LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (43)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

delia, imi place! E bine ca are pahar subtire separat si gradat. Eu pe ala il folosesc cel mai mult si inca o cana cu cutit mic - toc ceapa in ea . Cuva mare nu prea o folosesc...decat cand vreau sa rad ceva mare..gen un dovleac intreg sa-l bag la congelator. Nu am vazut pretul, dar imi place

Am pus poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Hop si eu!
Ce-mi place sa va citesc... parca as sta de vorba cu fetele la serviciu. Ma tot gandeam si eu daca sa ma duc din septembrie la scoala... Desi am optat pt 2 ani si la Ilinca, s-a schimbat legea si as lua suplimentul de insertie.
M-am gandit ca il dau pe Luca la gradi (camin) si au si cresa, sa o duc si pe I. Dar apoi m-am razgandit. Ar fi buni banii, dar nici fara ei nu murim de foame. Parca totusi as vrea sa mai profit de timpul asta sa stau cu ea si sa il duc si pe Luca doar pana la 12, poate. Macar inca un an...

Am vazut ca vorbeati de cadouri la noi la scoala e un obicei vechi, eu asa l-am gasit: se dau cadouri doar de 1 martie. Flori, ciocolata (bomboane) cafea si martisoare. Pe mine m-au nimerit, ca-mi plac toate fff mult! F rar s-a intamplat sa mai primesc si altceva: o esarfa, pe care o port si acum, e frumoasa, din matase, parfum, pe care l-am dat si eu pt ca eu folosesc doar cateva parfumuri... A! Am mai primit o data un set de crema da fatza cu inca ceva, si pe ala l-am dat, ca la fel, nu folosesc decat ceva anume... Si cam atat. In primul an de invatamant, la o scoala de tara, era obiceiul ca la sf clasei a 8-a sa dea cate un cadou la fiecare prof. Am primit si eu, desi predasem doar un an: o tava rotunda de inox de la o clasa, un serviciu de cafea de la alta clasa. Le folosesc pe amandoua si acum, desi le am de 12 ani

Hai ca m-am intins si nici nu mai stiu cui voiam sa raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Mada maini de aur
abia astept pozeele
eu cred ca fac tortul egiptean ca nu trebuie decorat
Ailed daca vrei un sfat pt robot..cumpara braun ...il am de 13 ani...avea S fix 4 luni cand l-am luat...nu erau ca acum atatea magazine de electrocasnice si am fost in prisma sa caut storcator de fructe ..nah urma sucul la bb....si un arab cu stand de electocasnice m-a sfatuit de care sa cumpar...adica un storcator bun e cel pe care se pot da radacinoasele..el nu avea si am plecat in mall vitan..gima....aici un storcator bun era ff scump....asa ca am trecut la robot si bine am facut am mai pus 150 lei si am luat acest braun...doamne da m-a salvat ff mult...toaca ,framanta....e prietenul meu cel mai bun..si sa nu vb in ceas rau nu am avut nici un fel de probleme cu el.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Cami ai un mare LIKE pt mesaj



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Cami, da cred ca ai dreptate cu mamele de fete si baieti...dar asta cred ca e valabila mai mult pentru generatia parintilor nostrii cand baiatul trebuia sa fie puternic, sa munceasca etc, iar fata sa fie gospodina, cuminte... Acum s-au schimbat mentalitatile pentru ca si lumea e in continua schimbare, Acum sunt tatici care stau in cic cu copii, acum 20-30 de ani nici prin cap nu le trecea asa ceva.
Tata nu o ajuta cu nimic pe mama, s-au casatorit la 33 de ani ai lui tata, si era deja "format"..nici farfuria nu si-o duce la chiuveta, se descalta pe unde apuca...mereu cand vine la noi am certuri cu el pe tema curateniei pe care nici macar nu o respecta.
Socrul in schimb o ajuta mereu pe soacra, cumparaturi, un aspirator, un praf, un spalat de vase, cand a fost ea plecata gasea curatenie generala in casa, inclusiv spalat de geamuri. De aici si sotul meu este dispus sa ma ajute, pastreaza curatenie, daca ii spun sa ma ajute o face..e ceea ce a vazut la tatal lui, si tot la ta'su a vazut sa fie mai dur cu copii cand vorbeste serios, sa asculte...ma rog..nu le poate avea pe toate. In schimb de la soacra a luat parteaca daca poate altcineva sa faca treaba cu atat mai bine daca fac eu ceva nu zice Hai s ate ajut, dar nici nu ma refuza cand ii cer ajutorul. Ma'sa mereu zice las' ca fac eu, cat pot fac eu. Si cand nu o mai putea?...copii nu vor sti sa o faca...

Am deviat Eu si pe Cristi si pe cata incerc sa-i antrenez in aceleasi activitati. Amanadoi se joaca si cu masini si cu papusi, si la bucatarie si la atelier, insurubeaza impreuna si fac si fac si mancare. ii invat cat pot sa fie iubitori si tandri, dar firile lor diferite fac ca Cristi sa fie mai dezghetat, independent fara prea multe pupaturi de fata cu prietenii iar Cata sa fie mai gingasa, iubitoare, atasata mai mult de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Gata, mi-am adus aminte!
Delia, ma bucur ca au iesit bine analizele!! Imi place robotul. E bine ca are si vas mai mic .

Mada, si eu vreau sa fac tortul lui Luca. Deco, am mai incercat o data dupa o reteta cu rahat, dar nu mi-a iesit . Am sa incerc si eu cu cioco si glucoza. Sa vedem daca am succes

Pitica mea se foieste. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deea

ideea e sa fim uniti intr-o familie
sa ne acceptam si defectele
dar sa stim sa ne iubim mult de tot copiii

somleac da fata nu se poate opera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

alina, de ce sa te intorci devreme la serv? nuu, cu anii astia nu te mai intalnesti niciodata, copii mici..nu merita.
Daca ar fi dupa mine sau daca s-ar putea sincer as mai sta acasa inca 6 luni. Simt ca atunci cand incepe gradinita, copii stiu (majoritatea) sa se imbrace/dezbrace, sa manance singuri, sa nu mai foloseasca pampers...atunci simt ca sunt destul de independenti sa nu mai aiba nevoie de mine in continuu. sunt f fericita ca lui Cristi am putut sa-i ofer asta, si imi pare tare rau ca nu face la fel si pentru Cata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada ai dreptate si la asta cu generatiile
clar e asa
doar ca la noi de exmplu tata facea mancare in week-end
el se ocupa mereu de peste
el facea dulciurile in casa
aveam si noi reguli
desi nu era f ocupat cu noi copii cand am ajuns la scoala ne intreba mereu de teme
facea cu noi la mate
etc
deci se implica in viata noastra atat cat era el capabil sa o faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada si eu gandesc la fel
sunt fericita ca a ajuns antonia la 4 ani cu mine acasa
mi-as fi dorit sa mai pot sta macar inca 1 an
sa fie si ea capabila sa faca ce face antonia acum
ca oricum e mai inaintata ca si antonia
si va prinde mai repede

strumph a venit postaaaaaaaaaaaa
te iubim mult si eu si antonia

Mergi la inceput