Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Histamina,ai dreptate.Sincera sa fiu,cunosc persoane care stau acasa ca le e bine,altfel nu inteleg cum toata ziua poti sa nu faci nimic.Copilul la gradi,scoala...acasa ea,singura...

Nu inteleg pur si simplu cum cineva se poate complace in a fi intretinut.

Personal,nu as sta acasa desi as putea.Nu vreau,imi place sa fac si sa rezolv multe probleme si sa aduc si bani in casa.La noi stau la gramada banii,luam cand avem nevoie.Eu mai am si rezervele mele,nu intru niciodata in banii din casa.Destul cat sa imi permit sa merg al coafor,doctor,sa-i iau Evei cate ceva,sa-mi intretin masina,sa pun benzina si altele.Insa exista respect si iubire.

Sotul meu a avut o perioada cand a stat acasa.Ar fi trebuit sa-i scot ochii sau sa ne certam?Nu.Am adus io parale pentru amandoi.Cand am inceput afacerile...s-a ocupat.Si el si eu si impreuna de copil.

Dar la rasarit` cand e vorba de bataie...nu mai e cale de intors.
Ce cutume,ce zice lumea.Nu ar trebui sa-ti pese...mie de exemplu nu-mi pasa de ce zice lumea.Niciodata nu mi-a pasat.
Am si eu priteni,persoane cu care ma sfatuiesc,de a caror parere tin cont,accept un sfat,dar astia nu sunt "lumea.Astia sunt cei apropiati,persoane in a caror opinie am incredere.

Lumea,restul....circula o vorba"nu poti opri,apa,vantul si gura lumii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu stiu de ce, o vad pe larasarit destul ed calma si impacata cu situatia. e foarte posibil sa ma insel, e posibil ca ea sa nu se manifeste in afara deloc, sa tina totul in ea.

inca, la varsta mea, nu pot pricepe ce anume o face pe o femeie sa accepte bataia, corectia fizica? e ceva ce depaseste puterea mea de intelegere. indiferent de argumente, cum dumnezeu sa accepti sa incasezi de la sot? cum ami fratilor, cum?
sub nici un motiv, absolut nici unul nu ar trebui acceptata macar ideea de corectie fizica.
mai e o chestie pe care no pricep, de ce si atunci cand multe persoane iti spun ca nu esti pe un drum bun, ca in acest subiect de ex, ramai acolo si nu faci nimik.
majotitatea, ca sa nu spun toate subiectele de acest gen sunt discutii si atat. nu citesc pe nimeni sa spuna m-am hotarat sa schimb ceva, vreau sa fac cutare si cutare lucru sa ies din situatia asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
La noi stau la gramada banii,luam cand avem nevoie"


Imi si imaginez o movila de bani in mijlocul sufrageriei. Voi n-aveti cont in banca? sau voiai sa spui ca aveti bani gramada?

Nu de alta, dar stim deja ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma provoci fara motiv.
Vroiam prin gramada sa spun ca punem la un loc ce aducem eu si el.La comun adica.Sigur ca stiu ca s-au inventat bancile,am de a face cu ele atat personal si profesional de le stiu cele mai mici smecherii.

No,atunci simte-te bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

nu stiu de ce, o vad pe larasarit destul ed calma si impacata cu situatia. e foarte posibil sa ma insel, e posibil ca ea sa nu se manifeste in afara deloc, sa tina totul in ea.

inca, la varsta mea, nu pot pricepe ce anume o face pe o femeie sa accepte bataia, corectia fizica? e ceva ce depaseste puterea mea de intelegere. indiferent de argumente, cum dumnezeu sa accepti sa incasezi de la sot? cum ami fratilor, cum?
sub nici un motiv, absolut nici unul nu ar trebui acceptata macar ideea de corectie fizica.
mai e o chestie pe care no pricep, de ce si atunci cand multe persoane iti spun ca nu esti pe un drum bun, ca in acest subiect de ex, ramai acolo si nu faci nimik.
majotitatea, ca sa nu spun toate subiectele de acest gen sunt discutii si atat. nu citesc pe nimeni sa spuna m-am hotarat sa schimb ceva, vreau sa fac cutare si cutare lucru sa ies din situatia asta....

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kari nu ma satur sa te aprob.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde unde.... spune unde e gramada... promit sa iau de jos sa nu se vada
Mi-am luat bandana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bandana de aia cu schelete?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cineva la a carui parere tin foarte mult,mi-a spus cum ca fiecare are felul lui de-a fi.Fel de a fi peste care se adauga obisnuintele si invatamintele pe care ti le insusesti din diverse experiente de viata.
Pe acel fel de a fi poti cladi sau distruge,acel fel de a fi poti adauga,acel fel de afi il poti modela.Doar trebuie sa vrei.

Eu zic ca daca felul de a fi este cumva spre a fi victima,spre a suferi sau a te complace in suferinta,atunci e mult mai greu sa iesi la lumina.

Da` a fost o expresie...ntz..ntz...Marius,bandana sa fie roz,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nope, e neagra cu cap de mort si doua oase incrucisate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Eu zic ca daca felul de a fi este cumva spre a fi victima,spre a suferi sau a te complace in suferinta,atunci e mult mai greu sa iesi la lumina.


Ideea asta mi se pare o prostie.
La fel de mare ca aia care o spunea maica-mea. Din cauza ta te bat. Ca nu ai fost cuminte.
Nu! Ma batea pt ca era ea nevoasa din cauza a ceea ce faceam sau varii motive si isi varsa nervii folosindu-se de forta ei in raport cu mine care eram un copil.
La fel e si cu sotul banuiesc.
Parerea mea e ca e o prostie sa spui cuiva ca ii place sa fie o victima sau se complace in suferinta. Ca e felul ei/lui.
Ce fel e asta? Ca eu nu am mai auzit...poate e masochista sau cum?
Doamne fereste de asa ceva.


Mergi la inceput