Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna fetele!

Fleur, ce iti pasa? Ti-ai luat de o grija cu baiatul la cresa care e fericit si rasfatat. Profita de timpul liber pe care il mai ai pana incepi serviciul.

Carmen, ciudat intr-adevar ca se spala bona pe cap la tine. Banui ca nu ii spui ca o vezi prin camere, nu?

Am fost aseara la pediatra sa vedem de ce tine capul pe o parte, daca e torticolis sau nu. A pus-o sa intoarca capul in toate partile si cica sa stau linistita ca fata nu are nimic. Doar ca sistemul neurologic nu e dezvoltat inca bine la bebelusi. Cica "mami sa mai faca un copil ca sa isi imparta grijile".
Mi-a dat totusi recomandare pt ortopedie si neuro, in caz ca vreau sa cer si parera lor, sa am pentru asiguratorul de sanatate. Sa vad cand fac programare la ei.

A..si.. e a treia pediatra care imi spune sa fac branza calcica cu lapte de vaca (nu praf) spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, daca vorbeste prea mult la tel, nu il neglijeaza pe bebe? cand se mai ocupa de el?
cu spalatul pe cap...asa ceva mi se pare tupeu maxim...
mai incurca si sticlele cu medicamente; e clar ca gandul ei e in alta parte.
fleur, ma bucur ca ai ales bine gradinita.
muraturica, concediu frumos in continuare.
mygirl, m-am speriat de ceea ce ai patit. bine ca sunteti ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dannett, cum se face branza aia din lapte spalat?
pe mine nu ma atrage deloc ideea sa le fac branza din lp, asa ca as vrea sa stiu si alte variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

dannett, cum se face branza aia din lapte spalat?
pe mine nu ma atrage deloc ideea sa le fac branza din lp, asa ca as vrea sa stiu si alte variante.


Am zis ca mai caut si pe net sa vad exact exact. Din ce am inteles de la dr, se foloseste lapte de vaca (3.5%, de preferat bio) cu tablete de calciu lactic, exact ca si cum ai face cu lp.
Doar ca la urma se toarna peste tifonul cu branza apa fiarta, ca sa o spele cat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,

Noi am mai avut o noapte linistita, s-a culcat la 21 si s-a trezit la 6. La 8 se culca din nou si a dormit pana la 10.30. Asa program de somn mai vreau si eu. Apropo, acum s-a culcat din nou... Si eu ma vait ca nu doarme copilul si ca sunt obosita.
Achiziti noi nu are, deocamdata si le perfectioneaza pe cele vechi.

Carmen, poate ar trebui sa-o mai pasui un pic. Avertizeaz-o ca e urmarita si cu siguranta va fi mai atenta. E inadmisibil sa incurce sticlutele, daca erau de dat alte medicamente mai periculoase. Eu asa as proceda in prima faza, i-as spune ce ma deranjeaza si as avertiza-o ca la prima greseala de genul asta ZBOARA!

Muraturica, ma bucur ca este frumos in concediu si ca esti linistita cu copilul. Profita din plin de vacanta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Ma inscriu in clubul zombi, cu ALi & co, s-a trezit azi noapte fara numar, sa scanceasca si sa suga. Aseara de la 6, cand am inceput programul de seara si de adormire, a adormit de abia la 9. Si a capatat "bunul" obicei de a se trezi exact cand pun si eu capul pe perna sa dorm, sau un pic dupa .
Banui cauza: nu suge suficient seara si se trezeste ca ii ghioraie matzele. Baiatul e la dieta seara si face provizii noaptea.
Altfel acu dimineata e bine dispus. Nu ma mai invidiati, ca numai luni si marti l-am dus la cresa. Marti s-a stricat la burta si il tin acasa pana lunea viitoare. Mai e si un frig groaznic aici IAR (-20 dimineata) si nu vreau sa raceasca. Asa ca mergem la cresa mai usurel asa, pana se mai dezmorteste vremea (sper) si incep servciciul.

Ieri i-am dat sa pape mai subtirel, niste banana si branzica dimineata, niste mucilagiu de orez. ultimul kk tot galben deschis a fost, sa vedem urmatorul.
Despre branza de vaci: eu iau din comert quark (cea mai buna) sau ricotta, ma uit sa aiba cat mai putin sodiu. Dar m-am utilat cu tifon si o sa-i fac si de casa, din lapte de vaca integral (3.25%), am prins si ideea cu "spalatul". Cu lamaie, cred, ca aici habar n-am unde gasesc calciu lactic.

Carmen, bona cred ca se simte mai libera acum si isi face de cap. I-as spune pa daca in timp ce vb la tel neglijeaza copilul si daca vreodata mai incurca borcanele (la propriu).

Dannet, ma bucur ca Ecaterina nu are nimic. Auzi sfat, sa mai faci unul sa mai transferi grijile !

Lorena, boieresti cu asa program al fetei!

Muraturica, ia-ma si pe mine la spaaaaaaa! Bucurati-va de odihna si tratament.

Vera, cand citesc cum iti petreci noptile, aproape ca ma bucur ca Eric nu e deocamdata mobil.

Laura, ma bucur ca ai avut o pauza binemeritata. Cum mai sunteti cu dintii?

Eu am uitat sa spun ca, dupa luni de zile de ros si balit continuu, lui E. i-au aparut 2 liniute albe, late, pe gingia de sus, central. Nu au erupt inca dar se pregatesc.

Va pup, sunt pe aici, ne incepem ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow! hop la raport :)
noi ieri am zis si MAMA in rest, ne conversam de zor pe limba noastra, tragem de carusel, de aparatori, dam ture de pat..
azi bagam in piure si cartof dulce sa vdm dk ne place. pana acum am papat: morcov, patrunjel, pastarnac, praz, dovlecel, ardei gras, mar, para, pruna, piersica si cereale de orez. am descoperit k ne place marul copt maxim. ieri am luat si borcanele bio cu dovleac si orez, o sa le incercam sapt viitoare. zilele astea o sa incercam si branzik de casa din lp.
ieri am fost la shopping k fetele prima data singurele. am luat o gramada de hainute pt ea, bavetele de plastic, o noua sticluta cu cioc care e senzatie maxima

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor.
Carmen, ia si tu partea plina a paharului. Bine ca se spala !

Eu tocmai ce am aflat ca al meu sot nu poate veni maine cu noi la Obreja la Kineto si trebuie sa ma duc singura cu ea in masina si sa o pun in scaunel. Mi-e groasa ca va urla cat o sa o tina plamanii.....
Ufff. Nu stiu cum sa fac. Si nici taxiuri nu vin aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ioana, leag-o bine in scaunel si pune-i o jucarie-doua acolo. Mai mult de atat nu poti face. Tot drumul vorbeste-i, canta-i etc sa stie ca esti acolo.
Oricum, asta (dusul copilului singura cu masina) e un "sport" care tb invatat, ca e tare util. Aici, e chiar indispensabil. Nu stiu ce m-as face fara libertatea asta de miscare (bani de taxiuri nu am, aici costa de te usuca), si prin autobuze si metrou nu ma vad cu bebe in brate sau, mai rau, cu caruciorul.
Am noroc ca lui E. ii place in masina, scoica, scaunel, sta cuminte cu ochii mari sau doarme. In luna cat am fost singura am circulat chiar mult, inclusiv pe autoruta.
Ai oglinda deasupra scaunelului sa o vezi permanent? F utila si asta.

Hai, curaj, nevoia te invata!

PS Fi-miu plange continuu de dureri de dinti, incisivul central stanga sus sta sa erupa. O luam de la capat cu Camilia, Orajel, Tylenol daca nu cedeaza durerea. Oooooffff.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Raportam si noi o noapte dormita snur si o zi fffff agitata, nu a vrut mancare, nu a vrut somn, abia acum a picat lat dupa ce a baut niste apa . Am aruncat azi 500 ml lapte. A fost si kinetoterapeutul si mai mult l-a certat bb decat a cooperat, a tipat la bietul om pe limba lui toata sedinta.

Valy, mancatul de pe degetul parintelui calmeaza bebelusul, nu mai stiu pe unde am citit.

Carmen, nasol cu bona. Cresa pare o solutie mai buna dupa cate povestesti. Am si eu o intrebare, daca poti sa ne spui: cat te-a costat sistemul de supraveghere si cate camere au intrat in banii astia?

Fleur, cresa are sistem de supraveghere? Nu ai voie sa stai si tu cu el cateva ore la inceput?

Balanta, de curiozitate, de ce nu vrei sa faci branzica din lp pentru bb?

Roxy, Antonik e foarte avansata pentru varsta ei, potsa il aduc si eu pe M la lectii? .

Noi abia ne chinuim cu ex oberlander, sapt asta avem tema sa rostogolim mingea, dar el nu se prinde deloc sa o dea inapoi.

Of, Ioana, si eu am problema asta cu mersul cu masina, nu pot merge singura cu el. Fetele care mergeti singure cu bb, cum faceti, aveti oglinda sau cum? Al meu statea linistit pana acum in masina, dar acum de cum il pun in scaun incepe sa chiuie si sa se agite incat imi e frica sa il las singur.

Va pup

Mergi la inceput