O radiografie a invatamantului din Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Sincer, nu ma bucura chiar deloc, dimpotriva, ma intristeaza, dau de aceasta greseala foarte des, ca profesoara (nu de limba romana). Asta este una din bubele invatamantului care ma racaie in mod deosebit, ca toata gramatica limbii romane se ingramadeste pana in clasa a VIII a iar in liceu- 0 ore de gramatica, zero barat!! Sunt pusi sa toceasca la nesfarsit kilometri de comentarii, au cele mai anoste si prafuite texte de literatura prin manuale, li se cer tot felul de chitibuserii la bac, dar faptul ca ingrijorator de multi dintre elevii de liceu nu au nicio treaba cu regulile gramaticale (si nu "de finete", ci din acelea de baza) nu intereseaza pe nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ilinca,dar manualele de limba romana intotdeauna au fost asa structurate,cu gramatica pina-n clasa a VIII a,insa eu vad ca generatziile mai vechi stiu inca sa scrie (destul)corect romaneste,in comparatzie cu generatziile tinere.

Deci eu una nu cred ca doar structurarea manualelor de limba romana e cauza.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Stiu ca asa au fost structurate, si eu pana intr-a VIII a am facut:). Dar atunci era totusi altceva fiindca neavand internet si tv noi chiar citeam literatura si dand cu ochii de textul tiparit e imposibil sa nu ti se "implementeze" forma corecta. Pe cand acum, vedeti si voi de ce e plin netul, de ce perle scot pe nas si vedetele mass-media/politicienii etc, de greselile grosolane de gramatica ce apar in subtitrari, este groaznic, groaznic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu nu stiu ce se intimpla exact in Ro, nu am decit ecouri (partiale si urite) si studenti in stagii : fie doctoranzi, fie masteranzi. Singura unica impresie : calitatea celor pe care i-am vazut la noi in laborator (de informatica) e excelenta ! Copii seriosi, profesionisti si foarte potoliti.
(toti vin de la Poli Bucuresti, nu pot spune nimic de altii).

Ceea ce ma face sa cred ca lucrurile nu s-au schimbat enorm de pe vremea mea (anii 70 - 90) : scoala e cu mai multe viteze (scooala buna sau nu, interes al copilului, cursuri particulare, culegeri, concursuri, examene, iar concursuri) si se face cu copii si cu parinti care-si iau rolul in serios.
Restul mi se pare discutie pe linga sau discutie de tip "strugurii sunt acri"/"era mai bine pe vremea nostra".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ilinca, eu nu mai citesc literatura in romana, ci in alte limbi. Asta ca sa nu ma bagi si in oala celor care nu citesc.

Si ca profesoara care dintre metode ti-i se pare mai corecta: sa faci "misto" cu ironii fine de fata cu altii despre greselile unui elev pe care vrei sa il inveti ceva sau sa vorbesti cu acel elev intre patru ochi sau scriindu-i pe lucrare unde trebuie sa isi actualizeze cunostiintele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Stiu ca asa au fost structurate, si eu pana intr-a VIII a am facut:). Dar atunci era totusi altceva fiindca neavand internet si tv noi chiar citeam literatura si dand cu ochii de textul tiparit e imposibil sa nu ti se "implementeze" forma corecta. Pe cand acum, vedeti si voi de ce e plin netul, de ce perle scot pe nas si vedetele mass-media/politicienii etc, de greselile grosolane de gramatica ce apar in subtitrari, este groaznic, groaznic

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Eu nu cred ca introducerea gramaticii la manualele de liceu ar imbunatatzi situatzia.

Alta e cauza,cred ca (vad de altfel si aici pe forum,chiar daca unora nu li se pare relevant,mie personal asta imi spune multe)si nivelul de pregatire al profesorilor a scazut destul de mult...bineintzeles ,e doar parerea mea.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Ilinca, eu nu mai citesc literatura in romana, ci in alte limbi. Asta ca sa nu ma bagi si in oala celor care nu citesc.

Si ca profesoara care dintre metode ti-i se pare mai corecta: sa faci "misto" cu ironii fine de fata cu altii despre greselile unui elev pe care vrei sa il inveti ceva sau sa vorbesti cu acel elev intre patru ochi sau scriindu-i pe lucrare unde trebuie sa isi actualizeze cunostiintele?

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Dar de unde pana unde reiese ca eu ar trebui sa am fata de tine o atitudine ca de la profesor la elev? Daca am facut acea remarca nu am facut-o in niciun caz in calitate de profesoara. Ca profesoara eu in 5 minute le explic unele reguli pe intelesul lor, desi nu am niciun interes, nu e materia mea, dar efectiv ma induioseaza cand ii vad cum li se lumineaza fetele cand le explic cum sa-si dea seama ca "albastri/negri/socri" se scriu cu un singur i, de ex, cand ii aud:"aaaaa, chiar, ce simplu e daca ne gandim asa, noua nu ni s-a mai explicat asa!"
Uite, aschiuta, imi cer scuze ca am facut acea remarca, nu era deloc ceva personal, cum ai continuat sa crezi si dupa urmatoarele postari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Deci eu una nu cred ca doar structurarea manualelor de limba romana e cauza.

In primul rand, gramatica nu mai este disciplina separata ca pe vremuri ci e amestecata cu literatura intr-un talmes-balmes.
In al doilea rand, manualele de limba si literatura romana de astazi sunt GROAZNICE comparativ cu manualele de Gramatica de acum 30 de ani.
Daca eu NU INTELEG defel ce vrea manualul asta de la mine, ce pretentie sa am de la un copil?

Pe cat de clare in prezentare, perfect sistematizate, practice in exemple si prietenoase in formatare sunt manualele de gramatica ale regretatului profesor Ion Popescu din anii '70, pe atat de incalcite, obscure, nepractice, cu format ametitor sunt manualele de astazi.

Stau si ma-ntreb, de unde sa invete copiii cum se scrie corect? Profesorii sunt cum sunt, manualele asijderea, parintii sau n-au timp, sau nu se exprima corect, in filme si la tv se vorbeste oricum agramat, pe internet majoritatea site-urilor si articolelor abunda in greseli. Ne mai miram ca avem analfabeti in facultati sau inscrisi la doctorat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

capcaunule,nu sunt la curent cu situatzia manualelor,sunt convinsa ca tu ai prezentata situatzia foarte bine,mesajul meu se adresa ilincai,care "arunca"felul de scrie al elevilor contemporani pe lipsa gramaticii la liceu.

Pai de ce s-a renuntzat la obiectul de studiu"Gramatica limbii romane",si ce se studiaza acum in "manualul de limba romana",ca am intzeles(poate fi o informatzie eronata insa)ca s-a renuntzat si la celebrele comentarii literare?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Eu nu stiu ce se intimpla exact in Ro, nu am decit ecouri (partiale si urite) si studenti in stagii : fie doctoranzi, fie masteranzi. Singura unica impresie : calitatea celor pe care i-am vazut la noi in laborator (de informatica) e excelenta ! Copii seriosi, profesionisti si foarte potoliti.

Nu judeca calitatea invatamantului dupa procentul nesemnificativ de absolventi care ajung sa-si faca doctoratul sau masteratul in strainatate! Acestia au ajuns unde au ajuns nu datorita sistemului, ci in ciuda lui.

Iti descriu plastic evolutia invatamantului romanesc in ultimii peste 20 de ani. Elita elevilor a ramas constant sus, dar grosul se afunda an de an mai adanc in incultura si incompetenta. Scoala romaneasca e precum un imobil frumos si solid pe vremuri, din care a ramas doar fatada si acoperisul, dar interiorul s-a surpat de mult, cu etajele si scarile prabusite, peretii mucegaiti si mobila putrezita. Tu vezi doar acoperisul in acele stagii de doctorat si masterat.

Mergi la inceput