Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Iar sunt in urma cu cititul,asa ca nu pot decat sa ma plang iara .
Ieri am dat o tura la urgente,ca aia mica varsa tot ce-i dadeam.Azi vad ca e bine.O manevrez cu mare atentie nu cumva sa-i declansez voma iar...
Si Timi e acasa,ca e racita cobza.Farmacie curata la mine,e plin blatul de la bucatarie cu tot felul de sticlute
Eu abia acuma cred ca o dau in depresie de-adevaratelea

Trimit ca se face pranz si eu am inceput pe la 8.30 mesajul.Revin daca pot.
Zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

lorena, nu este fezabil sa mergem la ikea cand venim la bucuresti. tre' gasita alta solutie.
o sa ma uit deaparatori de la primii pasi la auchan, multumesc.
ana, ma uitasem pe site pe bb tei ieri dar nu au dimensiuni la aparatori si nu pot sa le iau asa, blind.
kimmy, a varsat in jet?

toata noaptea s-a rostogolit eric . si a plans destul de mult. asa ca n-am dormit nici eu si nici el. el macar se odihneste acum, dar eu ma tin dupa marc, fiindca e pt a treia oara cand ii ies niste bubite sub barbie si nu stiu de la ce. de la diversificare nu cred sa fie, fiindca nu am introdus nimic nou. nu am schimbat cosmetice, detergenti de rufe, asa ca nu imi explic. a mai patit cineva asa? nu are alt simptom, doar bubitele astea care trec greu, in 3-4 zile. nu pare a fi deranjat de ele, nu e marait.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza, la multi ani in anul Sharpelui!!! Suntem din nou in formatie completa, casa e plina, galagie, dezordine si... multa fericire!!! Ma simt extrem de fericita si implinita, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare dimineata cand imi privesc copiii dormind, cand ii vad cum se joaca unul cu altul, cum interactioneaza...

Am inceput mesajul azi dimineata... postez si revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta nu cumva ii este prea cald lui Eric, incearca sa-i desfaci sacul sa-si scoata piciorusele, la noi a functionat treaba asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ca_milla, nu ii e cald, fiindca noaptea avem 22 grade iar el doarme in body si pantalonasi subtiri, invelit cu o patura de primavara. nici vorba de sac de dormit.

maria, cred ca am mai scris: ai mei nu vor apa . inainte beau, acuma nu mai vor.

ce sa mai zic, am scris acum 2 ore un mesaj in care intrebam ceva si doar ca_milla a raspuns. in schimb, daca ma uit pe fb, e plin acolo de fete. la faze de genul asta ma refer cand "ma plang" ca lumea a migrat pe fb...cand chiar ai nevoie de un sfat, n-ai de unde sa-l iei, ca lumea-i pe fb. de ce nu intreb pe fb? ca nu (mai) am timp si nervi sa urmaresc acolo, daca si ce mi se raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

balanta, ti-am zis ca poti apela la mine daca ai nevoie de ceva din buc. Daca vrei ikea, intra pe site, da-mi link cu produsul, ti-l iau si ti-l trimit pe tren sau pe curier

noi am facut kk fff legat azi. adica are forma de om mare :)
doar ca e portocaliu
banuiesc ca de la piersica si morcov
noua ne plac fructele si cerealele dar nu ne plac legumele
azi am incercat sa ii dau spanac, cartof, avocado, pui - nu vrea nimic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, eu am vazut intrebarea ta, cea cu bubitele dar nu am spus nimic pt ca mai demult am zis ca poate o fi de la saliva, si nu e. Daca erau de la saliva erau pe barbita oricum... Arata rau, sunt multe? Poate e de la bavetica in sine, il irita vreo cusatura ceva? Nasa mea mi-a zis sa nu iau bavete cu arici ca al ei se irita. Luasem deja, dar al meu nu a avut nimic. (Stiu ca e in spate ariciul si nu are legatura cu pb ta, dar asa ca idee ca la unele chestii eu nu ma gandesc...)

La bebe tei ma refeream ca sunt unele chestii mici, protectii pt usi de la dulapuri de ex, unde nu prea conteaza dimensiunile. Sunt cam scumpe totusi.

Ioana, al meu prefera legume desi am inceput cu fructe. Fructe e mult spus, mar, para si avocado. Prefera avocado fata de para dar cred ca si pt ca e verde si se vede mai frumos pe tavita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Hai ca am culcat copiii si sa intru sa incerc sa raspund pe unde ma pricep...

Balanta -- cred ca nu ti-a raspuns nimeni pentru ca nu s-au confruntat cu asa ceva. Eu una nu (cred ca) am avut asa ceva la nici unul dintre copii... Cu dormitul insa, ce am facut eu a fost sa aduc patutul de bebe langa patul meu, care era la exact acelasi nivel cu patul deci daca se rostogolea din patul mare, "cadea" in patut. daca ai loc, e o solutie buna zic eu.

Despre tinutul in brate -- eu vad clar la copiii mei, cel mai clar la Jane, care a fost crrscuta cu attachment parenting inca din prima zi, ca un copil atasat, ale carui nevoi sunt importante si li se raspunde imediat, care e tinut in brate, purtat in carrier, nelasat sa planga, etc, ajunge sa fie extrem de independent extrem de repede. Inca de la Jodie, la care am inceput attachment parenting propriu zis pe la 1 an, am vazut cate de repede a fost pregatita sa se desparta de mine, sa mearga la Sunday school, apoi la Bible Study, apoi la jumatate de program la gradinita -- fara o lacrima, fara probleme. John, pe care l-am mai lasat sa planga, ca asa zicea gura lumii ca "se invata", a fost mult mai nesigur pe el... Jane la fel ca Jodie, independenta, sigura pe ea... Merita, dupa parerea mea, sa fim prezenti "la apel" in primele luni pana spre 1-2 ani...

Iaurtul -- nu mai tin minte cum i l-am dat lui Jane. Tre sa ma uit pe forumurile de BLW sa vad cum se da. Intr-adevar, iaurtul e mult mai usor de digerat decat laptele.

Fleur -- sa va fie de bine distractia. Si jeff doarme la biserica, unde e galagie mare (la cea protestanta, unde mergem sambata seara, si unde au tobe, etc)

Ali -- nu te stresa, o sa fie ok, pe bune, eu ma anesteziez aproape total de fiecare data cand merg la dentist. Nu ma adoarme, dar ma drogheaza bine, asa ca dentistul nu e o experienta neplacuta. NU lasa cariile netratate ca se pot transmite la dintii de adult.

Kimmy -- sanatate fetelor si tie multa rabdare si nervi de otel. Nu intra in depresie, copiii se imbolnavesc dar isi revin repede, de obicei mai repede decat noi, adultii...

Cam asta am de zis... postez si va scriu de carriere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Asa...

Carrierele

Un prieten de aici, din Shanghai, vine in Romania in business trip Lunea viitoare. Sta la un hotel in zona Piata Victoriei si sta numai 3 zile. Nu este roman, nu vorbeste romaneste, deci nu poate trimite prin posta sau curier, nu se descurca si nu are timp. Deci, daca cineva se poate intalni cu el la hotel, poate lua toate carrirele si cu banii ne descurcam noi, va dau contul lui tata sa ii puneti acolo...

Daca vreti, trebuie sa imi spuneti cel tarziu vineri, ceea ce inseamna sambata la mine, iar el pleaca Duminica.

Am baze visinii si bleu, iar glugile le am pe aceleasi pe care le-am pus pe contul comun in Decembrie, mai putin vreo cateva pe care le-am vandut intre timp...

Gata, ma duc sa ma culc...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Inca una si ma duc...

Am trimis poze pe mailul comun cu Jeff indopandu-se cu pui si cu broccoli. Daca are cineva timp sa le puna pe mailul comun, v-as fi recunoscatoare...

NB!

Mergi la inceput