LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (43)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, ce intelegi tu prin agitat? crezi ca fac ture prin casa?!?
lasa ca pana sf lunii cica se clarifica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

INA LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa va spun pe unde am umblat astazi???? la shoping, shoping.....de sunt rupta'n doua ca am avut tocuri si la......interviu m au sunat de dimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

nu mada dai telefoane, te interesezi.... cica pana pe 31 MARTIE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza, mamici!


Intru direct in subiect
Madutza, Alexina va inteleg perfect cu soacra, si a mea e un specimen identic, face ea tot in locul ei si mai nou L se enerveaza f f tare daca nu se inchide ea "singura" la geaca, daca nu se serveste ea din bolul cu fructe (soacra i le rupe bucatele si incearca sa i le indese ea in gura sa nu se inece ) etc, uneori parca am impresia ca se comporta ca si cum L ar fi retardata de exe: acum L umbla cu cheia de la masina sotului in mana si ea tocmai i-a luat-o si cand a inceput s-o ceara L inapoi o aud cum ii zice: "A venit tati si a luat cheia sa plece cu masina!" Imediat m-am dus si i-am dat lui L cheia inapoi si i-am zis sa nu-i mai spuna asemenea minciuni ca ea stie ca tati e la servici si doar nu venea acasa si nici nu trecea pe la ea
Eu va spun sigur ca nu se vor schimba, eu am discutat cu al meu si i-am zis despe "doamna ma-sa" ce comportament are, ca noi nu avem jene din astea, din contra el se enerveaza mai tare decat mine cand asista la o faza de genul celei de mai sus si i-a zis de nenumarate ori si cu frumosul si rastit sa nu-i mai spuna minciuni tampite lui L, sa nu mai incerce sa o abureasca ca si cum ar fi o fraiera ca toate astea submineaza incredera copilului, e un comportamrnt f derutant pentru ei si-i fac sa nu mai aiba incredere in prorpiile capacitati; rezultatul obtinut e egal cu ZERO, nicio schimbare in comportamentul ei, doar ca acum e muuult mai atenta sa nu aud eu sau sa nu fiu de fata. De aceea prefer sa o tin cat mai putin posibil pe L in compania ei, doar daca am o treaba urgenta o las cu ea nu pentru ca vrem noi sa mergem la un film in mall sau sa iesim la o terasa sa bem o bere relaxati (am prieteni cu copii care asta fac toata ziua, lasa plozii la parinti/socri si ei se relaxeaza, dar eu prefer sa apelez la socrela/mama doar in cazuri extreme cand chiar am nevoie, in rest mai bine ma lipsesc decat sa ma enervez maxim).
Spun asta pentru ca chiar m-a intristat remarca pe care a avut-o Cristi: "E o gluma urata!" si as vrea s-o feresc pe L cat pot de astfel de dezamagiri, asta inseamna efectiv sa te joci cu emotiile si cu sufletul copilului.




Happy Mom si S19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Na, acum, ma mai bag si eu in seama, sper sa nu se supere nimeni.
Atentie, nu dau sfaturi, si nu generalizez, pt ca stiu foaaarte bine, ca fiecare copil are felul lui de a fi si ritmul lui de dezvoltare.
In multe tari occidentale, scoala incepe la 6 ani, dar probabil stiti ca programa scolara e mult, mult mai aerisita si sistemul mult mai lejer.

Eu sunt in invatamant din 2000, timp in care am observat ca unii copii cu rezultate f bune si f dezghetati la gradinita, pe care parintii i-au dat la scoala la 6 ani, tocmai pt ca aveau rezultate f bune, s-au pierdut. La scoala nu s-au mai regasit acele rezultate.
De unde, eu una, am tras concluzia ca nu erau pregatiti sufleteste, psihic pt scoala... Cred ca nu erau inca pregatiti sa faca trecerea si in mijlocul unor copii mai mari s-au pierdut.
Asa ca,in acest moment, eu una, as vrea ca ai mei sa aiba peste 7 ani in momentul cand vor intra in clasa 1.
In ceea ce priveste clasa 0 si daca e bine sa fie la scoala sau la gradinita:
- noi avem in cadrul scolii si gradinita si camin (caminul in cladire separata), grupele de gradinita in scola, pe etaj separat si va spun ca am observat ca micutii care la clasa 1 vin din alte gradinite sunt o idee mai stresati, asa ca:
- clasa 0 in scoli pt mine e ok. Mi se pare ca micutii vor face mai usor trecerea spre clasa 1. Se obisnuiesc cu scoala, vad alti copii mai mari si activitatile lor.

Asta e parerea mea la acest moment.Dar cum in invatamantul romanesc sunt modificari majore de la an la an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

Diseara ma duc la teatru, habar n-am la ce piesa. Sat barbatul cu copii cu conditia sa-l las si eu pe el la degustare de vin maine.

@ probleme vreau sa dezbat.

1 Problema soacrelor, bunicelor, femeilor care spun prostii copiilor. NU VA MAI STRESATI CA E DEGEABA. Eu un n-am reusit cu nici o femeie ( am avut 3) sa o fac sa-si schimbe comportamentul fata de copil si asta in conditiile in care eu sunt sefa, eu dau banul. Degeaba le este intrat in sange, nici macar nu cred ca e rea vointa, sunt clisee pe care nu si le mai pot scoate din cap.
Copii mai tarziu se vor amuza copios de prostiile pe care le debiteaza ele.
Oricum nu-i veti putea feri de dezamagiri. Corect e sa le spuneti da, asa e unii oameni fac glume care ne ranesc. Dar asta este treci mai departe.
Femeia mea si acum le spune copiilor mei sa nu faca aia ca " ne bate mama pe amandoi". ei rad si ii raspund ca mama nu te poate bate pe tine.

2 Despre trimisul la scoala .
Din obeservatiile mele si pe copii proprii si pe ai altora. Copii trebuie in permanenta provocati, trebuie trasi in sus ca sa zic asa . ( nu vorbesc decat de copii sanatosi din toate punctele de vedere). Un copil care bate pasul pe loc se plictiseste si isi cauta alternative care nu sunt tocmai fericite.
NU mai priviti doar din prisma copilului mic. Ganditi-va si la adolescentul care va fi in cea mai mare parte a anilor de scoala si la problemele pe care le poate face un adolescent care are 18 ani ( adica major cu toate drepturile, dar fara minte. Am cunostinte carora le-au plecat baietii in Spania la capsuni, au dat-o in colo de scoala si plang parintii pe aici si n-au ce sa le faca, la altii li s-au cuplat fetele cu barbati mai in varsta si prosti, s-au mutat la aia si nu mai merg la scoala...etc.
Pruncii mei sigur vor termina scoala pana la 18 ani. Asta este ceea ce ma simt obligata cu sange ca sa zic asa sa fac pentru ei. Restul facultate alte studii ii priveste le vor face cand le vine mintea la cap dar liceul sa-l aiba.
Sunt foarte multumita de clasa 0.
Victor va merge la clasa 0 la 5 ani jumatate.
De anul asta este obligatorie inscrierea copiilor care implinesc 6 ani pana la 31 decembrie.

Trebuie sa inchid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele intru si eu dupa o absenta de weekend.
Am fost sambata la piscina cu tati ( toti 4 ).La Miriam i-a placut foa, foarte mult din nou la bazin.Bebelusa a stat cuminte in burtica.
La multi ani cu intarziere ANTONIA! Sa cresti mare si cuminte! Numai bucurii sa-i aduci la mami!
La multi ani INA ! Multa sanatate si fericire!
Simona ce ma bucur ca te vad pe DC! Felicitari pentru examene. Stiu faza cu scolile de renume. Eu am invatat la un liceu asa de mijloc, pe care unii il considera chiar anost. De doua ori am luat locul 4 pe tara la olimpiada de fizica, si colegi care mergeau la olimpiada de info cu rezultate bune.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Miki ce tare a fost faza cu baietelul de 7 ani!
Somleac eu sunt de acord : copiii sa nu fie dadaciti. Pai Miriam deja vrea sa se incalte singura si sa se imbrace. Abia se lasa ajutata. Plus ca am observat cat e de micuta nu prea poti sao prostesti si sa-i spui minciuni.
Eu nu consider copilul o corvoada. Daca avem de iesit la restaurant, de mers in excursie, etc. nu vad nici un impediment in a fi insotita de copii. Acuma sunt atatea posibilitati, nu mai trebuie sa stai acasa daca ai bebe.
Poate la noi este si faza ca Miriam a aparut imediat dupa casatorie, noi foarte multe luni nu am prietenit efectiv sa fim impreuna in aceasi locatie. Noi cam asa vedem relatia noastra in 2+ 1 sau mai multi. Cine a fost un cuplu multi ani inainte de bebe poate i se pare ca mai vrea escapade ca alta data.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Bravo Somleac pentru mers la teatru!
Si eu am vrut sa ma duc cu al meu la Tudor Gheorghe la concert, dar este in 21 martie si atunci s-ar putea sa nu mai fim 2 in 1, termenul meu fiind 25 martie.
Lavi la un moment dat tot trebuie sa incepi cu serviciul. La fel si pentru mine, numai ca eu mai am de asteptat macar 1 an jumatate si apoi cred ca imi caut ceva cu jumatate de norma.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

bbyasmi, cum fu la interviu? nu stiam ca nu mai e obligatoriu cu scoala de care apartii, stiu ca a fost un val acum un an cu problema asta pe aici prin bucuresti
yvy si eu zic sa nu-ti mai bati capul cu soacra..nu se schimba niciodata, tu trebuie sa depasesti starea asta, adica sa devii indiferenta...lasa pe copil sa judece, va creste si va face singur aprecierile..mie vlad deja imi spune ce a zis ala, ce a zis celalalt, ce e bine, ce nu e bine, cine minte, cine nu..fac ei dreptate singuri
alina, somleac multumim de pareri.. eu nu stiu cum voi face, probabil il voi da la 6 ani jumate la scoala, asta inseamna ca la 5 juamte la clasa pregatitoare.. off, ce aproape mi se pare momentul.. eu am fost de aproape 7 ani la scoala si eram mai mare dact toti aproape


Mergi la inceput