Drilling ovarian- rog informatii

Drilling ovarian- rog informatii | Autor: Lorelay29

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Va scriu si eu cu o mare rugaminte , si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
Ma confrunt si eu , ca si voi , de ani de zile cu problema infertilitatii. Am facut recent HSG si Histerosopie , in urma carora dr meu a decis ca urmatorul pas este o operatie laparoscopica de drilling ovarian. mentionez ca am ovare polichistice , iar solutia propusa de medic ar fi aceea ca prin acest drilling sa curete ovarele.
Ati trecut si voi prin asa ceva? mie imi este frica , mai ales de durere , desi stiu ca se face cu anestezie generala. am trect printr-o hsg extrem de dureroasa si acum imi e cu atat mai mult mai frica...
Imi mai puteti spune daca vreuna dintre voi , a ramas gravi dupa o astfel de laparoscopie?
Va multumesc si va doresc sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna,

Da,eu sunt una dintre gravidutele dupa laparo.In iunie am facut operatia si la sfarsitul lui iulie am vazut cele mai frumoase liniute din viata mea
Curaj cu operatia ca nu e deloc dureroasa nici dupa ce trece anestezia.Eu a doua zi deja eram fresh.

Multa bafta!!!!!

Cosmi 30+ David Andrei
Incet incepem AMR-ul!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

multumesc frumos!
sa iti dea Dumnezeu nastere usoara si un copil minunat !
Imi poti spune te rog cat a durat operatia? si cate zile de spitalizare a necesitat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Pai operatia cred ca a durat in jur de o ora,acum nu stiu sa-ti spun exact.in spital m-au tinut 5 zile,insa banuiesc ca depinde de oras.

Cosmi 30+ David Andrei
Incet incepem AMR-ul!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

multumesc mult , draga mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna,

Eu si cosmi am scris la sub-forumul Aspirante Optimiste impreuna.
Acum suntem la aceeasi odisee.
Nu suntem din acelasi oras, nu ne stim decat de pe forum, nu ne-am operat la acelasi medic/spital si coincidenta a facut sa facem laparoscopie in aceeasi luna (iunie) si sa ramanem gravide in aceeasi luna (iulie).
Eu am facut dupa HCG (cu anestezie pt ca imi era frica de durere) laparoscopie de desfundare trompe uterine, drilling ovarian si indepartare aderente din cavitatea abdominala. Iti spun cu mana pe inima ca singurele dureri pe care le-am simitit au fost cele cauzate de injectiile cu antibiotic si singurele usturimi pe care le-am simtit au fost cauzate de sonda urinara. In rest nimic, nici o crampa, nici un junghi, nimic nimic. Anestezie generala, operatia a durat cam o ora, inciziile sunt foarte mici (cea din vecinatatea buricului este cea mai mare pentru ca pe acolo se introduce camera - are 3 cm). M-a tinut in spital 2 zile. In prima zi mi-au facut analize de sange si EKG si am vorbit cu medicul, rezidentul, anestezistul si asistentele despre istoricul meu medical. A doua zi dimineata m-au operat. Am stat la terapie intensiva/reanimare 2 ore ca eram inca euforica dupa anestezie. M-au mutat in salon si imediat a venit sotul meu. Primul lucru cand l-am vazut i-am cerut sa imi aduca de mancare ca muream de foame. Am mancat pui la gratar, pilaf cu legume si salata de varza. In timp ce ma indopam ca vacutza a venit medicul sa ma vada. Si-a facut cruce vanzand ce mananc si cu cata pofta. A zis ca e sigura ca in maxim 30 de minute o sa mi se faca rau si o sa vomit. Dar asta nu s-a intamplat. Din contra, am prins o energie ceva de speriat. M-am ridicat din pat, m-am dus la baie sa ma spal de iod avand grija sa evit sa ud inciziile cusute si pansate (stiu o fata care a facut laparo si nu i-au cusut inciziile, doar le-au pansat si s-au vindecat la fel de bine).
Apoi am cerut asistentelor sa imi scoata sonda si dupa ce m-am plictisit de plimbat pe holurile spitalului s-a terminat si perfuzia si am iesit in curte sa ma plimb pe afara ca prea era vara, cald si frumos. A doua zi la pranz a urmat externarea. Singurele inconveniente ca sa zic asa au fost faptul ca eram foarte balonata (ziceai ca sunt gravida in vreo 5 luni) si cand ma asezam/ridicam o faceam ca gravidele, sprijinindu-ma in mana si cu bazinul inainte ca sa nu flexez picioarele prea mult din cauza ca inciziile din dreptul ovarelor sunt destul de jos, aproape de incheietura si nu am vrut sa le fortez cumva. M-am dat cu Baneocin si Iod de 2-3 ori pe zi. Am facut o usoara alergie la fire in sensul ca inciziile erau rosii si cand m-a scos medicul firele inca nu se inchisesera bine dar am continuat cu Iod si Baneocin si s-au cicatrizat frumos. La 2 saptamani dupa operatie am avut menstruatia. Am facut stimulare cu Clomid, am ovulat dupa inca 2 saptamani si am ramas insarcinata. Asta a fost tot.
Succes!



31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Emilia...nu am cuvinte sa iti multumesc pt tot ce mi-ai scris!
Mi-ai dat curaj , speranta , forta si incredere in mine.
Sunt sigura ca Dumnezeu te va rasplati inzecit pt bunatatea si solidaritatea ta de a ajuta cu informatii.


PS:Anna este numele nr 1 si pe lista mea pt fetite:)il consider minunat , simplu si simbolic pt feminitate:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna Lorelay

Nu ai de ce sa te sperii
Laparoscopia nu este o interventie care sa ridice probleme, nici decorticarea, nici drillingul ovarian
Drillingul ajuta asa numitele "ovare de portelan" prin gaurelele care se practica in timpul interventiei la expulzarea ovulului

HSG da...a fost si la mine dureroasa desi trompele erau permeabile, dar eu si la menstruatie am dureri fara motiv
Insa laparoscopia nici nu am simtit-o; e urmata de sangerare cateva zile, dar e normal, asa ca sa nu te sperii
A fost doar de investigatie
Am mers cu o zi inainte pt. analize, ziua urmatoare a fost interventia(cu anestezie generala musai), iar a treia zi plecam spre casa
Recuperare imediata; e drept...si eu ca si Emilia la 3 ore dupa interventie mancam ciorba de burta si tocanita , dar anemia, hemoglobina mica ma obligu sa fac asta
Te sfatui sa nu faci ca mine daca nu ai experienta altor anestezii in spate, sa stii cum iti e dupa ele

Eu iti doresc sa faci laparo si sa ramani ca si Cosmi si Emilia in luna imediat urmatoare

_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT
AMH-3.7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Ani multumesc foarte mult...
Sper sa fie si la mine o operatie fara mari probleme si sa scap de frica pe care o simt acum.
La mine Hsg a fost groaznic , am simtit cea mai puternica durere din viata mea , desi nici eu nu am avut trompele infundate.
Eu sunt din Galati si de curand merg la dr Botezatu. Il stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Lorelay eu sunt din Braila
Da, am auzit de el, e un medic fff bine vazut si in Braila, poate stii ca noi nu prea avem medici
De curand o prietena de-a mea s-a operat la el(alte probleme mai grave, din pacate)
Multa bafta

_

PAI1-675-4G/4G-POZITIV HOMOZIGOT
AMH-3.7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelay29 spune:

Suntem ,, vecine '' deci...
Da , stiu cum sunt dr la Braila. eu am fost la dr Coltofeanu , m-a plimbat pe la cabinetul lui vreo 2 ani de zile si degeaba... nici macar nu a fost sa imi stare sa imi puna diagnosticul de ovare polichistice , imi tot spunea ca am dereglari de la tiroida si ma tot trimitea sa fac analize si consultatii la endocrinolgie ( cred ca stii ca sotia lui e dr endocrinolog) . Deci , experienta mea cu Coltofeanu a fost un fiasto , a fost mai mult o afacere de familie pt ei , pe banii mei:)))
De o luna am mers la Dr Botezatu , care imi inspira incredere. Urmeaza in martie laparo cu el si sper sa fie bine....
Dar tu ce probleme ai? Mergi la un Dr in Galati?

Mergi la inceput