MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai, eu linte mananc... ce sa zic. odata la 2-3 saptamani? maxim. la fel si celelalte leguminoase - naut, fasole, etc. orez nu mananc deloc, nociodata nu m-am omorat dupa el.
clar nu pot rezista cu un fruct seara, mor de foame. sa zicem ca "cina" e undeva la ora 6, ca si pranzul e devreme.
hm, buna ideea cu perele acelea tari, si mie imi plac tare de tot. numa' sa iau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Cum am intrat sa ma prezint cum am inceput sa mananc prostii

Luni:
9 - branza cu smantana si 1 felie de FinnCrisp 21% fibre;
12:30 - gratar de porc cu conopida si sfecla rosie
5 - mar
7 - salata de vinete, branza cu marar, ardei, castraveti si 1 felie de tort

Marti:
7:30 - musli cu iaurt (nu stiu ce fel de cereale sa cumpar)
4 - un mar
7 (am fost pe drumuri, atunci am ajuns acasa si bineinteles eram lihnita si am scapat la mancare) - supa crema de legume, pui cu smantana si 1/2 felie banana bread

In schimb am un tranzit extrem de lent(o data la 2-3 zile), chiar daca beau 2 litri de apa si am o masa de fructe. Oare niste prune uscate cu iaurt am voie?

Eu am fost tot timpul plinuta (chiar si in copilarie) am ajuns la 57 kg (la 1,66) cand aveam 22-23 ani, mergeam la sala si nu mancam mai tarziu de 5-6. De atunci am luat in greutate in mod constant, nu atit cat am fost insarcinata (dupa o luna de la nastere aveam aceeasi greutate ca la inceputul sarcini, la amandoi copii), cat mai ales dupa nastere. Acum este prima data cand incerc sa-mi supraveghez regimul alimentar in mod constient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana da nu mananc numai un fruct seara ca si eu as lesina :))))). aseara de exemplu am mancat 275g anans(ca am niste conserve cu ananas in suc de ananasa si au gramasul ala pentru partea uscata), si vreo 10 boabe de strugure (per total e cam un bol cat ambele maini desfacute..in el de fapt mananc si laptele cu fulgi dimineata)

in seara asta am in program 3 linguri de ananas, 3 de afine, si niste strugure alb

am fost asa fericita acu cateva sapt ca gaseam cirese (fructele mele preferate si ff bune diuretice)... caserola era de 300g si mancam o caserola o data...da acu au pus la acelasi pret insa o cantitate mai mica, si nu se merita

ariel tu nu mai spui nimic? nu ai mai facut nici un cheese cake?

puisoaro unde bantui? nu ai terminat schiatul la Arieseni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

afinele e foarte bune, brava. nu stiu de ce la noi is asa fara gust iarna, chiar nu le pot manca. ma dedau la portocale rosii, pomelo si cate un mar. au aparut in schimb capsunile... tare tare bune! nu prea ajung la ele ca copchilu al mare e ahtiat dupa ele

Andreea m, se intampla. un pas gresit, 2 zile de dieta mai stricta. hai ca trebuie sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

roxanaz daaa sunt bune capusunile ??? ioii da-s asa de scumpe ca nu ma pot atinge de ele le astept pe alea autohtone
apai dupa cum spuneai tu credeam ca mananci carbohidrati zilnic

brandusik pai ai vazut in meniurile mele ce gustari am .... iaurt, urda, bulion, branza cu gelatina ... diverse chestii
eu cand mananc un mar, portocala,citrice la gustare imi cade ca o piatra in stomac ... instant mi se face foame si-atunci mai bine nu mananc

ciresele, capsunile si zmeura sunt fructele mele preferate

amiro cred ca prunele uscate sunt foarte binevenite in caz de contipatie ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

erau 6.4 ron 250g in week end. na, am dat si mai mult, recunosc, de pofta copilului.. ce nu fac

pliz, scrie i mie reteta de clatite integrale de le ziceai mai acu ceva zile. nu stiu de ce nu o gasesc?
faina + tarate cu oua si cu smantana diluata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Dar au vreun gust capsunele alea, Roxana? ca mie mi se pare ca sunt din plastic. miros sigur n-au deloc.

Si eu mananc afine, dar nu cumparate din supermarket, ci congelate de mine de asta-vara. sunt dulci si coapte se bat copiii pe ele, n-am loc de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

io mananc ff rar capsuni ca ma cam doare stomacul de la ele..dar nu mereu...dar incerc sa la evit..gust de pofta mirosului o data pe an
nici aici nu-s ieftine treburile astea..afinele de exemplu 300g is 2£, si asa au fost si ciresele dar acum is 200g-2£..si zmeura e si mai scumpa 1.75g-2£, dar ce pot spune e ca le gasesc mai tot anul..insa iarna mai mereu pere si mere si clementine

roxana eu la clatitele mele pun faina integrala de grau si tarate de ovaz (imi place mai tare ca cea de grau) si o cana de faina integrala pun un ou, si o lingura de ulei, si le fac cu apa minerala nu cu samantana sau lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninha

Dar au vreun gust capsunele alea, Roxana? ca mie mi se pare ca sunt din plastic. miros sigur n-au deloc.


buuneeee duulci si taaare mirositoare!! din Auchan si din billa, in casolete cu ceva plastic rosu deasupra. nu mai zic ca balesc ingrozitor.

Brandu, merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana sa stii ca din cana de faina integrala (+ taratea) nu-ti ies multe...ies cam vreo 5-6..numai ca eu fac atat cat sa-mi fac pofta

Mergi la inceput