Licurici de ianuarie-februarie 2009 mutati!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mie mi-e cumva... sa o invat sa sune. Ma tem ca... o sa sune! De joaca. Numa' Alina1976 stie cate bipuri/apeluri a primit de la Daria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

noi l am invatat numerele noastre de mobil
si chiard zilele astea l a invatat sotul sa sune de pe fix
de pe mobile e mai greu, sunt cu atingere pe ecran, nu stiu dc s-ar descurca

la nr de urgenta nu m am gandit
la usa nu ar ajuge sa o deschida ca e sunt yala si la noi si la maicamea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Noi nu avem telefon fix, iar cu usa imi e un pic frica sa-l invat, daca ii vine sa iasa din casa cand se supara sau mai stiu eu si se duce?

I-am povestit aseara ca o sa-l invat sa ma sune de pe telefonul mamei, sa-mi povesteasca ce mai face el, cum e mamaia si Andra, chestii din astea, mentionand in treacat de data asta ca atunci cand ii e rau lui mamaie sa ma sune, insistand mai mult pe el (sa ma sune daca e suparat, trist, bucuros, i se face dor de mine) sa-l incurajez sa foloseasca telefonul.

Nu a parut deloc atent si dupa ce am spus povestea de seara, m-a suprins spunandu-mi: "dar mamaie nu se simte rau, nu are bubita" - mi-a fost asa mila de el, el e un copil tare sensibil si reactioneaza imediat cand cineva nu e bine si sufera alaturi de persoana respectiva. Din cauza asta as vrea sa-l incurajez mai intai sa ma sune sa-mi povesteasca despre el si apoi sa incep sa insist pe partea cu mamaie. Nu stiu daca fac bine, dar asa am simtit aseara ca trebuie sa pun problema.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cred ca e bine asa...

sapt trecuta cand imi era rau R a inceput sa planga sa nu imi mai fie rau, ca pupa el sa treaca da nu cumva sa mor si eu ca bunicu,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Criss, mi se pare foarte buna abordarea. si nu vad ce e rau ca va da copilul telefoane din greseala din cand in cand. pe mine ma distreaza cand ma mai suna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Nici al meu nu stie sa sune la telefon si uite ca nu m-am gandit nici eu sa il invat. Dar cum cifrele nu le stie decat selectiv cred ca slabe sanse sa invete sa sune de pe fix.
Cu usa ca sa o deschida ar trebui sa se urce pe scaun sa ajunga sa o deblocheze.
Ziua daca Marius e la gradinita mami ramane numai cu cel mic acasa.

Ieri am fost cu tort la gradinita si erau 7 copii din 30 la cele 2 grupe. Grupa lui avea 6 copii si cealalta 1. Cred ca a ajuns tortul la toata gradinita in cazul asta ca era mare. Acum poate macar nu mai sunt bolnavi pe acolo si nu mai incaseaza ceva macar o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la multi ani Tudor!!! Daiopri sa-ti traiasca si pisoiu' si motanu', sa fie sanatosi si norocosi si fericiti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

La Multi Ani sarbatoritilor ultimelor zile!

Cami, sanatate multa la piticuta!

Noi inca nu l-am invatat pe Mister sa foloseasca telefonul, cel fix e pe perete la o inaltime unde nu ajunge, iar mobilele sunt touchscreen cu "cod", deci e un pic mai complicat, dar mi-ati dat de gandit si o sa vb cu tati sa vedem ce putem face, e intr-adevar important sa stie copilul sa anunte si sa ceara ajutor daca e sa se intample ceva. La yala de la intrare inca nu ajunge, dar ma gandesc ca in cateva luni se va schimba treaba si va trebui sa ii aratam si cum sa deschida usa in caz de urgente.

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele

multumesc de incurajari
deocamdata incercam sa mergem la targu mures sa verificam diagnosticul si probabil dupa paste sa il mai verificam odata in afara tarii
ca noi cu alina suntem patiti si nu prea ne mai incredem suta in suta in romanica
sa o pazeasca Dumnezeu!

cat despre subiectul discutat
EU MA GANDESC DE F MULTA VREME
bine ca ati adus vorba
eu ma gandesc deoarece femeia prima care venea la noi era f in varsta si a murit asta vara cazand brusc jos
apoi anul trecut cand m-a luat salvarea de imi scadea brusc tensiunea
faceam atac de panica gandindu-ma exact la acest lucru
si atunci antonia nu vorbea
acum ca ati zis si voi trebuie sa o invat si pe ea sa sune
sa las un telefon acasa permanent pe care ea sa invete sa il foloseasca
ca fixul e doar de design
criss cred ca voi proceda ca si tine
si o voi lua prin invaluire
eu tot timpul cand am plecat de acasa am avut aceasta teama
pentru ca am lasat mai tot timpul fetele cu mama care e cardiaca si are si altele
si cu o tanti care e la fel de in varsta
de aia mereu sunam la jumatate de ora sa stiu ca totul e ok
evident ca nu imi pria nimic
eram mereu cu ochii pe ceas
acu momentan nu-mi vine nimeni
sunt in cautari pt cand incep scoala
ca mai am putin
APROPO: VOI CE LE-ATI ZIS COPIILOR CAND ATI INCEPUT MUNCA?
ca antonia e super obisnuita cu prezenta mea
de are 4 ani si am fost mereu langa ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

In tonul discutiilor din ultimele zile

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2279090/Five-year-olds-cute-999-police-mother-sister-trapped-bedroom.html



Dark Bendis 11+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput