remedii importiva oboselii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

cu placere!

treaba cu dormitul prea mult e valabila pt toata lumea (mai putin copiii si tinerii, ca ei au nevoie de mai mult somn)
te simti aiurea dupa ce dormi mult pt ca apare dezechilibru de energii yin si yang...somnul este yin iar activitatea este yang; ideal ele trebuie sa fie intr-o anumita proportie pt a pastra balanta.
apoi mai e si proasta circulatie pe durata inertiei din timpul somnului care duce la dureri ischemice la nivelul incheieturilor...cu cit imbatrinesti, cu atit devin mai nasoale :-((

durerile de cap si starea de oboseala se intimpla pt ca in loc sa ne sculam sa punem singele in miscare sa oxigeneze tesuturile, ne clocim in pat.. dar asta este common sense

cei care lucreaza in televiziune si fac matinale de la ora 6am tot asa se scoala, la 3-4...

eu ma scol linisitita la ora 6am dar sa nu ma pui sa plec la munca devreme ca mor...imi place sa-mi fac tabieturile mele la prima ora; noroc ca incep munca pe la 11-12



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Si eu am aceeasi problema, dar nu cred ca exista vreo solutie sau planta miraculoasa care sa combata oboseala. Singurul remediu este somnul: fa-ti timp sa dormi, pentru ca desi pacalesti oboseala cu cafea sau suplimente, in timp ea se acumuleaza si poate deveni cronica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, tare ciudata mai esti! cum sa te trezesti la 6 dimineata cand tu lucrezi de la 11?!?!?!?!?!!?!?? Sleeeep!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:



ma facusi sa rad..
de vreo citiva ani indiferent la ce ora ma culc, tot la 6am ma trezesc, maxim 7; inainte dormeam cite 10-12 ore lejer si ma simteam super, acum nu mai pot...daca stau in pat mai mult de 8 ore ma perpelesc si ma scol cu dureri de spate chiar daca reusesc sa adorm in continuare.

e ok, sint multumita cu 8 ore de somn, nu simt nevoia de mai mult; am citit ca e important sa urmarim ciclul natural de lumina: ideal e sa ne culcam la apus si sa ne trezim la rasarit ...treaba cu ritmurile circadiene - organele functioneaza dupa un calendar care e bine sa fie respectat; dimineata cica e bine sa eliminam cit mai rapid toxinele din vezica si colon, sa ne hidratam cu apa si sa luam mic dejun nu mai tirziu de ora 8 ca atunci ar fi stomacul pregatit sa digere... (asta cu dejunul nu se intimpla intotdeauna la ora 8 dar restul le respect)

de asemenea prinzul cica e ideal sa fie luat intre 12 - 1pm, ca atunci are loc cea mai consistenta secretie de bila si enzime digestive

am divagat... dimineata am mintea limpede si de obicei citesc deci tot in pat sint si tot in pijamale: asta e relaxarea mea maxima

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu la ora 7 trebuie sa fiu la spital. Norocul meu ca stau la 7minute departare. Inainte ma trezeam la 6, mai adormeam iar panala si 15, dupa aia fugeam la baie unde injuram in gand ca ma trezesc la ora aia, scarpinam iepurul, pierdeam vremea, ma intorceam in camera, ma imbracam, ma uitam pe geam sa vad daca s-au trezit si vecinii (e ciudat, dar ma ajuta sa stiu ca sunt si alti nefericti care trebuie sa se trezeasca) si plecam la lucru.
Prietenul meu care e om matinal mi-a spus ca nu intelege cum pierd eu timpul si de ce ma enervez dimineata cand ma pot trezi la 6, sa beau cafeaua, sa mananc si sa merg fresh la lucru.
Bin, asta spune ciudatul care se trezea la 5 sau 5 jumate ca sa mearga la sala inainte de lucru
Ei, am incercat intr-o zi sa nu ma mai lalai in pat, m-am trezit la 6 cand a sunat alarma, am mancat micul dejun si parca a fost intradevar mai bine De atunci tot asa fac, dar oricum nu sunt multumita de ora obscena la care trebuie sa ma trezesc.

Pranzul il mananc intre 12 si 13 de obicei, daca nu sunt in sala, macar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Xio, misto descrierea ta.
Dar ma macina o intrebare: "a scarpina iepurul" e doaro expresie sau chiar ai iepure? Si daca e o expresie ce desemneaza, mai exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Violeta, rad cu lacrimi
Chiar am un iepuras pitic si noaptea sta in camera lui, adica in baie (e mare baia, nu ca cele din Ro) si dimineata cand merg ma joc cu el, ii mai dau ceva dulce si imi mai insenineaza putin ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

violetan, si eu ma intrebam daca-i vreo expresie banateana.

eu am descoperit ca o dieta bogata in proteine mai degraba decat in carbohidrati (fara sa-i exclud pe astia din urma) imi da mai multa energie. si fara cruditati prea multe, nu le pot digera asa usor.

dar cand se aduna multa oboseala nu ajuta nimic in afara de somn, e adevarat. vreo 10 zile de somn prelungit trebuie pana ma simt ok din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

si eu am avut aceeas nedumerire legata de iepure :-))

cind te citesc imi aduc aminte ca exact asa pateam si eu acum vreo 15 ani cind eram in Romania si trebuia sa fiu la munca la 7.30 iar eu as fi dormit pina la 10
daca te consoleaza cu ceva iti spun ca se schimba sigur situatia peste citiva ani
nu conteaza la ce ora te scoli, conteaza sa te culci devreme (9, cel tirziu 10) si sa dormi minim 7-8 ore. restul e psihic..

un truc mic dar bun pt a nu te mai enerva cind suna ceasul este sa inlocuiesti (daca nu ai facut-o deja) ceasul clasic cu alarma care face zgomot puternic si brusc cu una bazata pe melodii blande la care sonorul se amplifica exponential sau una pe lumina care tot asa se aprinde cu lumina mica si apoi se intensifica; ideea e sa nu fii bruscata din somn de alarma aia criminala pt ca zgomotul brusc si intens cind tu dormi declanseaza secretie de cortisol...hormonul stresului.

apoi mai trebuie sa-ti si impui
te gindesti ca esti fericita sa te duci la o munca speciala, pe care o iubesti si la care esti priceputa...ca salvezi vieti si lumea are nevoie de tine
80% din populatie isi uraste jobul si il face numai pt bani...asta mi se pare foarte trist si chiar nesanatos.
sa fii fericita cind te uiti in oglinda in fiecare dimineata si vezi o fatza frumoasa si un corp sanatos..cite femei n-ar dori sa fie in locul tau! Geeez! What's wrong with you??
da-l incolo de somn in exces ca pierzi momente pretioase din viata!

eu sint exact pe dos: imi place sa fiu treaza inaintea tuturor (inclusiv vecinilor :)) pt ca imi da senzatia de "step ahead" ca la o cursa in care am startul in mina. de ce sa vrei sa fii in rind cu lumea? nu e mai bine sa fii special?
cind ma scol tirziu mi se pare ca am irosit jumate de zi... totul e cum iti programezi gindirea.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, parca l-as auzi pe prietenul meu.
DE cate ori ii spun de somn imi spune ca trece viata pe langa mine cand dorm atata si ca e mai revigorant decat sa te trezesti dimineata fresh si gata sa te bucuri de tot My God!
As prefera sa ma bucur de tot inceüand cu ora 9.

Asta cu lucrul ma mai ajuta putin, ca merg cu drag si entuzaismata, dar tot nu sterge cu buretele adevarul groaznic.

Mergi la inceput