Abdomen Extraplat (59)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu zic sa nu ma credeti pe cuvint dar sa cercetati mai departe daca e vreun subiect de interes.

tot pe tema anemiei....cred ca una din cauzele proastei absorbtii de fier e data si de inflamatia portiunii de intestin care absoarbe nutrientii cauzata de diversi alergeni cum ar fi glutenul; se stie ca anemia e un simptom comun in boala celiaca...parerea mea e ca nu trebuie sa fii celiac, e suficient sa ai sensibilitate la gluten.

sint dovezi clare ca glutenul ataca pe mai multe fronturi, chiar saptamina asta am vazut o persoana cu Grave's disease care aproape a intrat in remisie la o luna dupa ce a eliminat glutenul din dieta; culmea e ca medicul ei de familie nu crede

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Panseluta, cum sa nu faci lapte de migdale?? Ce astepti? Din migdale inmuiate si curatate de coaja.
Laptele de cocos daca ti se pare prea gras, indoaie-l cu apa

Si mie imi plac migdalele inmuiate, sint mult mai bune si usor digerabile. De asemenea nucile walnuts sint grozave cind sint hidratate, parca sint nuci verzi proaspete.

Probioticele le cumpar de la magazinele naturiste, iti recomand din cele tinute la rece cu potenta mare (10 bil/ cap). Le beau dimineata la prima ora pe stomacul gol cu putina apa.

Power 90 e o versiune mult mai usoara a lui P90X. Insanity e numai pt curajosi Nu va aruncati la el din prima ca va descurajati.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Traiasca Insanity:) astazi mi-am umilit collegii de prin sala, am alergat o ora pe banda fara sa-mi dau sufletul. Am alergat incet , constant 7.5km/ora dar am alergat toata ora fara sa ma scurg de pe banda. Dupa care niste abdomene, o sauna buna si un tratament de slabit , cu masaj si masca de corp.
Asta a fost vacanta mea cred, nici nu am scos nasul in Praga dar am mai fost de multe ori asa ca am lasat tourism il pe alta data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

ce e linistea asta mormintala aici?
mai face cineva sport???
eu azi fac maraton cu aspiratorul prin casa, merg cu rufele la rau , sterg tonele de praf si in pauze mai bag un cartof la cuptor (sweet potato cubulete cu putina ceapa taiata marunt, citiva catei de usturoi taiati si ei, ulei de grapeseed, sare de mare si piper- ii maninc cu orez basmati si broccoli la abur)

dupa ce termin, daca mai am energie fac un Brazil Butt Lift.
peste 3 luni vine vara!!! sinteti pregatite de costum de baie?? nu asteptati pina in ultima clipa...

Marina, vreau si eu sauna si tratamente corporale Tot in Praga daca se poate


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Crap! Am uitat sa pun rozmarin peste cartofii aia dulci la cuptor
Oricum au iesit foarte buni...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

cred ca o sa ma arunc si eu la un P90X. Am pe cineva care va veni din Florida in aprilie, deci mi-l va putea cumpara/aduce.

O sa incerc si sucul de migdale.
Am stat in WND ore intregi pe youtube, m-am uitat la o groaza de filmulete cu David Wolfe pe teme ca: "earthing", hormoni, detox, etc.
Foarte interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bunaaa, vroiam sa va zic ca m-am apucat si eu usor usor de miscare.
sigur ca nu voi ajunge prea curand la performantel#537;e voastre, sa va povestesc.

am primit o banda de alergat care sta pe balcon. E una f rudimentara, deocamdata merg la deal pe ea, cu maximum 5 la ora, pe intervale de timp, mai mult de 20 de minute(cu mica pauza la mijloc) nu reusesc.

problema mea nu e ca gafai, ci ca ma ia ameteala.
Am studiat eu un pic problema si am ajuns la concluzia ca neavand splina, ficatul meu munceste dublu, de acolo ameteala. ma simt ametita mai toata ziua dupa sport, dar a inceput sa fie din ce in ce mai ok.

Apoi, am descoperit=o pe youtube pe tipa de la Bodyrock, Zuzana, are u program de incepatori de 20 de minute.
Il fac pe ala, cu incalzire inainte si stretching dupa.
Nu mi-a fost greu, dar dupa 3 ore, zbang, iar ameteala, in fine, mi-a venit si menstruatia in seara aia, deci probabil ca se leaga. si usoara febra musculara, ceeea ce inseamna ca programul nu e chiar atat de easy.

Cel mai bine m-am simtit cand am facut 10 min pe banda si 10 de stretching. adica nu am avut ameteala in ziua aia.

Stiu ca pt voi e bataie de joc ce povestesc eu aici:))
dar la situatia mea e un mare progres.

Unde vreau sa ajung?
sa fac sport de 4 5 ori pe saptamana, cu zile mai light si zile mai strong, si la vara sa pot din nou urca pe munte mai sustinut.
de slabit slabesc usurel, usurel, nu ma grabesc nicaieri ,
mananc echilibrat,. carne ff rar, doar asa la ocazii sociale sa zic, nu-mi gatesc eu, peste uneori, in rest pe vegetale si nu pot renunta la grau cu orez, imi face foarte bine mie.

am mai primit sfatul sa ma duc la cineva specializat cu cunostinte de medicina ca sa imi faca un program de antrenament...donno....

ceea ce simt e ca eu am avut acest dezechlibru imunitar, e posbil inca sa il am, pt ca la ultimele testari hemoglobina era super ok,. celule rosii la fel, dar anticoprii aia urati si rai inca erau prezenti, deci doar prin lipsa splinei sunt ok deocamdata, mecanic cumva, nu organic.
asa ca simt eu ca trebuie sa fac strict ce-mi cade bine, fizic, psihic, emotional.

sunt intr-o perioada echilibrata si fericita, si nu vreau s-o pierd.

in concluzie, a auzit cineva de Zuzana asta? :))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Panseluta, P90X? Abia astept sa aud reviews
Asta e programul meu de suflet...cu el am inceput miscarea regulat. Primul care m-a tinut motivata pina la cap.

Sabina, s-a vorbit aici de Zuzana de multe ori inca de acum 2-3 ani
Are programele foarte bune, te stoarce de energie in 10 minute si face in principal (sau numai) intervale, ceea e ce foarte bine. Daca e sa alegi un program scurt, ale ei sint ideale. Deci ai nimerit bine
Stai linistita ca nu ride nimeni. Daca toata lumea ar face 20 min pe zi cu Zuzana si ar minca mai putini carbohidrati rafinati, s-ar subtia considerabil numarul femeilor nemultumite de greutatea lor.
Cred ca pt tine cea mai buna e yoga, ca nu solicita ficatul, din contra, energizeaza.

Dieta Oshawa pe care am vazut ca o tii e buna ca idee. Toti avem nevoie de echilibrare energetica intrucit cu totii ducem lipsa de "yang". Singura problema e graul acesta hibridizat pe care multa lume nu-l tolereaza (desi nu stie). Eu l-as inlocui cu altceva ori l-as inlatura. Se gaseste de cumparat din state faina sau grau original, nehibridizat (einkorn ii zice) dar e greu de cumparat daca nu stai in sua...transportul la mine costa absolut infernal

Restul lumii unde sinteti?? Trec la represalii Daca nu prestati si p-aici macar din cind in cind, va las...ca nu-mi place sa vorbesc singura.




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

acum sunt la Viena, ia sa caut grau din asta pe aici...:)
Merci!
ceva programe de yoga pe youtube?:P

da, chiar, s-a mobilizat artista si sportivele au disparut?:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io muncesc din greu in Praga :) , multe meetings nu prea am timp de net. Dar am alergat zilnic o ora, plus o sauna. Nici o gustarica intre mese dar din pacate am luat toate trei mesele full :). Mai zic odata, 3 saptamani de Insanity se vad fantastic in rezistenta mea la efort fizic sustinut. A treia zi cand alerg o ora in continuu fara nici o pauza, iar astazi am crescut viatza pana la 11 km/ ora pe final pentru ca eram in plina forma de alergat. Ma gandesc din ce in ce mai des sa ma bag intr-un semi maraton anul asta sau macar un 10 km oficial.
Sabina, ia-o usor, 10 min pe Banda si 10 stretching sunt absolut ok pt inceput. Si inceputul poate sa dureze saptamani pana te simti fizic pregatita sa incerci mai mult. Si bine ai venit in gasca:)

Mergi la inceput