Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Kimmy m-am uitat pe picasa la pozele de la aspirante si am gasit testele noastre de sarcina amandoua sunt acolo unul dupa altul

Eu m-am gandit ca daca mai fac un bebe as vrea sa fie tot fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Oli, daa, cu huta-huta de care zici exerseaza mutarea centrului de greutate, invata sa-si tina echilibrul. Cu faptul ca exerseaza noaptea, zici ca au deadline, asa de constiinciosi sunt.

Daca nu este deja data jos, muta-i acum salteaua. Pe al nostru (patut) scria ca se da la x kg (parca 6.5) sau cand sta in 4 labe. Intai a stat in 4 labe.. si atunci l-am mutat.

La noi, de cand ne-a zis pediatra ca vin dintisorii (asa de mica era modificarea gingiei ca eu nu imi dadeam seama), a durat fix 2 saptamani pana a erupt primul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Raportam o noapte asa si asa.
Mi-e ciuda ca baiatul nu mai adoarme in patut deloc, aseara nici macar leganat. A dormit de la 18 30, credeam ca s-a pus la culcare de noapte, da de unde... pana la 20 00, apoi pana la 22 30 nu l-am mai putut adormi.
A mai venit si barabata-miu ca o floricica, de la scoala, zdranganind cu caruciorul de cumparaturi, pe la 21 00, cand el motzaia la san. Bineinteles ca E. s-a trezit, a vrut imediat sa-l ridic, sa-l salute etc.Imi venea sa-l bat (pe ta-su bineinteles).
Nu a adormit pana nu l-am dus in dormitor in pat cu mine si a mai baut o gura de laptic.
Azi noapte `doar`vreo 3 treziri. Si al meu suge serios de zici ca ziua il las flamand.
Cine zicea ca prefera treziri la ora, dar doar sa suga si sa doarma, decat o singura trezire dar sa stea vreo ora cu ochii pe pereti, cam asa e. Ma consolez cu asta...

Dintzocul e in aceeasi stare, gata de iesire dar ne-erupt inca.

Gabriela, ma bucur sa mai aud vesti despre baby princess. Cam ce dimensiuni au bucatelele de mancare?
AL meu a papat ieri, cat statea in leagan cu mine la bucatarie, bucatele de piept de pui din snitel, dar microscopice. Mi-e frica teribila sa-i dau bucatele mai mari, desi trebuie sa trecem in curand si la asta, sa invete sa mestece. Ii mai dau jumatati de biscuite de orez, si stau cu inima cat un purice pana le mozoleste bine.

Carmen, decat asa un specimen, imprevizibil, mai bine il dai la cresa. Unu la mana, daca D-ne fereste se intampla ceva, tot nu ai cum sa intervii decat post-factum, 2 la mana, daca tot sta mama ta sa o supravegheze, apoi atunci mai bine ar sta doar mama, nu? Care mai e rolul bonei? La cresa intr-adevar, nu prea stii ce face (decat daca au camere video) DAR nu pot face magarii chiar asa, pe fatza, ca sunt mai multe si se "supravegheaza" una pe alta. Eu am noroc de o educatoare f de treaba,ca o bunica grijulie, stiu ca nu i-ar face rau, nici macar din neglijenta. Poate doar din exces de zel, ca la faza cu mancatul (dar acolo a fost vina mea, ea o fi crezut ca atat
papa el)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, chiar ma gandeam daca sa-i mut salteaua sau nu. Am vazut ca nu are inca tendinta de a se agata si ridica, dar mai bine sa fiu eu prima decat ea. In we il pun pe sot sa o mute. Chiar ma sunase maica-mea acum 2 zile speriata sa-mi zica de faptul ca a visat-o cazand din patut. Si ma intreba daca se ridica, sa fiu atenta la ea ca n-a mai putut sa doarma de grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Sunt la lectii cu V si eu bat la calc

Ref la batoanele de cereale, cerealele le-am spalat de cu seara si le-am lasat la uscat pana dimineata intinse in tava, am fiert si orezul.
Dimineata le-am macinat si le-am amestecat cu restul ingredientelor.apoi le-am modelat si le-am pus un pic la cuptor la uscat.Desi au fost tari la inceput, in frigider s-au inmuiat si s-au facut delicioase.

Oli si eu o imobilizez dar are o forta ceva de speriat.

Eu abia in weekend ii las in jos patutul.

Azi a gustat prima lingurita de piure de morcov si i-a placut.Restul l-am pus intr-un borcanel sterilizat si l-am fiert un pic la pe baie de apa, l-am racit si l-am pus in frigi sa ii dau si maine .

Hai mai fetelor lasati FB-ul mai scrieti si pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ile, tot eu bantui pe-aici .
Mi se pare complicat ce faci tu cu mancarica, eu nu as avea energie. Mai congelez dar nu prea am folosit. In ultimul timp borcanele iar proaspat fac maximum 2 portii de ale lui. De ex, la abur 2 piersici si 2 prune. Sau un dovlecel. Azi vreau sa ii fac o supa de legume cu morcov, patrunjel, dovlecel. Nu mananca legume bine deloc.

Acum a mancat cereale-banana-mar-mango-branza si desert mar-mango. Vad ca se freaca la ochi l-am pus un pic pe canapea poate adoarme singur (slaba speranta...).

M-a pus pe ganduri o afirmatie aici pe forum ca leganatul pe picioare poate dauna creierului copilului -se zdruncina de cutia craniana. Asa ca incerc sa nu-l mai legan. Nici nu mai stiu cum sa-l adorm.

Laura, m-am mai gandit la ce ai intrebat tu, ce sa le dam a 3 a masa. Si noi suntem acum la 2 mese pe zi, una dimineata, una dupa amiaza si ar trebui sa trecem la 3. M-am gandit asa: dimineata cereale, cu maximum 1 fruct, la amiaza piure din 2-3 legume (cu carnita/proteina sau nu, alternativ), seara cereale-branza cu fructe sau iaurt cu cereale. Am si meniuri prin carti dar mi-e lene de ma doare sa scanez si sa postez. O sa o fac totusi, intr-o zi cu soare .

Apropo aici iar ninge, e viscol si frig de-mi vine sa-mi iau campiiiiii. Cand va aud pe voi ca e cald si soare imi vine sa ma mut inapoi in Ro (no chance dar, never say never...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, nu mai stiu cine a zis si daca nu s-a raspuns deja, dar de la leganatul pe picioare (asa cum mi-l amintesc de cand eram mica - da, imi amintesc asa ceva... dar cu V nu am facut-o niciodata) pana la Shaken baby syndrome e o cale lunga. De fapt, dupa parerea mea, nu e nicio cale, nicio legatura de cauzalitate, caci nici tu si nicio mama pe care o stiu sa isi legene copilul (pe picioare sau altfel), nu cred ca il zgaltaie. La Shaken Baby Syndrome mi se pare ca ajungi daca il zgaltai, il zdruncini, intr-un atac de nervi, cam asa ceva... ma rog, doar imi imaginez.

Daca te gandesti la vremea din RO, si in legatura oarecum cu subiectul de mai sus, iti amintesc de drumurile din RO! In drum spre pediatru avem de traversat o portiune neasfaltata, cu gropi - ei, atunci ma intreb "oare asta e zgaltait?".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ile, asa e, au o forta fantastica! Imi vine sa plang cand ma ciupeste.

Fleur, la ultimul consult si noua pediatra ne-a zis sa nu o adormim pe picioare ca zdruncinatul ala nu e ok pentru creierasul lor. La fel si zgaltaiturile pe care unii parinti le aplica pentru 'calmarea" bebelusului (probabil ce zicea Ana). Am vazut acum ca si in cartea bebelusului primita de la Medicover scria la fel.
Ne-a zis ca s-au facut studii in acest sens.
Acum nu am stat sa aprofundez subiectul si sa vad ce studii. Mie mi-a fost de ajuns ca sa nu o mai pun pe picioare ca sa o adorm. Si-asa aveam mustrari ca o adormisem asa de cateva ori.
Intr-adevar nu cred ca ii zguduim noi asa tare, dar ma simt eu mai bine daca nu o mai legan pe picioare.
Ne-a zis ca mai bine o adormim in brate (ceea ce fac de la inceput, dar incercam si eu altceva ca mi-a rupt mainile la 8300g), sau intr-un leagan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mie asta cu leganatul copilului care zdruncina creierii copilului mi se pare o exagerare. aaaa, daca il legeni nevrotic, tare, daca il zdruncini la leganat, aia e altceva. dar asa, daca e leganat normal, care ar fi problema? e ca si cum l-ai pune intr-un leagan la o viteza mica. sau ca si cum, gravida fiind, ai merge. nu se spune ca leganatul imita senzatia fatului de cand mama mergea si el era implicit leganat prin mersul mamei? te pomenesti ca acuma o dauna fetusului insusi mersul mamei gravida .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Hop la raport :) k sa nu ziceti k stau numai pe fbk ;p
Azi a fost o zi linistita, pitik a dormit destul de mult (gratie vremii "minunate" de afara), in rest joaca, chiuieli etc
Dimineata a strigat pisoiul :)) era in patutz si a.intrat Puffy mieunand in camera, la care ea a cascat ochii mari la mine si a zis "puf" sau "pff" ceva de.genul :)
I-a plkt si cartoful dulce, in schimb nu prea mai agreeaza nici marul copt...cred k s-a plictisit deja de mere asa k o las mai moale si ii dau alte fructe. K tot vbeati ieri de meniuri variate, o colega care are bebelul mai mare cu cateva zile k Anto mi-a zis k ea de o luna si ceva de cd a inc diversif ii da piure numai din morcov, pastarnac si telina si asa o sa-l tina pana la primavara k alte legume nu ia in perioada asta k sunt din import...fructe ioc in afara de mar, de borcanele nici nu vrea sa auda...bietul copil, nu s-o plictisi???
Carmen - de belea bona asta...vb ta, abia reusim noi sa smulgem 5 min pt un dush si ea se spala pe cap singura in casa cu copilul??? Imi pare rau k nu o scoti la capat cu ea :((
Fleur - si-a revenit Ericutz haplutz? :)
Gabitza - mai intra pe aici pe la noi k ne-am specializat in ridicat moralul una alteia :)) hai, te asteptam mai des cu vesti despre voi :*
Muraturik - fa un masaj si cu gandul la noi :)
Iuly - il astept pe M la dezlegat limbutza :)) deh, a mea dk tot nu e fan rostogoliri si mers de-a busilea, se specializeaza in conversatii, isi dezvolta latura sociala :))
Laura - vezi k au si la BB Tei borcanele bio de la Holle, am vz eu azi pe site.
Pitik petrece w-e cu buneii k noi avem program de ieseala maine seara :) cina romantica, apoi clubareala :)) abia astept!!!
Va poop!

Mergi la inceput