Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela,atunci ar fi trebuit sa plece de mult.Sa termine relatia asta toxica.Dar pentru cineva care povesteste cu usurinta de bataile pe care le lua fosta....nu stiu...pai ce om continua sa se complaca intr-o situatie ca cea pe care o are"larasarit?"

La asta ma refeream,nu la faptul ca e vinovata ea.Ea ar trebui sa spuna stop.Pa baiete,du-te de unde ai venit.Victimizarea ,din ce am observat eu e lait motiv la cazurile de genul asta.

Prin felul de a fi de victima inseamna ca se complace in situatia in care este.Asta am vrut sa spun.
Si pot sa te rog sa nu mai fii asa categorica in afirmatii?Si sa nu ma faci proasta daca nu ma cunosti?Crezi ca-ti face cinste?Eu am luat avertisment pentru mult mai putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si cunosc destule cazuri si de barbati care traiesc bine mersi pe spatele sotiei si a bunurilor sale.
Din facultate inca auzeam destui baieti care se laudau ca au gasit cate o fata care sa-i scoata in oras sau sa le cumpere diverse.
Nu e doar apanajul femeilor.
Eu una cu conversatie sau fara, cu floricele si inimioare sau fara, daca am ajuns sa ne injuram sau sa ne batem ... inseamna ca aia numai e casnicie.
In primul rand mereu as sta cu frica ca acum vine nebunul cu capsa pusa si imi trage una.
Nu il astept eu cu flori in usa pe sotul meu... ba de multe ori sunt murdara de kk de copil, mancare, sau fara dus facut dar mi se lumineaza fatza cand il vad. Fie si pt ca stiu ca uite inca 2 maini au venit sa ma ajute, numai sunt singura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu te-am facut pe tine Mada. Ca ideea asta am mai auzito...de f multe ori. Din pacate cu avertisment sau fara reactionez la fel de prost.
reminiscente din copilarie probabil... cand nu ai unde sa fugi si te complaci pana ajungi sa crezi si tu ca bataia aia e din cauza ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

mai exista si dependenta de agresor, si nu ma refer la cea financiara.
si atitudinea de respingere a parerilor celor din jur.

am citit pe DC niste subiecte foarte bune despre abuzul domestic, dateaza din 2004.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32602&whichpage=1

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50869&whichpage=13


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sindromul stockmolm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,nu chiar asa...dar e obisnuinta...."rau cu rau dar mai rau fara rau"...spranta moare ultima si ea spera..spera ca il va aduce pe drumul cel bun...spera ca ea va izbuti sa-l schimbe,dar"naravul din fire,n-are lecuire"..cine a lovit odata..va lovi si a doua si a treia...putini constientizeaza ca au o problema si mai putini cer ajutor....un psiholog nu e o rusine,poate oferi directii la care nu te-ai gandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

citat larasarit(motive pentru a continua relatia abuziva)

[1.Pentru ca trebuie sa aibe o familie copii. Orice risc ar implica
2.Nu mai am rude, prieteni, la adapost ajung cazurile grave, banuiesc, am 2 maini, 2 picioare, toate la locul lor dar nu stiu unde m-as putea angaja ca sa ne putem intretine, n-am mai facu asta pana acum
3.Oare de ce e asa de greu de crezut pt cineva caruia incerci sa ii spui cum e viata ta? Nu imi creste lumea copii dar tare as vrea sa traiasca lumea ce traiesc eu in fiecare zi, teroarea, frica, neputinta, resemnarea
4.Astept sa se intample un lucru grav ca sa ma declar abuzata. Nu stiu cat de grav..daca e sa ma iau dupa ameintari as estima ca m-as putea duce la spital pe picioarele mele nu pe targa.]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

concluzia,din rezumatul iabelei:
casa este a sotului, larasarit nu a lucrat pana acum si nici nu e dispusa.singura sursa de venit e sotul si pentru a avea un acoperis, paine si o familie indura orice.
daca toate astea ar privi-o doar pe ea,atunci ar fi una din miile de femei care aleg sa fie batute, injurate pentru o bucatica de paine si un acoperis, in loc sa isi ia inima in dinti si sa isi refaca viata.

DAR
1.alegerea ei se repercuteaza inmiit asupra copilului care nu are nicio vina pentru stilul de viata pe care parintii si l-au ales.
ce obtine copilul in urma deciziei mamei de a avea familie obligatoriu:batai,sacandaluri, limbaj agresiv, adica un mediu TOXIC.

daca nu ai puterea pentru tine sa o iei de la capat,fa-o pentru copilul tau.
1.te-a luat de la casa de copii?ai parinti?ai unde sa te retragi din casa sotului bataus?
2. ce studii ai? in ce domeniu ai putea lucra?

solutii
pleaca. ori la parinti, ori in alta parte.angajeaza-te.se inchiriaza o camera cu 5 milioane pe luna.drept casiera la supermarkert castigi 10 mil.
eu am zugravit o camera cuiva ca aveam nevoie de bani, am dat meditatii,am facut injectii,chiar daca plecam 1 km prin viscol la 3 dimineata ca se le fac cui era nevoie, am facut pe secretara,am gatit.nu mi-au cazut galoanele,nici doctoratul,nici facultatile.am facut inclusiv masaj terapeutic.tot ce stiu sa fac.

in timp as face o postliceala sanitara. ca asistenta medicala lesne iti asiguri castigul si pt tine si pt copil.stiu dureaza.dar peste 3 ani le vei avea pe toate,daca le incepi acum.daca nu faci nimic peste 3 ani vei fi mai rau ca acum.

imi asum oricate avertismente pt acest mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

sa ajunga la spital pe targa,nu pe picioarele ei...
asta este limita pe care ea si-a stabilit-o in relatia cu sotul,abia atunci v-a reactiona.
eu sincer,nu cred ca ii face vre-un mare serviciu copilasului ei,oferindu-i "tentativa" asta de familie,cu orice pret.
si sper din suflet,sa nu fie vre-o voinica de femeie,care "tine" mult si bine la bataie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

adik sa se umple paharul,pardon,galeata mai repede si sa-si ofere o alta viata,ei si copilului

Mergi la inceput