LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

catank eu am folosit Isoprinosin in receala. cica este mai eficient in tratarea racelii. dr copiilor a zambit cand a auzit ca vreau sa le dau pt imunitate. a spus ca dupa parerea ei este egal cu o, dar daca eu vreau sa incerc....am renuntat.

offf yvy, pup Larisa sa nu se complice si sa treaca doar cu antitermice.

eu azi am orar de plimbareala vreau prima data sa merg la inca o scoala sa vad cum arata si ce invatatoare preiau clasa 0 din toamna....apoi shoping!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si sa nu uitam ca si prin raceli isi dobandesc imunitatea, nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

of, la cum ma ustura gatul cred ca ma paste o "imunizare", merg si eu sa intind o masina de rufe sa strang si sa o iau din loc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Despre FIRST DEFENSE nu stiu ce sa zic, o sa merg la un consult la pediatra zilele astea si o intreb ce-mi recomanda pentru intarirea imunitatii si la fel daca e sau nu eficient vaccinul anti-pneumococic, asta avand in vedere ca vreau s-o dau la gradi anul asta, ca daca o tineam tot cu mine acasa nici nu ma gandeam la vaccinul asta, dar stiu de la toate mamicile care au copilasii la cresa/gradi ca cel mai des fac afectiuni respiratorii gen bronsita/traheobronsita sau mai nasol bronsiolite!


Acum eu sint suparata ca L mi-a facut febra, s-a trezit de la 6 si abia am adormit-o

Off, mai frate, daca am avea si noi de-a face cu raceli d-astea obisnuite, muci si tuse etc., dar in ultimele dati a inceput cu febra si s-a terminat cu un lung sir de spitalizari

Happy Mom si S18+


yvy, ma bag si eu in discutie
sa stii ca vaccinul antipneumococic, dar sunt sigura ca stii asta, e doar impotriva unor tulpini de pnemonie din cate stiu eu..si nu ca nu face, ci doar ca face forme mai usoare..
al meu de cand e in colectivitate stii si tu cat a fost bolnav si cate am patit, si culmea ca nici una n-a tinut de streptococi sau mai stiu eu ce balauri, si nici pneumonie n-au facut niciodata..vreau sa zic ca racelile, virusii sunt mult mai diversi si ca e posibil tot sa faca diverse forme..
plus mai am un ex pe vecina mea cu fetita, care avea vaccinul facut si jumatate de an in primul an de gradi a trebuit sa stea acasa, nu mai scapau de streptococul pneumococic localizat in gat, luat probabil de la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miki, doar si cu vaccinul antigripal este tot asa..nu?? acopera doar unele tulpini si ele sunt ffff multe.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Off Miki stiu, dar nu stiu cum sa fac m ai bine sa o protejez sa nu-mi mai faca febra!










Happy Mom si S18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

topul meu personal vine cam asa:
1. alaptarea
2. imunizare naturala
3. PAUZE intre raceli de refacere - deci ok, ia o raceala, doua, noua, dar nu poti sa il tii juma de an cu muci. De aia ar fi ideal sa existe o bona, o bunica, ceva, pt primii doi ani de colectivitate...dar de unde
4. Fratii si surorile - nu prea imi explic cum, dar la gramada in familie eu parca vad ca se imbolnavesc mai rar?...
4. Alimentatie corecta si sanatoasa: fructe, legume, vit C naturala , carne, ou, cat mai putin zahar, aditivi, hrana ultra procesata. Dar iarasi, asta devine un lux pe care f putini din noi si-l mai permit
5. Suplimente naturale: extracte de plante, sau din produse apicole, etc, ceaiuri.
6. Suplimentele sintetice cam pe ultimul loc as zice eu. Nu stiu cat de eficace sunt dar stiu ca rata de absorbtie e mica.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu dupa ce am vb cu mamici cu experienta (3, 4 copiii) si dupa ce am mai discutat cu doctori de pe aici de pe la Cluj mai destupati am ajuns la concluzia ca multe vaccinuri sunt frectie la picior de lemn. Asist. sefa de la cresa are 4 copiii, unul a fost vaccinat anti varicela, intre timp a venit un copil nevaccinat cu varicela acasa. La fel de urata varicela au facut toti copiii, fara nici o diferenta.
Ei la ce sa-mi impung copilul degeaba. Miriam nu are ROR facut si nu-l voi face niciodata. Nu am facut nici un vaccin de asta extra si ma opresc mamicile pe hol si ma intreaba doamna ce ii faceti de nu lipseste fata? Iesit afara in fiecare zi ,miscare, inot cand puteam si o alimentatie cat mai naturala , fara pui din comert si fara mezeluri. Vitamina C in fiecare zi pe timp de iarna. Atat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

salutare fetele

nici eu nu sunt PRO VACCINURI IN PLUSdaca vreti sa stiti eu nu le-am facut fetelor mele nici ROR-ul de la un an
ca sunt 3 vaccinuri in unul
si deci 3 doze de mercur
care nu fac bine la copii
si care in america s-a interzis
si care e una din cauzele autismului in lume
am citit mult pana sa iau aceasta decizie da asta e
il voi face doar pe cel care se reface in clasa 1

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




Cami, si celelalte vaccinuri pe care le-ai facut contin cel putin 5 vaccinuri . (erau contra difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei, meningitei produse de Haemophilus si contra hepatitei B - deci contra a 6 boli)
In plus, cred ca cel de care zici ca il refaci in clasa I, este exact ROR (http://medic-de-familie.blogspot.ro/2012/09/calendarul-schema-de-vaccinare-22.html).


Nici eu nu le-am facut sau am de gand sa fac altceva suplimentar, asta ca sa raspund si eu la subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello!

delia, felicitari pentru noul statut, mami!

yasmi, dar cum faci la scoala? Le spui ca vrei sa vezi invatatoarele?
Am mai vb si eu la gardi cu educatoarea lui cristi, despre incrierea Catalinei din toamna...mi-a spus ca e cam mica... dar ca daca nu are pampers si mananca singura am sanse Acum ma gandesc ca pana in toamna tb s ao invat sa se imbrace/dezbrace, cu toate ca sigur va fi ajutata. Cata din cauza burtii nu reuseste sa-si bage piciorusele in pantaloni

yvy, sanatate multa piticei. Tu i-ai dat pana aucm ceva siropele de imunitate?

cami, la 4 ani se mai face un vaccin, rapel pentru difterie, tetanos si tuse convulsiva, apoi cred ca nu mai e nici unul pana in cls I

Mergi la inceput