Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Lorena multumim de cafea. Fata buna soacra ta. Si bunica-mea a fost suparta pe noi 2 sapt ca i-am facut observatie ca-l lasa pe pitic sa-i bage mana in gura...

Da mai fetelor, asa cu bona mea... M-au lasat nervii cand am vazut ca si-a facut baie la mine, in cond in care eu nu indeazneam sa ma duc sa-mi fac si sa-l las singur.

Cu picaturile la fel...daca aveam altceva in sticluta?? Si nu a avut bunul simt sa ma informeze, mi-am dat eu seama ca e ceva in neregula cand am vazut ceva rosu uscat in nara lui, am crezut ca e sange... Si cand am intrebat-o ce-a patit a zis ce s-a intamplat, dar ca de fapt nu i-a dat picaturile, doar le-a pus in lingurita, si el a bagat mana in ea si apoi si-a bagat-o in nas.... Nu eu lasasem bonnisanul langa fier, ci ea le-a mutat acolo, iar sticluta de fier era in ambalaj...

As concedia-o instant, insa momentan nu am solutie. A venit mama sa mai stea cu ea... Insa oricum dc nu gasesc alta bona urgent, il duc la cresa ca mi-e frica sa-l las cu ea.

Cu sist de supraveghere...initial am vrut sa luam o camera mai performanta care sa filmeze cu deschidere de 180 de grade, cubsonor, sa si inregistreze, zoom, etc. Costa cam 800 eur fara tva, insa ne-am gandit ca dc lucrurile nu merg bine si tre sa-l duc la cresa peste 2-3 luni, nu are rost investitia. Asa ca sotul meu a facut o improvizatie cu o amera web atasata la un laptop si asezata strategic. I-a facut lui Patrick cont de skype setat sa rasp automat cand suna pe videocall. Asa ca acuma sta conectat pe skype si vede si aude in direct ce se intampla la el in camera. A vazut si cum a pus un bidon de 5 litri de apa pe masuta de la scaunul lui ... Bidon care sta pe jos in mod normal... . Din pacate nu pot sa si inregistrez in acelasi timp. Pot doar sa inregistrez, insa fara sonor.

Si da, vb ff mult la tel, inclusiv ieri de fata cu mama cu o mana incerca sa-i dea sa manance si cu una vb la tel... Evident ca nu putea, asa ca a preferat sa-i dea biberonul cu supa ca sa-si poata continua convorbirea...

Sunt plina de ura ca in loc sa-mi vad de treaba mea la muna, stau sa urmaresc nebuna....

Muraturica distractie placuta, odihna placuta si relaxare totala.

Fleur, laura, pupam dintzosii maraiti. Ma speriati cu durerile astea. Al meu nu da semne si doarme de seara pana la 7 dim fara trezire. La 7 il trezesc eu sa-i dau papa.

Ada a nascut marti. Azi pleaca acasa. E bine. Probabil o sa te contacteze soon.

Eu am mai mers cu pitic in masina si el singur in spate, dar drumuri mai scurte. Maraie putin si se culca. S-a obisnuit intre timp si nu mai face scandal mare.

Am fost ieri la revizia lunara. S-a mirat dr de cat mananca si de ce frumos creste. Are 77 cm, a iesit din graficul de crestere... Asta e lungime de 1 an. Mi-a zis ca pana spre 1 an sa-i pastrez 5 mese pe zi, din care 2 doar de lapte, inca 2 completare si pot de la 8 luni sa incerc sa-i scot completarea de la pranz, dc vrea si el. Cea de la 10 i-an scos-o de vreo 2 sapt. A zis sa-l trezesc in continuare sa-i dau la 7, chiar dc el nu se trezeste singur.

Va pup ca sunt la munca, mai intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

carmen - nasol cu bona, cata nesimtire!
Iti trimit un PM.

ilenutza - eu profit de alaptare ca pot manca oricat si nu ma ingras :))))
Cu carrierul, alege culoarea (bleu, grena) si modelul de gluga, vezi pe mail modelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Miha esti o fericita!!

Carmen of of

Plec sa il recuperez pe v de la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salut

pe scurt am avut o catastrofa de noapte.ambii au facut ochi.ala mare de 2 ori si pitic fara numar.si culmea ca mu suzeteaza sanu.nuuuuu suge nene de zici ca il tin nemancat cu saptamanile
suzeta nu mai vrea de 3 zile.avem avent. nu stiu dc merita sa iau alta sa incerc

ref condus eu merg cu ambii ca nu am de ales.de regula e ok.ieri dupa kineto insa era jelanie pe 2 voci :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

hello hello!

ALI

Eu sunt acum, exact cum spunea DELIA, disperata si nu-mi mai ajunge timpul ptr nimic iar cu moralul sunt down down.

Am inceput si noi un fel de BLW de 2 saptamani si jumatate. Eu i-am dat legumele si fructele aburite taiate bucatele. I-am dat la inceput marul crud si se ineca cam des cu el si asa m-am hotarat sa i le dau aburite deocamdata, o fi bine, o fi rau, nu stiu?!
Pana acum a papat morcov, pastarnac, dovlecel, cartof, fasole verde si fructe mar, piersica si caisa (congelate din vara) si mandarina. Azi i-am facut ptr pranz un fel de budinca cu toate legumele papate pana acum si am sa o tai tot bucatele sa vedem daca ii place.
In rest papa tot lm, noaptea destul de des, nici nu mai tin socoteala, sta bine in fundulet iar de deplasat inca nu, doar cand se impinge din picioruse. La 6 luni avea aproape 7 kg si 65-66 cm.

ILE, MICHELLE multumim de sugestia cu batoanele de cereale, sigur am sa incerc si eu.

Mi-a placut tarcul de lemn postat aici acum ceva timp si am vb cu un producator de mobila de la noi din oras sa vedem daca poate sa ne faca ceva asemanator. La cea mare nu am avut tarc dar acum nu mai asa safe casa ptr bebe. Cu tarcul de plasa, sora mea a avut ceva probleme in sensul ca i s-a rupt jos de la sariturile nepotelului si mi-a mai zis sa am grija cu asta de lemn sa nu se loveasca ca ei se mai lasa pe spate sau se mai dezechilibreaza si cad.

Sper sa reusesc sa pun si niste poze noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

carmen in situtia asta mai bine rezisti pana la 8 luni sa fie 2 mese fara completare si il dai ka cresa

fleur nu cred ca era deranjat la stomac.a facut mult kk pt ca a mancat mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Multumesc de raspunsuri fetele. Nectarel e ok. Cred ca s-a linistit de la ginginelul ala. In fine a mancat cate 210 azi noape, acum un mar copt si peurma laptic.
BALANTA, merci mult. Doream sa fac o comparatie.
CARMEN, te cred. Cum au zis si fetele. O solutie mai buna e cresa.
Eu sunt la birou. Am o zi mai Ok. In rest ma enerveaza vremea de afara.
Le mai povesteam fetelor, ca TUDOR al meu bantuie in timpul orelor pe la cabinetul medical, ca-l doare burta. Nu va faceti iluzii ca doar la scoala il apuca. Acasa sare si se joaca de nu are treaba.
Am ramas masca, atunci cand am primit tel de la scoala sa ma intrebe cum se simte si daca sunt de acord cu medicamentele pe care i le-au dat.Va inchipuiti ca nu stiam despre ce e vorba. Asa ca, Tudor al meu e foarte inventiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Andrei ca temperatura a corpului are 36,5 asa ca la noi daca a sarit de 37 este semn de intrebare , deja capul ii frige

Carmen si eu recomand cresa ,cred ca nici acolo nu este raiul pe pamant , dar macar nu mai stii ce se intampla Oriunde lasi copilul , te gandesti la el . Mi-am adus aminte de o faza , cand am renovat apartamentul , muncitorii de fata cu mine si sotul , in loc sa lucreze sa terminam ca depasise termenul , ei vb la telefon si imi cereau cafele

Ce urat este afara , asa stare proasta am

Muraturica este bine la relaxare ?!
Roxy , o sa caut si eu borcanele cu dovleac
Multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna! Cred ca aici n-am mai intrat de mult.

Gabriela, marul crud e cel mai des vinovat pt situatiile in care se ineaca bebe, la BLW, pt ca se rupe usor. Eu inca nu i-am dat multe chestii, probabil o sa variez mai mult cand incepem legume.

Acum doua nopti V al meu s-a trezit intre 4 si 7 (finala) de doua ori, a stat treaz la joaca prima oara o ora, si apoi doar 30 de minute. Ieri am avut o zi cam grea, din cauza asta. Prefer de mii de ori sa suga la ora, decat sa se trezeasca de tot, fie si pt 30 de min - atunci ne strica somnul la amandoi, iar de el ce sa ma zic...

Azi noapte chiar a supt la ora, pana la 2 m-am uitat la ceas de curiozitate. Apoi nu m-am mai uitat. Azi are un punctulet si la al doilea dintisor, daca e ca la primul, in vreo 3 zile erupe. Aa, a observat sotul dimineata ca il ajuta sa roada din jucaria de dentitie rece.

Carmen, imi pare rau de stressul adaugat cu bona, bine ca mai poate veni mama ta! Cresa e o solutie mai buna, intr-adevar. La 8 luni, la cum mananca de bine, va fi OK. Exista destule gradinite cu camere video, si crese probabil la fel?!

Lorena, la cate nurori se supara din cauza soacrei, tre sa mai fie si cate o soacra care se supara ea! Dar zice bine cine zicea ca o fi la menopauza.

Fleur, eu sincera sa fiu m-am mirat cand ai zis ca l-ai lasat 3 ore la inceput. Nasa mea, cu baiatul de 1 an si 2 luni, a facut trecerea spre program complet gradual si f lent, in 2 saptamani. Poate e altfel cu copiii mai mari, cum ziceai si tu, separation anxiety si alte cele. Surpriza si mai mare e ca a fost OK in cele 3 ore, si apoi a doua zi, asa ca e foarte bine ca e asa pentru voi, pana la urma. Cu dintii, off, e greu, noi abia incepem, nu stiu cum e sa te fi chinuit deja 2 luni de zile, asa ca .

Ile, am inteles in sfarsit (uitandu-ma in carte, e pe net) cum e cu exercitiile Oberlander. E haios ca joculete cu mingea, cu sus jos faceam deja. Eu il las in ritmul lui, ma joc asa cum imi vine cu el, cred ca m-as stresa mai tare si as fi aia care zice "Nu asa!", asa ca ma abtin de la a ma juca "sistematic" cu el. Despre playful parenting si gentle discipline as vrea sa mai citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Nasol cu dintii astia! Mi-e groaza cand o incepe si la noi. La ultima vizita pediatra mi-a zis ca e posibil sa-i iasa pana in 6 luni ca are gingia de jos inflamata.

Ana, s-a luat si la noi faza cu trezitul la 4! Vorba lu' Roxy: mi s-a defectat copilul! :)))

Am culcat-o la 23.20. Peste jumatate de ora cand m-am culcat, ea s-a trezit! A supt, a adormit din nou. Peste vreo ora iar se foia si se miorlaia. La 3 iar sugea.
Zici ca-i dau sa bea cafea si nu lapte!!! La 4 era fresh fata. Statea in 4 labe si se dadea huta-huta in patut!
A adormit la 5.30 pana la 8.45 cand am luat-o langa mine pana la 10.30.

Cand ma chinuiam sa o adorm de dimineata ma bufnea rasul de ce facea: sugea si cand era aproape adormita sufla in san si facea abuuuuu-abuuuu pana se trezea si o luam de la capat! :)))

Patutul ei are baza elastica, nu stiu cum sa zic, dar salteaua nu sta pe ceva dur, ci pe o plasa si se misca imediat. Asa ca ea daca sta in 4 labe si se misca inainte-inapoi, se leagana tot patul si ii place smecheritei huta-huta asta.


Mergi la inceput