Abdomen Extraplat (59)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

hmmm...greu de spus cu precizie dar o luna nu mi se pare suficient, eu as tine macar 3 luni daca nu cumva si mai mult; am citit intr-un articol ca efectele glutenului in corp se elimina complet cam dupa 6 luni de la eliminarea din dieta
am gasi! aici:
http://chriskresser.com/the-gluten-thyroid-connection

aia e sarea epsom. stii etapele dinainte si din timpul...?
erau niste situri in romana cu info. le ai salvate?

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

de studiat inainte de flush...

http://www.quibono.net/cur259355area_ficatu.html

http://thewellbeingguru.com/?p=69

pt tratarea anemiei e cruciala restabilirea florei intestinale, ca daca aia nu e ok, nu se face absorbtia; primul pas e inlaturarea alimentelor alergene, al doilea este alimentatia corespunzatoare si suplimentarea cu diverse...

am gasit o conferinta pe tema alergiilor/ gut flora/etc a Dr. NAtasha Campbell McBride, n-am ascultat-o inca dar o sa-mi fac timp ca e foarte important si imi plac teoriile ei

http://www.youtube.com/watch?v=Z_0NvcJZwa8

din pacate are un accent rusesc de toata prastia

edit: am urmarit primele 25 minute si am aflat citeva lucruri bune. cool! sper sa am timp sa-l termin..

second edit: omg, I love this woman! ce frumos explica si ce lucruri bune pune pe tapet! multe le banuiam, acum doar s-au confirmat. daca toti doctorii ar invata teoria ei, ar fi minunat!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Pai eu am inceput sa nu mai mananc gluten de azi. Mai vedem pana cand sau forever in functie de rezultate. Imi fac analize dupa 1 luna, dupa 3 si dupa 6 si vad ce se mai intampla.

Vreau sa fac si parasite cleanse (care si aia dureaza vreo 2 saptamani) cu wormwood, cloves si black walnut hull tincture (dupa nenea ala Hulda) inainte de liver flush.

Da, am salvate alea in romana, am citit ce se face inainte, in timpul si dupa, mai citesc pana atunci.

Citesc si ce mi-ai recomandat tu acum si vad ce fac cu flora intestinala.

Nu ma grabesc, dar nici nu aman, fac lucrurile pe indelete. In tot timpul asta insa suplimentez cu fier, ca de cand il iau nu mai am asa palpitatii. E drept ca nici nu mai rontai boabe intregi de cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

parerile sint impartite despre parasite cleanse; ideea e ca parazitii fac parte si ei din flora microbiana si pot trai fara sa ne deranjeze cita vreme nu prolifereaza pe fondul unui sistem imun slabit; cind incerci sa-i omori, au loc reactii nasoale care iti pot face mai mult rau .
imi place mai mult teoria lui Moritz decit Hulda Clark la subiectul asta:

"As I have mentioned several times before, I generally don't endorse parasite cleansing as such. What you try to kill only grows stronger. You can kill some parasites but not all, especially if the liver isn't clean. New parasites or their eggs enter the body all the time. They only proliferate in an filthy environment that is cut off from oxygen. Waste deposits are their primary target and they help to decompose it. It is not an ideal situation, but better than having the waste just sit there...

In a clean body, parasites can do no harm. On the other hand, you can do a great parasite cleanse getting out a lot of critters and worms and a week or two later be infested again

As you might have heard I am not a great friend of killings things in the body, including parasites, fungi, bacteria. To do so would leave billions of corpses of organisms behind that often cause more problems than if they were kept alive (to do their job of decomposing waste products and weak or dead cells). In fact, some of the debris may enter the lymph and blood and overtax the liver, kidneys and skin. Cleansing the liver bile ducts and the colon, and adjusting to a more balanced diet and lifestyle, would be a more efficient way to deal with parasitic presence, leaky gut, and skin problems."

Makes a lot of sense to me!!

Incep sa studiez GAPS diet asta a Dr. Mc Bride ca vad ca e orientata exact pe gut healing, ceea ce ne trebuie multora. Super conferinta aia, s-a facut lumina pe multe teme..


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pai tu mesteci boabe de cafea si te vaiti de palpitatii? hai ca esti de coma!

am luat si eu pastile cu fier pina cind am citit ca fierul de sinteza nu e agreat de organism si ca de fapt corpul se va stradui sa-l elimine ca pe un material strain pe orice cale si in procesul eliminarii se pierde chiar din rezerva proprie de fier (am uitat procesul)

sa-ti spun drept la o luna dupa ce n-am mai luat supliment de fier hemoragia abundenta din timpul ciclului s-a redus semnificativ, fara sa fi schimbat nimic altceva in dieta sau lifestyle.
ce-i drept eram dupa al 2-lea liver flush, deci nu stiu care a contribuit. nici nu mai conteaza. important e ca m-am rezolvat

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu astazi m am intrecut pe mine insami.Dupa o saptamana de aproape nimic am bagat azi 3mile cu bici din casa, ridicat de greutati si 20min cu hula (iar ma invinetesc ca am updatat cercul si are si niste chestii magnetice de ti intra n spinare, burta cand faci)

Apoi am mers spre ocean 8 mile tot cu bici,de dus e ok dar la intors numai urci.
Ma simt ex ce lent!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Fiind in cautare de idei naturiste, am dat de voi, si mi-am adus aminte de zilele bune cand si eu mai stateam la taclale pe aici.
Si cum sunt o mare devoratoare de combinatii de fructe cu seminte raw, sucuri din fructe, ceaiuri, mereu ma uit dupa retete asa ca poate stau o vreme cu voi pe aici.
Allure te admir ca in continuare esti dedicata unui mod de viata sanatos: bravo tie. Vroiam sa te intreb de ce folosesti banane si capsuni congelate in smoothie, si nu fresh? Si eu folosesc fructe congelate insa din cele care nu le gasesc acum in magazine, cum ar fi cranberries si alte berries care nu se gasesc aici.
As vrea sa inteleg fenomenul de ce ma trezesc mai obosita decat ma culc, de vreo 2 saptamani parca duc pietre de moara in spate, de regula sunt high energy insa acum sunt intr-o perioada nashpa si nici inainte de perioada nu sunt, si nici nu mananc sugar sau alte prostii.... mai investighez...
o seara buna... Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Loma, bine ai revenit!

Ar trebui sa redenumim topicul asta "Abdomen extraplat si super sanatos"

Daca somnul nu ar fi atit de util sanatatii l-as da la o parte in favoarea studiului, ca nu-mi ajung orele din zi ca sa citesc tot ce vreau

Azi am frunzarit dieta GAPS si am gasit lucruri interesante, nu e perfecta (ca are cam multa carne in ea) dar am luat multe idei bune pt aplicat in viitor. Se recomanda bone broth, despre care am citit de multe ori si tot am zis ca fac dar n-am reusit... Este plin de minerale si substante hranitoare care reduc inflamatia si vindeca intestinele suferinde. Cind o sa fac rost de oase organice, am sa prepar unul.
http://www.gaps.me/preview/?page_id=28

In smoothies folosesc si fresh si congelate. Cele congelate sint astea care se vind acum la pret dublu: capsuni, afine Am luat in seara asta o cutie de capsuni fresh organice si m-a costat aproape $8
Cind am banane pe stoc care se strica, le bag la congelator ca sa nu le risipesc si le folosesc mai tirziu. Imi place sa am si ceva congelat in smoothie ca sa nu fie cald ci la o temperatura usor rece (smoothie clocit e nasol )

Greu de spus din ce cauza apare oboseala. Poate fi legata de frigul si lipsa de soare de aici Si eu incep sa ma resimt, in perioada asta imi e cel mai greu. Sint mai bine de 5 luni de cind nu am mai vazut soarele la modul serios
Am cam neglijat sa-mi iau vitamina D ca mi s-a terminat si nu stiu daca are legatura dar nici eu nu am chef de nimic. Simt nevoia unui post negru, numai cu apa si zacut in pat sa iasa tot raul din oase. Prevad ca weekendul asta asa o sa fac. Apa si ceaiuri. Sa dau o pauza corpului.

Teoretic luna viitoare e ideala pt detox, odata cu schimarea calendaristica a anotimpului... Corpul a acumulat destule toxine pe timpul iernii si incepem sa ne resimtim. Poate o fi timpul sa ne debarasam de ele...

Imi amintesc ca am citit ceva undeva despre sindromul cu sculatul mai obosit decit te-ai culcat dar nu-mi vine in cap la ora asta deloc.
Somnul e de calitate sau e chinuit/ intrerupt??
Schimbari ceva in viata/rutina de zi cu zi?




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Allure, da, mestecam boabe de cafea. Destul de multe Si cafeaua impiedica absorbtia fierului, chestie de care eu (conveniently) uitasem. Asta cu fierul de sinteza nu stiu daca e chiar asa, cel putin eu n-am experimentat de astea...

De bone broth am citit si eu ca ar fi f bun. Eu ma cutremur la ideea respectiva, dar famelia mea nevegetariana mananca asa ceva... (Mananca si maduva din osul fiert, fierbinte, pe paine prajita, cu sare).

Cu parasite cleanse nu stiu nici eu ce sa zic. Ce zice ala acolo de corpses imi aduce aminte si de ce zicea medicul alergolog la care am fost cu fiica-mea: nu ajuta la nimic sa omori acarienii cu spray sau alte chimicale, oricum nu-i poti omori pe toti si mai mult te intoxici, in plus proteina din corpul lor te alergizeaza, dead or alive!

Cred ca merg pe o varianta moderata. Mi-am luat cloves si wormwood si le iau exact cum scrie pe prospect pana se termina cutia, pt ca ajuta la o gramada de chestiuni pe parte digestiva, igiena a intestinului etc, ajutand implicit la absorbtie.

Panseluta, ti-am ramas datoare cu raspunsul cu probioticele: eu iau de alea de 10 miliarde, desfac capsula si le amestec in sucul de dimineata.

Corinadana, ce as mai merge si eu cu bicla pe malul oceanului. Cu vantu'n par, aaahhhh ce viata! Te invidiez, zau asa! Marina, si pe tine, cu toata Africa ta

Loma, welcome back! Eu stiam ca oboseala asta dupa ce ai dormit vine de la ceva probleme cu tiroida, dar mai studiaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Allure,
e din cauza ca ai neglijat sa vit. D mai ales ca e iarna, noi cum nu luam o zi se cunoaste, ai grija de tine ia vit D

Mergi la inceput