Abdomen Extraplat (59)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io'st trecuta binisor si de 35 dar nu iau nimic. Am sterilet cu hormoni daca asta se pune dar in rest nimic nimic si nu cred ca o sa ma bag la luat hormoni prea usor.

In materie de sport ma indrept glorios spre finele celei de-a treia saptamani, azi am zi usoara de cardio recovery si cred ca o sa bag si ceva greutati sa-mi mai intaresc mainile.
In materie de mancat dimineatza am bagat un suc cu banane, portocale si gref, la pranz salata verde cu morcovi rasi, sos vinegrete hand made + apa plata cu lamaie.
Diseara ii bag un suc complex cu ananas si legume pe care l-am uitat acasa in frigider, ca ala era pranzul meu.
Si ma tin departe de placinte ca deja am exagerat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Allure, eu am 38 de ani, nu iau niciun supliment pt PMS, nici nu am PMS per se. Pe perioada CM (4-5 zile) sunt full de apa, burta enorma, nervoasa (moderat) si f low energy. Apoi imi revin la normal.

De ex acum sunt la CM si sunt varza, abia astept ziua de duminica (a 5-a) cand voi fi mult mai bine.

Nu ma simt bine si am din nou palpitatii, asa ca mi-am facut analizele de sange si iar sunt anemica, ce ma enerveaza! Cel mai probabil ajung din nou la Venofer (cum ii zice si numele, Fe pe vena). Oooof! Daca nu sunt disciplinata in a lua Fe cate 10 zile pe luna in preajma CM, e nasol. Si e adevarat ca n-am fost in ultimele luni. Si se vede!

Si n-are nicio legatura cu faptul ca nu mananc carne. Cea mai nasoala anemie am avut-o in perioada cand inca mancam carne si am ajuns cu Hgb la 7 si feritina la 2. Adica almost dead...

Acum am Hgb 10 si feritina 7, ceea ce e putintel tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Caro ai grija de tine! eu nu mananc carne si nu am probleme cu Fe, ma indoiesc ca de la asta se trage dar daca ai de luat un tratament ar fi bine sa-l urmezi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Pe perioada CM (4-5 zile) sunt full de apa, burta enorma, nervoasa (moderat) si f low energy.
Apoi imi revin la normal.



Asta e curat PMS
Tot ce inseamna abatere de la normal in perioada premergatoare sau in timpul ciclului e pms.
N-ai incercat niciodata vreun remediu sa vezi daca se schimba ceva?

Cu anemia si cu fierul e poveste mai lunga. Ma intorc maine la ore mai decente sa scriu ca e interesant topicul.

Weekend!!






"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutare salutare si bun venit fetelor noi!

IN SFARSIT v-am ajuns din urma! disparusem un pic, din lipsa de timp nu am mai apucat sa intru pe aici.

Vin deci cu intrebari si raspunsuri...si ceva observatii.

RAspunsuri: Allure, nu am facut nici un milk cu blenderul meu, insa am tinut acea detox diet de 3 zile (am tinut-o eu vreo 5 zile) pe care o pusesem aici, ca link. Acolo printre altele se recomanda sa mananci "activated almonds", deci almonds puse de cu seara in apa, se arunca apa si se mananca aceste almonds goale, ca snack, dupa-amiaza. Incredibil ce mari cresc astea daca le lasi in apa! sunt si foarte satioase, bogate in potasiu.
Cu laptele de cocos nu m-am inteles: excelent la gust dar extrem de gras. Amestecat cu chia seeds si sirop artar, a creat un desert sleios...l-am lasat deoparte, desi era recomandat in cura.

Fac si eu sucuri diverse, green smoothies din ce am prin casa si ce mai cumpar. Recunosc, sunt ciudate unele, dar imi plac.
Interesant este ca in timpul acestei "cure" unde dimineata trebuia sa beau intai apa-lemon-ginger juice si apoi la MD un smoothie...am simtit cum mi se limpezeste corpul, daca pot spune asa. Senzatia e extraordinara! Cred ca daca aplicam si un cleansing ar fi fost si mai super!

INTREBARI: Caro, ce probiotics cumperi? te tot aud ca spui de ele, dar nu stiu exact despre ce e vorba.

OBSERVATII: Allure, programul Insanity nu-l pot cumpara de aici, in Germania. L-am cautat pe Amazon, etc.La fel si cu anumite produse de care mai povestesti tu, gen proteine Sunwarior. Deci e o problema cu care ma confrunt eu aici (nu e intrebare). De intrebat ar fi: P90 e la fel ca P90X? sau e o varianta mai simpla?

Si mai raportez: lunea Zumba, Vineri si Sambata -nordic-walking in padure, si intre, ce apuc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Insanity nu poti cumpara din motive de copyright, am patit si eu asta .
Dar proteine de la sunwarior poti cumpara si in Europa. Vezi ca pe site-ul lor e un link cu livrari Internationale, eu am luat de la firma din Franta care au fost f seriosi. Sunt excelente. Nu am acum access la PC dar ma unit Maine si iti spun numele exact.

In alta ordine de idei din motive de traveling trebuie sa suspend Insanity. Am terminat sapt a treia:).
Asa ca am incaltat UGG-urile, am pescuit paltonul din fundul unei cutii si Praga here I come:) . Am verificat hotelul si are un gym super asa ca am impachetat adidasii. De fapt am impachetat echipamentul de alergat iarna ca sper sa bag ceva alergare la 0 grade saptamana viitoare sa compensez pentru Insanity.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

as promised, despre anemie: asta e un subiect despre care mi-am facut bine "lectiile" ca si pe mine m-a gasit cu fier scazut si mi s-au recomandat suplimente; simptome insa nu am...

tot studiind am dat peste citeva "detalii" care mi-au schimbat complet viziunea despre subiectul suplimentarii cu fier.

nu cred ca anemia este o problema nutritionala (mincam suficient dar nu se absoarbe) ci mai degraba medicala; nu e boala ci simptom. sint alte cauze dedesubt care impiedica absorbtia fierului - la astea trebuie umblat!
apoi daca din mincare nu se absoarbe, ce sens are sa iau pastile? pastilele de fier sint notorii pt proasta absorbtie...mai sint si periculoase pt ca excesul de fier se acumuleaza in ficat sub forma de ferritin iar cind nivelul lui ajunge la maxim e pericol de imbolnavire grava a ficatului. daca mai luam in calcul si inabilitatea corpului de a excreta fierul (maximum 1.2 mg/ zi) si proprietatea lui de a fi atras si a se atasa de tesuturi bolnave, avem deja o reteta pt dezastru.

se pare ca nivelul de fier in corpul femeii fluctueaza in functie de anumite conditii: in preajma si in timpul menstruatiei nivelul de fier este cel mai scazut, in timp ce la ovulatie este cel mai ridicat; fierul fiind hrana favorita a organismelor patogene, ficatul filtreaza intentionat si reduce cantitatea de fier in singe pe perioada cit singeram, ca sa limiteze pericolul contaminarii; acelasi fenomen se intimpla si la femeile care se apropie de termenul nasterii: intrucit singerarea la nastere e semnificativa si "poarta" este efectiv deschisa, singele trebuie sa fie facut "neinteresant" pt agentii oportunistici din afara - o masura de protectie foarte inteligenta care din pacate nu e cunoscuta de medicina mainstream si e tratata ca o "boala" :((

O gravida sanatoasa activa si cu o dieta corecta poate experimenta anemie usoara dar daca nu e life threatening, ar trebui lasata in pace.

La femeile negravide cu anemie mare, cum spuneam trebuie cautata si rezolvata cauza pt care organismul limiteaza absorbtia fierului.

Cred ca o posibila cauza e tot la ficat si vezica biliara, ficatul fiind cel ce reguleaza cantitatea de fier din singe si cel ce e in pericol cind se acumuleaza prea mult fier in el:
(citat dintr-o carte a lui Moritz, of course )

"...Anemia can exacerbate the symptoms of underlying heart disease and may be a risk factor for frailty. If you have been diagnosed with anemia your doctor may have told you that you suffer from iron deficiency and you need to take iron supplements. The truth is however that the liver will limit the iron from food to a level below normal only if there is an underlying condition that requires iron to be low. For example, if the liver bile ducts are blocked and excessive iron cannot escape from liver, the blood iron levels could reach toxic concentrations and cause hemochromatosis, a condition that destroys the liver and pancreas. To prevent death, the body will try to absorb as little iron from the food as possible..."

Aceasta carte mi-a fost sursa buna de informatie. Autorul are PhD in Metal Toxicology.
http://www.amazon.com/Iron-The-Most-Toxic-Metal/dp/0918860636/ref=pd_ybh_22
El spune ca sint dovezi clinice intre consumul ridicat de "heme iron" si cancerul de san. Heme iron se ia din carnea rosie dar am inteles ca sint si pastile...brrrr! No thanks.

Caro, tu faci cum te indeamna inima, dar macar repeta analiza de singe intr-o zi cind nu esti in preajma ciclului, de preferinta la ovulatie si vezi daca iese vreo diferenta.
Si ia-ti inima in dinti sa faci cura cu ulei de masline ca va fi foarte benefica in situatia asta.

Personal n-am repetat testul de singe dar o sa-l fac sa vad ce diferente sint, daca sint.





"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

despre probiotice: Natasha Turner zice in cartea despre hormoni ca ideal se iau pe stomacul gol.
eu asa fac.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

ps - daca exista o infectie cronica cit de mica sau pericolul uneia, organismul de asemenea va incerca sa tina fierul la limita ca sa reduca riscul imbolnavirii/agravarii

de asemenea nu prea face sens ca desi suplimentezi oral sau intravenos cu fier, tot se ajunge la anemie in viitor; nu cumva organismul stie ceva ce noi nu stim??
subiectul asta este enorm, mai ales ca sint mai multe feluri de anemie...blah!

mi s-a luat de scris si ma doare capul...ies la plimbare. sper ca nu v-am plictisit cu off-topicul asta.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, nu ne plictisesti deloc. Eu absorb ca buretele informatiile, asa sintetizate:) Si mie imi place sa citesc despre afectiuni si boli si alimentatie dar din pacate am o perioada incarcata si nu apuc sa citesc din astea, asa ca ce scrii tu e binevenit.

Aseara am mancat de cina paste cu broccoli (eu paste de porumb). Foarte gustoase au ieist, e prima data cand am facut. Dimineata am baut toti un shake de fructe din banana, portocala, suc de mar si fructe de padure inghetate.

Eu incerc sa ma tin asa in mare de indicatiile medicinii ayurvedice. Mi-am depistat dosha dezechilibrata si vreau sa vad daca favorizand alimentele indicate observ schimbari in bine.

Mergi la inceput