie am inceput munca, am reusit sa gasesc un job destul de bun, sper sa decurga bine lucrurile. Am avut ceva probleme cu colegele, care nu prea au fost primitoare, dar vad ca incet, incet se schimba atitudinea. Andrei s-a adaptat, in 1-2 saptamani. Prima zi a fost in regula, dupa care timp de 1 saptamana, cand ajungeam acasa, venea la usa si ma privea suparat, fugea la jucariile lui si timp de 30 minute nu m-a baga in seama. Daca incercam eu sa-l iau in brate sau sa vobresc cu el se supara foarte tare, tipa si plangea. A fost greu, dar acum e mai bine. Sunt trista ca ma bazam pe mama destul de mult, iar acum nu ma mai paote ajuta, asa ca Andrei sta ba cu sotul, cand nu are el treaba, ba cu soacra mea, sau il duc la soacra mea (ceea ce nu imi este deloc placut). Acasa la soacra mea, sta si cumnata care are 2 fete, de 8 si 12 ani, iar Andrei imita tot felul de lucruri pe care le vede sau aude acolo, iar eu simt ca tot ce am construit intr-un an se pierde... Totusi, cand sta acasa e mult mai bine pentru el.
Tot in ianuarie, pe 24 am dat examenul auto, traseul si am carnet de conducere . Inca nu-mi vine sa cred...tare mult mi-am dorit asta si tare necesar era.
La 1 saptamana dupa examen, am intrat in posesia carnetului si am fost nevoie sa conduc zilnic pana la spitalul militar, unde a fost internata mama mea. Diagnosticul este de adk endometru, adica cancer uterin. A fost o perioada oribila si grea, nu am avut timp sa simt si sa ma gandesc la prea multe pentru ca a fost operata la cateva zile dupa ce i s-a confirmat diagnosticul pus la Ploiesti, destul de tarziu. A stat 6 luni in Ploiesti cand puteam castiga timp, sa facem operatia pe cale vaginala laproscopic, dar na bine ca s-a mai putut face ceva. Biopsia a iesit cu tumoare maligna la endometru, partea buna este ca restul ganglonilor gasiti (vizibili doar microscopic) pe glandele anexe nu au patologie. Saptamana viitoare merg cu ea la control si vedem pasii urmatori. Dl Dr a fost foarte pozitiv cand a vazut biopsia, a spus ca din punctul lui de vedere nu mai este nevoie de chimioterapie sau radioterapie, poate doar bronhoterapie, deci tot trebuie consultat si un oncolog cand vine saptamana viitoare la control.
Recuperarea post operatorie a decurs foarte bine, nu ma asteptam sa isi revina si sa fie atat de bine dupa operatie pentru ca mama este si diabetica. Am avut noroc cu carul pentru ca am gasit niste cunostine in spital, am si basculat la greu, dar a meritat.

Maine are loc parastasul de un an de la moartea socrului meu, nu stiu cand a trecut timpul. Dar, cand am dat iar de cancer, mi s-au inmuiat picioarele...

Din pacate, nu am mai intrat nici sa va citesc, sper ca nu sunteti suparate pe mine, dar sa stiti ca tot in inima mea ati ramas si veti ramane mereu !
Am mai vazut pe facebook, cate ceva, la fetele care sunt acolo. Vai ce minunatii fac Sei, Hayat si Lali.

Voi ce ati mai facut? Sper ca sunteti toti bine, sanatosi si voiosi

Vai cat am scris...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

andreea ma bucur mult sa te vad
felicitari pt carnetul de conducere si job , bravoo
of , m am intristat asa de tare citind despre mama ta , sper sa fie bine si sa fie alaturi de tine inca multi ani de acum in colo

camady hai Steaua

mihaela gasesti pijamalute in carrefour
am luat si eu ieri una (de 36 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Andreea, imi pare rau pentru mama ta, si pentru voi ca trebuie sa trececi prin asta.Sper din tot sufletul sa fie bine ...
Ma bucur ca ai reusit sa-ti gasesti un job si ca ti-ai ;luat carnetul de conducere si mai ales ca ai avut curajul sa conduci asa de repede prin Bucuresti.Bravo tie Felicitari


Fetele din Bucuresti poate stiti pe cineva care s-a operat la ochi sau un doctor bun care opereaza la o clinica particulara sa-mi spuneti si mie.As vrea sa ma operez in viitorul apropiat.
Am fost la control la ochi si mi-am schimbat si ochelarii.Am dat pe ei 1000 lei.

jade, am vazut ca tu mai cunosti doctori.Ma poti ajuta si pe mine?

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Mihaela, am gresit.Are 9.600 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Jade: Multumesc. O sa incerc. Nu e urgent ca inca ne vin (la limita) pijamalele de 2 ani trimise de matusa mea din Canada. Dar nu a mai gasit mai mari de 2 ani. Si nici eu nu am gasit prin preumblarile mele.
Andreea: Felicitari pentru noul job si sa speram ca mama ta a scapat de tot.
Camady: Pai la inaltimea ei nu e chiar asa subtire. Cel putin asa mi se pare mie. La 7.6kg ar fi fost mult prea slaba dar nu era dreptul meu sa comentez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Mersi Jade, Racheel!!!

In privinta condusului am fost nevoita. Acum merg doar de acasa pana al metrou, inca nu vin pana la birou. Cu siguranta, o perioada, cam o luna nu o sa-l iau pe Andrei cu mine cu masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor,

Las cafelutza, ceai si niste briose de ciocofacute aseara.

Andreea - felicitari pt carnet si pt noul job ( nu neaparat in ordinea asta). Imi pare rau pt vestile despre mama ta, multa sanatate si putere!

Mihaela - gasesti pijamalute decalitate la H&M. Marimile mi se par mari...lui Inez cele de12 -18 luni ii sunt maricele si e si ea lunguta bine.

Lali - ce face nepotelul? Cum se descurca sora in noua ipostaza?

Jadeeeeeeee- be dor imi era de voi! Ma tot gandeam sa iti scriu mail, dar sunt asa de rupta de lume la munca incatnu stiu cand trec ziua, saptamana...Va pup!

Noi suntem fff bine!

Fug la pensat!

Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna dar mi-ai promis ca imi povestesti cum a fost puiul cumparat si nu ai mai pomenit nimic de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Offff Mihaela, asa este, dar daca ati cazut lati si v.ati imbolnavit asa tare imediat dupa...nu am mai indraznit sa va sun...Puiul a fost super ok, si sa stii ca nu am mai luat de atunci, v.am asteptat sa va faceti bine si sa imi spui daca vreti si voi ;-) :-*.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Acuma suntem bine. Teoretic vrem si noi un pui. Dar depinde pana unde trebuie sa mergem pentru el :) Cum ziceam, nu suntem motorizati.

Mergi la inceput