MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Eu am servit matinal fulgi de ovaz Sanovita (Fortin) cu lapte 0.1%. Daca la finele saptamanii am sa fiu tot intr-o etapa de platou am sa fiu intr-o stare foarte ciudata. Sunt un pic "ofticat", nu inteleg de ce se intampla asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Hehe, nici eu nu mai visez la numere de astea cu 5 in fata, poate la haine , iar cu 6 in fata nu am mai avut de acum 15 de ani...
In alta ordine de idei, si eu sunt gata-gata sa ma stang de gat!!! Nu reusesc sa ma controlez cu dulciurile astea, pentru mine sarbatorile au fost o mare destrabalare. Pana atunci nu mancam deloc dulce, odata pe sapt, ceva confom... aucum bag in gura, orice e dulce, gen ciocolata, nutela....pffff
De la sarbatori incoace sunt in platou evident...pacat, ca fac 4 ore de sport pe sapt, plus acupunctura de slabit.
Ieri am facut si eu supa de telina, bleah , e asa de dulce, ca nu pot.
Meniul de ieri:(nu des mi se intampla sa sar peste mese, asa ca indulgenta)
Md: o felie de paine cu unt, cafea si iaurt
P: nimic
G: o felie de cascaval, un sfert de ardei gras
C: cateva linguri de supa de telina, apoi m-am abatut pe un cordon bleu facut in casa

* la astea mai agaugam un 2 bomboane de cioco si o lingura de nutela, luate la ore diferite*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Puneti niste lamiie in supa.
Azi dimineata cafea si ceai ca la prinz merg undeva cu bufet suedez.
Tare mi-e teama sa nu fac prapad! O voce interioara imi spune abtine-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Multumesc inca o data pentru urari pentru nepotelul meu. L-am vizitat ieri in spital, o frumusete de copil

Liviu, multumesc, acum am gasit. Ma tot intrebam cu se cheama. La noi nu este din pacate un targ, dar avem o revista a apicultorilor si am sa ma uit sa vad ce gasesc.
Referitor la slabit: e normal sa mai faci si cate o pauza de slabit, chair daca esti foarte sigur ca n-ai pacatuit...

Dulcetica, vocea aia interioara o cunosc din pacate foarte bine. E dusmanul tau! ignor-o, cat poti! cu siguranta ca o sa gasesti o multime de bunatati conforme. In rest, pnetru supa la lamaie m-am gandit si eu.

Ariel, m-ai terminat cu bunatatea asta! Sari repede te rog cu reteta. Arata mortala si-m curg balele, nu alta!
1.62 e super, dar te inteleg si cu 55-53-ul. La fel imi doresc si eu...

Cristina, ai dreptate, e tare frumos ca suntem impreuna. Din pacate nu reusim sa ne vedem atat de des pe cat ne-am dori. Insa sper sa se schimbe acum, cu bebeul, mai ales ca macar una dintre noi o sa aiba timp mai mult.
Lintea m-a terminat, mi-e cam foame, de asta mi-e pofta de toate . Insa conform doctorului cam de azi trebuie sa mananc doar mancaruri mai usoare (tip regim) pentru analize... Asa ca o sa fac eventual in weekend...

Andanii, nu stii ce vorbesti cu performanta / neperformanta! e o binecuvantare, nu alta! si-ti spune o mama a carui copil NICIODATA n-a invatat cu placere. Fiica-mea a urat invatatul de cand o stiu si mereu mi-a fost teama ca n-o sa termine scoala. In vara a avut examenul final si-a devenit asistenta de dentist, daaaar, numai noi stim cate certuri stau in spatele diplomei, cate rugaminti /promisiuni /incurajari / premieri, etc se ascund acolo. E o binecuvantare sa ai un copil care invata cu placere, sa stii! Pe mine nu m-a controlat nimeni niciodata, eram fata cea mai mare si n-avea mama grija mea, dar am terminat totusi o facultate. Fiica-mea cred ca nu termina nici clasa 1 fara sa stau in spatele ei . Macar acum slava Domnului are serviciu si si-l face excelent. Uneori o aud ca vrea sa mai faca niste scoala mai departe si mi se zburleste parul si-i zic de fiecare data: pe barba ta, iubito, eu nu ma amestec

Meniul meu de ieri:
MD: 1 avocado si o rosie
G: cioco 70%
P: salata
G: morcovi cruzi
G2: un ou fiert
C: o salata maaare greceasca

Azi:
MD: 2 oua fierte facute salata - cu ulei si sare
G: cioco 70%
P. inca nu stiu

O zi senina va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

buna dimineata

incep cu meniul meu de ieri
md. tarate de ovaz cu kefir
g. budinca de branza cu scortisoara (branza dulce, ou batut spuma, coaja lamaie rasa ... la cuptor si apoi presarat praf de scortisoara .... absolut delicioasa)
pr. drob de pui cu varza murata
g. lapte cu cafea
ci. tarta de carne cu ardei iute (tarta din: carne vitel fiarta si macinata, branza dulce, ou batut, marar, sare, piper)

big boy nu imi dau seama care e cauza stagnarii, o cauza cu siguranta exista ... ai scris meniul zilele trecute ??? nu trebuie sa fii ofticat , se va rezolva cu siguranta

gena serios vorbind cred ca trebuie sa vorbesti cu tine ... nu e pacat sa faci sport si sa nu te mobilizezi ca sa nu mai mananci dulce ??? nu cred ca nu poti ... ia incearca sa te abtii o saptamana si o sa vezi ca le uiti gustul, sunt sigura ... acuma iti sunt excitte papilele gustative si tot vrea, vrea, vrea .... tu esti singura care poti stopa

brandusik hai mobilizarea ... nu te influenteaza mobilizarea mea ???? macar asa putin ??
ei las ca nu te ia la probleme de fizica al meu copil , nu pot sa cred asta ... pe mine da , cel putin la partea de optica lentile e clar ca nu am prea putut sa-l ajut ... darrr eu nu am facut atata fizica ca si tine

ariel iti tin pumnii azi la dentist ioiii, te cred ... mie mi-e frica de lesin de dentist
wowww cum arata bunaciunea ta ... reteta nu ne-o dai ??? arata super mega bine

cge daaa din pacate nu prea seamana cu mine , eu am fost si sunt multtt mai muncitoare ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

as dori sa ma alatur si eu voua :)

Am inceput deja acum doua saptamani, pe 23.1.2013 cu 67,6kg . Inaltimea mea: 1,64. Greutatea target: 60kg. Actual am 66kg.

Acuma am si eu cateva intrebari, citind primele 3 pagini la acest capitol:

avocado este permis?
humus?
banane?
cioco neagra nu era faza 2?
Morcovi fierti?

eu de toate cele de sus stiam ca sunt interzise in faza 1, de aia intreb

Azi dimineata: o felie paine integrala cu o rosie.
Pranz (plan): omleta cu feta si salata
Seara: inca nu stiu... ceva branzeturi cu ardei verde, ma gandesc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gena asa e cu dulcele..cred ca si la heroina se intampla la fel..iei o data si dupa nu te mai poti abtine

eu nu mananc dulce...desi am pofte...mi-am dat comanda de pilulele cu ceai verde si crom...aseara in dorinta de dulce..mi-am facut clatite cu tarate de ovaz..bune...dar cand sa desfac borcanul de gem de prune fara zahar de la mama....fermentase si a trebuit sa-l arunc..asa ca am balotat ceva gem de zmeura pentru diabetici de-l aveam in frigi

azi:
Md: o clatita, 2 felii paine integrala cu avocado (intreg da mic)
G: nes cu lapte
P: mix oriental la tigaie cu carne la cupto
G: banana, para
C: o sa daca ca ieri creveti in tigaie cu humusul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

adina bine ai venit...
1. despre avocado...este permis...eu cand am intrebat intrebam de cantitate ca e tare bun si as manca non stop..dar IG-ul e 10...ca si alunele de altfel
poti cauta aici http://montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/#letter_ ca e tabelasul cu indecsi si ce e sub 45 e permis

2.bananele nu is prea de faza 2 decat daca is mai verzi, insa cred ca e un rau necesar decat o ditamai prajitura din comert..mai bine o banana sa linisteasca creierul

3. ciocolata e de faza 1..neagra sa fie cu peste 75% cacao (daca o tolerezi...eu nu si maximul e 70 la mine sau 65)

4.humusu e facut din naut..care e cat se poate de acceptat are IG-ul 25

5. morcovul fiert e cu steluta in tabel ceea ce inseamna ca desi are IG mare nu intervine in dereglarea zaharului din sange avand nivelul de zahar pur chiar foarte scazut, si asta se aplica pentru toate radacinoasele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Brandusik, saru' mana pentru raspunsuri

Eu am tinut Monti acum multi, multi ani si pe atunci se pare ca erau mai altfel lucrurile. Morcovii erau interzisi fiert, sigur-sigur...

Cu bananele ai dreptate, e raul ce mai mic, sa zic asa.

Avocado sunt si pasiunea mea, aveam doar impresia ca nu sunt tocmai recomandate. Cu atat mai mare bucuria ca sunt ok!

Humus mananci din comert sau facut in casa? Trebuie sa ma uit daca nu are pus grasimi in el, banuiesc ca atunci nu ar mai fi ok?

Multumesc din nou pentru raspunsuri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19Referitor la slabit: e normal sa mai faci si cate o pauza de slabit, chair daca esti foarte sigur ca n-ai pacatuit...

Nu sunt sigur ca nu am mancat aiurea, din pacate. Constient nu am calcat stramb asta e clar.

Citat:
big boy nu imi dau seama care e cauza stagnarii, o cauza cu siguranta exista ... ai scris meniul zilele trecute ??? nu trebuie sa fii ofticat , se va rezolva cu siguranta

Am sa trec ce mananc, dar va fi foarte plictisitor pentru voi, sunt convins.

Mergi la inceput