MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

' Neata,

ce e cu noi pe pagina a doua???

Eu is prinsa la birou( unde nu prea pot intra) iar acasa am calculatorul la reparat.
Va rog dati-mi si mie idei de mancaruri( salate) cu naut...

Meniul de azi:
MD: lapte(1.5)+fulgi ovaz+ 5 jumatati de nuca+scortisoara( inlocuieste cu suicces micenicii)
G; un mar
P; ciocanele pui la gratar+ telemea
C: ciorba perisoare.

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Adina, nu te lasa, zau. functioneaza si e foarte buna reteta lui Monti. dar trebe nitel ambitie.
ete, si eu am 330g in plus azi (ieri seara am pacacatuit cu niste paine cu ulei de masline, ce sa fac, e prea bun )
nu cred sa pui ceva de la linte, e chiar ff ok.
Ninha, hai hai. sa creasca nivelul de ambitie!

eu azi:
md: iaurt cu fulgi de secara (din cei simpli. sau or fi fost ovaz..? )
g: un mar
p: ciuperci la tigaie cu verdeturi si 2 felii de friptura de curcan
c: n-am idee. o salata... dar nu stiu cu ce. sau supa crema de broccoli daca o mai ramane

o zi tare buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carmen, eu fac naut asa: fiert bine (sau din conserva direct) cu ulei de masline, lamaie, fulgi de ardei iute, menta, sare, piper. cu cubulete de jambon sau fara.
Adina, si eu am tinut Monti prima oara acum 9 ani. am dat jos super, si a doua oara la fel. acum... mai taras mai in coate.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va puppp montigirls

adinag ... hmmmm, cum se mentin unele persoane mancand de toate ??? .... eu cred ca odata ce suntem preedispuse la ingrasare nu exista sa mancam de toate si sa nu ne ingrasam inapoi dupa ce am slabit ... asta e, dar daca totsi ne mentinem inseamna ca pastram un echilibru foarte strict parerea mea .... vorbesc din experienta ... eu am slabit de foarte multe ori destul de bine dar de fiecare data intorcandu-ma la acelsi stil de mancat haotic (cu de toate cum spui tu) ma ingrasam la loc si chiar cu plus .... de data asta insa reusesc sa ma mentin foarte frumos, zic eu, mancand echilibrat, cumpatat, combinand corect alimentele, fara multe rasfaturi si excese .... asta este cheia mentinerii, alimentatia sanatoasa ... daca nu ne ajuta metabolismul trebuie sa ne ajutam noi ... eu deja m-am resemnat ca daca vreau sa arat normal fara saci de grasime pe mine trebuie ca rasfaturile si ingrasaciunile sa ramana doar o amintire in alimentatia mea cam asta e parerea mea

Carmen ce e cu noi pe pag II a ??? pai toate suntem ocupate ca si tine si nu scriem .... normal ca ajungem in spate
cu naut ... hmm, eu fac humus dar e cam caloric si-l evit eu personal

ninha hai mobilizarea

roxanaz eu stagnez cand mananc linte de exemplu ... depide de organismul fiecareia cum reactioneaza ..... daca tu te simti bine cu ea si slabesti mancand-o e foarte bine :)

brandusik daca te ajuta suplimentele alea da-i inainte cu ele puppp

meniul meu de ieri
md. tarate de ovaz, in, kefir
g. perlute de branza
pr. ciorba cu legume si inimi, pipote + ardei iute murat
g. o pulpa gratar cu doua rosii chery
ci. crema de broccoli facuta cu iaurt, ceapa, usturoi + telemea proaspata + ceapa rosie


va doresc o zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
MD: o lingura brinza cu smintina ,un ou, o felie cascaval
G: un iaurt
P: un ou, o felie cascaval
ora 17-iaurt
C: brinza cu smintina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

dulcetica tu slabesti? ca ma uit la meniurile tale si la fiecare masa ai brinzeturi...care pe lang faptul ca is destul de grase...is glucido-lipidice..si cred ca te mentin original pe platou

adani sa vedem acum..prima zi o fost ok...desi seara simteam un pic stomacelul gol...cred ca obisnuita sa bag in mine ca intr-un spital de urgenta

mniu azi:
Md: paine integrala cu brinza camambert si sunca presata
g: ceai de fructe, para
P: salata de rosii, castra , iaurt, cu niste carnita la cuptor
G:portocala, si o sa iau la mine si niste fistic
C:fructe (ananas,afine, struguri albi)

ma uit si vad ca am multe fructe...cred ca doar in felul asta ma stapanesc de la prostii dulci si imi si satisfac creierul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

tu slabesti? ca ma uit la meniurile tale si la fiecare masa ai brinzeturi...care pe lang faptul ca is destul de grase...is glucido-lipidice..si cred ca te mentin original pe platou

Buna intrebare!
Stiam eu ca-s complet pe linga,insa eu cu carnea nu ma prea omor ,asa ca mincam ce-mi place.
E clar ca trebuie sa schimb strategia,sa scot brinza cu smintina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morning!
Aveti si ptr mine o ? ca ma doare capul de vreo saptamana de nu mai pot.

Si eu am mai slabit o data si pe urma am pus la loc ptr ca am avut din nou bebe, si acum pare sa fie mai greu, dar nu e greu slabitul, ci mobilizarea. Plus ca de data asta nu mai fac sport. Data trecuta am slabit 14 kg in juma de an, acum am un an deja si am slabit numa 11kg. Secretul de data trecuta a fost ca am mancat f mult conopida, broccoli, telina, cu carne sau ciuperci. fara linte, fasole, mazare, orez, nimic de genul asta. si fara cina, doar cate un fruct. Dar atunci stateam acasa cu bebelul si aveam timp sa-mi gatesc zilnic mancare proaspata. acuma... potopul!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ninha dau cu drag cafeluta ... si pe mine ma doare capul rau de tot
daaaa, si eu cand m-am apucat prima oara de monti acuma cativa ani in urma mancam si naut, si linte, si orez integral si de toate ... dar acuma nu mai merge ...

dulcetica problema nu e atat branza cat smantana si cascavalul ... zic eu

brandusik si eu spun ca ai multe fructe in meniu , prea multe ... plus ca sunt si fructe dulci ca para, strugurii .... macar de-ar fi doar d'alea acrisoare ... incearca sa le reduci sa vedem ce se intampla atunci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani..de la fructele acrisoare..ma ustura stomacu...+ nush unde citise mama mea ca perele is cele mai bune in momentul cand ai pofte de dulce de numa..adik mai bune chiard ecat suplimentele cu crom...
mie nu-mi plac perele alea moi...ci alea cu coaja verde si tari care se mananca ca un mar.
daca e sa ma iau dupa valoarea lor calorica e mult mai mica decat ce as fi mancat de exemplu seara...insa ca si gustare nu-mi trece nimic prin minte ce as putea manca. tu ce mananci ca si gustare?

Mergi la inceput