remedii importiva oboselii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ceaiul verde este foarte bun, contine antioxidanti, are extrem de multe efecte pozitive.
Eu nu sunt sensibila la cofeina, prin urmare pot sa beau Cola si Pepsi si cafea si ceai verde si ceai negru si dupa aceea dorm ca un bebe.
O sg. data in viata m-a apucat tremuratul dupa ce am baut espresso, era unul de la Starbucks si mi-as lua si acasa de-ala daca as stii care e si daca as avea aparatul respectiv.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ceaiul verde este foarte bun daca e de calitate, are cofeina mai putina decit cafeaua dar nu trebuie baut in exces. O cana-doua pe zi e suficient. Cumparati frunze nu pliculete.

Pt energie, semintele de chia sint foarte bune. contin proteina si vitamine din belsug. Sint retete de budinca gustoasa ce se poate minca dimineata. Cautati pe net.

Persoanele care beau cafea regulat devin imune la cafeina dar asta e un lucru rau. Cafeaua consumata zilnic in timp slabeste suprarenalele si pancreasul. Asta poate antrena o groaza de alte boli nasoale...mai bine luati-va energia de dimineata din mincaruri bogate in carbohidrati sanatosi: sucuri facute in casa, fructe proaspete, oatmeal, etc.

nikol24, esti intr-o stare de supra epuizare, enorma...ca un motor turat la maxim; daca nu faci ceva sa iesi din cercul asta vicios esti in pericol mare de imbolnavire serioasa; simptomele pe care le ai arata ca organismul tau e in criza - nici o pastila nu inlocuieste lipsa de odihna si calm necesare pt refacere;

pastile de fier nu as lua din mai multe motive...magneziu mai degraba da.
calciu daca iei, e necesar sa adaugi si vit K2 care directioneaza calciul in oase (altminteri, conform ultimelor cercetari, calciul ramine in singe si aduce belele gen ateroscleroza)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu am descoperit siropul de ghimbir presat la rece cu 70% concentratie ( cumparat de la o farmacie naturista). Scrie ca e tonic dar intr-o seara, avand musafiri, am servit un pahar de sirop cu apa minerala.Rezultatul.... abia tarziu in noapte am adormit.
Si ca un punct in plus, scrie ca e si afrodisiac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cred ca ti-ar trebui si un concediu pe langa vitamine & tonice

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, eu nu beam cafea regulat, am inceput abia in vara sa beau aproape zilnic, si nici atunci nu a avut vreun efect.
De fapt Cola niciodata nu m-a tinut treaza, nici cafeau, nici ceaiul verde, nici ceaiul negru (o sg ceasca am baut dar nu m-am simtit altfel dupa), si nici macar Red Bull-ul. Am fost la o competitie sportiva intre licee la baieti si noi eram majorete. Red BUll sponsoriza, asa ca aveam dozele la discretie. Cred ca am baut 7 doze si nu am avut absolut nimic.

Dupa pastilele de ceai verde aveam un boost de energie, nu stiu daca era placebo sau nu.

Cu somnul nu am probleme, imi programez bine totul. In sesiune cel mai putin am dormit cred ca vreo 3 minute, si m-am simtit odihnita ca dupa cateva ore de somn bun, ma trezeam la vreo 7 dimineata si la 19 seara inchideam cartile si o lasam pe a doua zi.
Cel mai tare e in excursii, am fost pana in Muntenegru si am dormit tot drumul, 20 si ceva de ore cu autocarul. Ma trezeam sa merg la baie si adormeam imediat (spre disperarea prietenului meu).
In avion spre Canada la fel, am baut niste Cola, am rontait niste covrigei si m-am culcat 8 ore pana am ajuns la destinatie.


Mi-am comandat intre timp pastile de Spirulina si Chlorella, sunt curioasa daca e ceva in directia energie. Am nevoie ca pe mine efectiv ma enerveaza trezitul la ora 6. Si cand spun ca ma enerveaza ma refer la faptul ca de cele mai multe ori ma trezesc efectiv plina de nervi ca in loc sa dorm trebuie sa plec. Dar in acelasi timp daca dorm in weekend pana dupa ora 10 ma simt obosita toata ziua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu ma refeream la cei care consuma regulat cafea ca devin imuni si nu-si mai face efectul la un moment dat, apoi e nevoie de cantitate din ce in ce mai mare pt a obine acelasi efect...asa ajung unii sa bea 5-6 cafele pe zi

se pare ca tu faci parte din categoria celor care metabolizeaza cafeaua rapid datorita prezentei unei gene speciale:

"Caffeine is metabolized in the body by the enzyme Cytochrome P450 1A2 (CYP1A2). Every person has two copies of the gene which makes the enzyme CYP1A2 (one copy from each parent). There are 2 variations of this gene which affect how quickly a person metabolizes caffeine. The CYP1A2*1A variety (“allele”) makes an enzyme that metabolizes caffeine very rapidly. However, the CYP1A2*1F allele metabolizes caffeine slowly. The difference between these two alleles is one single nucleotide, an A to C substitution at position 734 of the CYP1A2 gene.

Individuals who have two copies of the fast CYP1A2*1A allele are fast caffeine metabolizers; whereas people who have at least one copy of the slow CYP1A2*1F allele are slow caffeine metabolizers."

http://www.consumergenetics.com/DNA-Tests/Caffeine-Metabolism-Test.php

eu daca beau o ceasca de cafea la ora 1pm, ma tine treaza 12 ore...ma mai culc in seara aia dupa miezul noptii

te invidiez ca poti sa dormi oriunde, oricind si oricum - inseamna ca stai bine cu nervii.
eu sint la polul opus, exclus sa dorm in avion, masina, autocar, oricit de obosita as fi nu pot nici sa atipesc asa am fost de mica, nu suportam ceasul care ticaia in camera

cu trezitul de dimineata.. e bine sa te culci devreme daca poti, intre 10 si 12pm e cel mai sanatos somn. intre 10 si 6 sint exact 8 ore; astea sint ideale pentru cine poate sa doarma atunci



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nimic nu poate inlocui odihna fizica, somnul. Celelalte asa zice tonice sunt temporare si nu fac decat sa solicite peste masura organismul, care tot va ceda pana la urma intr-o parte sau alta.
Chiar daca e greu, daca tinem la sanatate tb sa gasim timp sa ne odihnim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Nimic nu poate inlocui odihna fizica, somnul. Celelalte asa zice tonice sunt temporare si nu fac decat sa solicite peste masura organismul, care tot va ceda pana la urma intr-o parte sau alta.
Chiar daca e greu, daca tinem la sanatate tb sa gasim timp sa ne odihnim.


mi-ai luat vorba din taste.
ne-am obisnuit cu ritmul asta de viata stresant si ne bicium zilnic si apoi ne mai miram ca nu rezista organismul nostru. poate pt. ca ii cerem prea mult?
cand ti-e somn, culca-te. nu zic ca niste vitamine ar strica, din contra, insa nu ca sa suplineasca somnul.
poate nu ar trebui sa te inhami si la cursuri si la ture de noapte, daca nu rezisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

depinde si de fiecare persoana in parte. le invidiam pe colegele care se culcau la 12, iar la 6 erau in picioare fresh.
eu as dormi 9-10 ore pe noapte si as mai trage un pui de somn si la pranz (asta si fac in w-e ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, mersi de link si de info
Eu ii invidiez pe cei care beau cafea si are efect imediat

Cu somnul.... i looove to sleep dar daca dorm prea mult iarasi nu este bine, In general la ora 22 ma pun in pat sa dorm. Recent am aflat si eu ca cei care lucreaza la brutarii incep programul la ora 3 sau 4 dimineata groaznic, cred ca m-as sinucide.

Mergi la inceput