Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
de ce nu se vorbeste si despre Nestle, care a retras de pe piata o parte din produsele Buitttoni, care contin carne de cal?????
si stiti cine este tara care furnizeaza cala de vaca, devanita brusc de cal?????GERMANIAAAAAAAAAA!!!

si totusi, nu am nimic cu Germania!aviz amatoarelor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Olim, de ce tipi asa?
Completari mesajului tau:

Produsele Nestle retrase de pe piata italiana si spaniola sunt 2, ravioli si tortellini, care contineau cca 1% carne de cal.
Nestle a declarat ca virgula carnea provine de la o firma din Niedersachsen.
Reprezentantii firmei respective spun ca nu au cumparat niciodata carne de cal si ca de acum vor verifica genetic toata carnea care ajunge la ei.

Nestle va retrage de pe piata si o lasagne fabricata in Franta.

Atat in Germania cat si in alte tari europene, s-au gasit mii de produse care contin carne de cal.Ba mai mult, am inteles ca in Anglia s-a gasit acum chiar si carne de magar

E foarte incalcita povestea asta. Sunt foarte curioasa de rezultatele cercetarilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

singurul motiv pentru care tip, este ca m-am saturat ca Romania si alte tari, considerate de unii codasii Europei, sa fie vesnic tapii ispasitori ai nemtilor, francezilor , si al altor tari care vor si domina UE!!!
niciodata nu o sa fie Germania vinovata pentru nimic si nici Franta sau Anglia, ca doar ele sunt tari avansate!!!!

Cercetari, chiar crezi ca nu se stie ce se intampla in domeniu alimentar???Niciodata nu o sa se publice mai mult decat ii intereseaza pe ei sa aflam noi, oamenii de rand!Si asta in orice scandal, dar mai ales in cel alimentar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

singurul motiv pentru care tip, este ca m-am saturat ca Romania si alte tari, considerate de unii codasii Europei, sa fie vesnic tapii ispasitori ai nemtilor, francezilor , si al altor tari care vor si domina UE!!!
niciodata nu o sa fie Germania vinovata pentru nimic si nici Franta sau Anglia, ca doar ele sunt tari avansate!!!!

Cercetari, chiar crezi ca nu se stie ce se intampla in domeniu alimentar???Niciodata nu o sa se publice mai mult decat ii intereseaza pe ei sa aflam noi, oamenii de rand!Si asta in orice scandal, dar mai ales in cel alimentar!


se stia, dar interesele economice primeaza, acum daca putea da vina pe altii li se rezolvau toate ...

reprezentantii lantului tesco (uk) au recunoscut ca situatia se cunostea (la toate nivelele) si au inceput sa arunce cu acuzatii in directia spitalelor si scolilor ca ele sunt de vina ca au tras de preturi in jos in contractele de catering si atunci comerciantii au trebuit sa se onformeze...isi mai dau la "gioale" si intre ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Olim, dar cine sunt ´´ei´´?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Elvetienii au mentionat ca o firma din Olanda a importat carne de cal din Romania, apoi a revandut-o firmei din Franta pt prelucrare. Iar firma franceza a declarat carnea ca fiind de vaca, in loc de cal. Am inteles ca aceasta firma a fost inchisa. Aici nu s-a pus problema ca Romania ar fi vinovata in vreun fel.

Am vazut aseara insa un reportaj la televiziunea elvetiana despre importul de carne de cal in Elvetia. M-au cutremurat multe din imaginile respective si nu am putut sa ma uit (am ascultat doar).
Link-ul este aici : http://www.srf.ch/konsum/themen/konsum/quaelerei-auf-pferdefarmen (pt cine vrea sa vada). Titlul este : Torturi la fermele de cai. Va traduc din continut. Peste 90% din carnea de cal importata in Elvetia provine din Canada, Mexic si Argentina. Protectia animalelor a vrut sa vada cum se produce carnea de cal in aceste tari si a facut un documentar. Imaginile arata torturi ale animalelor atat la fermele de cai (mii de cai stau afara pe pajiste, nu sunt protejati impotriva vantului si a vremii rele, nu au medic veterinar, se pot vedea pe jos cai bolnavi sau chiar decedati), cat si pe timpul transportului spre abator (din 2007 in US nu mai exista abatoare pt cai, asa ca acestia sunt transportati in Canada sau Mexic pt sacrificare; comportamentul cu animalele la incarcare in camioane si pe timpul transportului e dea dreptul brutal: personalul alearga caii, da in ei, ii inghesuie in camioane pt a intra cat mai multi, daca vreun cal cade la podea nu mai are posibilitatea de a se ridica, multi dintre ei nu supravietuiesc transportului; in Argentina personal necalificat alearga caii cu caini pt a-i urca in camioane, da in ei, transportul dureaza in jur de 18 ore, timp in care nu au apa sau mancare, stau inghesuiti in camioane fara acoperis, iar cand ajung la abator se vede ca nu mai au putere nici sa mearga). Datorita acestui documentar majoritatea comerciantilor care importa carne din aceste tari au retras produsele de acest gen de pe piata si au inceput discutiile cu furnizorii. M-a intristat acest reportaj si cred ca voi taia carnea de cal de pe lista mea de cumparaturi.

Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Elvetienii au mentionat ca o firma din Olanda a importat carne de cal din Romania, apoi a revandut-o firmei din Franta pt prelucrare. Iar firma franceza a declarat carnea ca fiind de vaca, in loc de cal. Am inteles ca aceasta firma a fost inchisa. Aici nu s-a pus problema ca Romania ar fi vinovata in vreun fel.

Am vazut aseara insa un reportaj la televiziunea elvetiana despre importul de carne de cal in Elvetia. M-au cutremurat multe din imaginile respective si nu am putut sa ma uit (am ascultat doar).
Link-ul este aici : http://www.srf.ch/konsum/themen/konsum/quaelerei-auf-pferdefarmen (pt cine vrea sa vada). Titlul este : Torturi la fermele de cai. Va traduc din continut. Peste 90% din carnea de cal importata in Elvetia provine din Canada, Mexic si Argentina. Protectia animalelor a vrut sa vada cum se produce carnea de cal in aceste tari si a facut un documentar. Imaginile arata torturi ale animalelor atat la fermele de cai (mii de cai stau afara pe pajiste, nu sunt protejati impotriva vantului si a vremii rele, nu au medic veterinar, se pot vedea pe jos cai bolnavi sau chiar decedati), cat si pe timpul transportului spre abator (din 2007 in US nu mai exista abatoare pt cai, asa ca acestia sunt transportati in Canada sau Mexic pt sacrificare; comportamentul cu animalele la incarcare in camioane si pe timpul transportului e dea dreptul brutal: personalul alearga caii, da in ei, ii inghesuie in camioane pt a intra cat mai multi, daca vreun cal cade la podea nu mai are posibilitatea de a se ridica, multi dintre ei nu supravietuiesc transportului; in Argentina personal necalificat alearga caii cu caini pt a-i urca in camioane, da in ei, transportul dureaza in jur de 18 ore, timp in care nu au apa sau mancare, stau inghesuiti in camioane fara acoperis, iar cand ajung la abator se vede ca nu mai au putere nici sa mearga). Datorita acestui documentar majoritatea comerciantilor care importa carne din aceste tari au retras produsele de acest gen de pe piata si au inceput discutiile cu furnizorii. M-a intristat acest reportaj si cred ca voi taia carnea de cal de pe lista mea de cumparaturi.

Mihaela





Genul asta de documentare horror vei gasi si despre pasari, si despre porci. Practic ajungi sa tai totul de pe lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

singurul motiv pentru care tip, este ca m-am saturat ca Romania si alte tari, considerate de unii codasii Europei, sa fie vesnic tapii ispasitori ai nemtilor, francezilor , si al altor tari care vor si domina UE!!!
niciodata nu o sa fie Germania vinovata pentru nimic si nici Franta sau Anglia, ca doar ele sunt tari avansate!!!!

Cercetari, chiar crezi ca nu se stie ce se intampla in domeniu alimentar???Niciodata nu o sa se publice mai mult decat ii intereseaza pe ei sa aflam noi, oamenii de rand!Si asta in orice scandal, dar mai ales in cel alimentar!

Pana una alta s-a retras avizul de functionare al firmei din Franta nu din Romania si au si declarat ca cc carnea a plecat din Ro ca fiind de cal si prin restul tarilor s-a trisat. Stiu aversiunea ta fata de Franta, Germania etc dar de data asta si pana in punctul asta nu ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej
[

Genul asta de documentare horror vei gasi si despre pasari, si despre porci. Practic ajungi sa tai totul de pe lista.


Aratati-mi ca existaastfel de documentare si despre pesti,creveti si alte ,,fructe de mare'' si le tai si pe ele de pe lista...pe restul le-am taiat de mult, si nu am niciun regret.Si la astfel de documentare nu am putut sa ma uit niciodata...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Citat:
citat din mesajul lui ellej
[

Genul asta de documentare horror vei gasi si despre pasari, si despre porci. Practic ajungi sa tai totul de pe lista.


Aratati-mi ca existaastfel de documentare si despre pesti,creveti si alte ,,fructe de mare'' si le tai si pe ele de pe lista...pe restul le-am taiat de mult, si nu am niciun regret.Si la astfel de documentare nu am putut sa ma uit niciodata...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...



tu crezi ca langa pesti si alea alea sta cineva rugandu-i sa-si dea sfarsitul, pentru a putea fi mancati de oamenii cu mila fata de alte specii de animale comestibile?

ii spinteca de vii sa le scoata matele si icrele, ii arunca de vii in apa fiarta ....asta dupa ce i-au traumatizat scotandu+-i cu forta din mediul lor de viata

Mergi la inceput