Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Multumesc mult Oana. Deci probabil ca tratamentul e adecvat pentru ce are. Totusi l-am programat acum la ORL si mai luam o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Multumesc mult Oana. Deci probabil ca tratamentul e adecvat pentru ce are. Totusi l-am programat acum la ORL si mai luam o parere.

mama lui Daniel (23/07/2011)


Si mie mi se pare la fel ...mai putin dexametazona aia...

in general dozele de corticosteroizi sunt foarte bine ajustate in medicamente ..astfel incat un tratament de scurta durata nu afecteaza organismul ireversibil (poate doar un pic de edeme de la retentia hidrica) dar chiar si asa...
sunt altele mai nasoale la care mort copt trebuie corticosteroizi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Am fost la o medic primar pe specialitatea ORL. Batrana si draguta. S-a uitat bine si-a zis ca nu e nici un fel de otita si i-a scos si dopul de ceara. Apucasem sa ii dau seara si dimineata tratamentul. Fara dexametazona. O urasc pe doctorita aia.
Bine ca am scapat. Nu mai merg in veci la intamplare cu copilul. Caut medic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor intru pe fuga cat doarme Noura sa va intreb ceva
Pitica mea e racita de ieri,ii curge nasucul ,tuseste si e calduta . A luat-o raceala. Simt ca inghite apasat ,ca si cum ar inghiti in sec si se inneaca prin somn si tuseste.
Banui ca are rosu in gat ,asa se manifesta? Stiu ca mai erau mamici cu copii care aveau aceeasi problema,ce pot sa-i dau pentru gat ???
In afara de pastilute ,ca nu am si cabinetele sunt inchise aici ,iar la urgenta nu ma primeste daca nu e ceva grav .








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

La multi ani pt sot. Lalli
Mihaela, bine ca n-are otita.

Alayna, ceai caldut; miere cu lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, tare asta!:) Bine ca nu ai bagat si dexa in copil......bai baiete car de usor dau astia tratament...

inseamna ca toata tevatura e de la cmv ...

bine ca i-ati dat de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Eu cred ca e de la muci. Asa era si Dani. Nu reusea sa respire din cauza lor. Inghitea cand ii curgeau din nas in gat. Tusea pentru ca respira pe gura. Cred ca ar fi bine, pe langa ceai de tei cald cu lamaie sa ii bagi in nas ser fiziologic si sa ii aspiri mucii. Noi folosim pompita.
Fetelor, multumesc pentru sfaturi. Nu imi venea sa cred ca-s asa o mama denaturata de nu mi-am dat seama ca are otita copilu'. Ca eu mersesem la doctor pentru dopul de ceara si sa intreb de ganglionul umflat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salut!
Mihaela bine ca nu i-ai dat dexa copilului, ce dri! Despre restul analizelor nu ma pronunt ca nu ma pricep.
Despre Ig E, daca e in limite normale, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Ce daca e peste 0? Important e ca e in limite

may da, deci am zis eu bine ca exagereaza stia de aici cu preturile la Clarks. Sunt mai scumpi ca la voi, si la pret intreg si la reduceri. Lucky you!

camady eu aspir si apoi mopuiesc, fara aspirat doar imprastii murdaria de colo-colo. Pe parchet e bine ca nu se vede, dar pe gresia alba se vede orice scama, fir de par

alayna incearca sa vezi la fata in gat daca e rosu, e mai greu cand sunt mici, dar poate te ajuta sotul. Daca se confirma ca are rosu in gat, fa cataplasme cu cartof crud dat prin razatoare, cum ne faceau si noua mamele cand eram mici.

lali La multi ani sotului!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Noa avut de 3 ori otita pana acum. nu seroasa. fara febra. au depistat-o la urgente, unde eu o duceam de plangaciosa...Poi pediatrul meu imediat imi zicea sa incetez cu tratamentul(picaturi in ureche), ii destul cu nuforen. Mihaela nu esti denaturata mami, cand un medic arunca un diagnostic in tine, i-ai da orice copilului numa sa nu.l vezi suferind. bine ca sunteti bine.

lali la multi ani sotului

alayna umidificator in camera, creaza am,bient mai umed, ca sa fluidifici scretiile. apa marina si aspirat.

Noa e bine, in schimb ne-a contagiat pe noi cu virusul stomacal...azinoapte Dani a vomat toata noaptea, Paco voma+diaree, eu doar dureri de burta si frisoanemai soacra la masa mi-a lipsit azi.

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor ,multumesc pentru raspunsuri
Din pacate refuza ceaiul ,de lamaie cu miere nici nu mai zic cum face
Picaturi i-am pus in nasuc, am incercat sa aspir dar parca are robinet la nas,ii curge ca apa non stop
Mai devreme a baut lapte si parca n-o deranja la inghitit ,poate ca a baut incet si cu pauze .Am incercat sa ma uit in gurita si nu imi dau seama daca e rosu sau nu.
Nu-i convine nimic,vrea numai in brate si sa asculte APA ,timp de 40 min am dat pe repeat melodia asta si a stat fff linistita si s-a uitat la clip
Eu as vrea a merg la spital,sotul zice sa asteptam pana maine si daca e tot asa mergem direct la pediatrul ei ,oofff
Febra nu mai are , a trecut pur si simplu de la sine ,sper sa nu revina la noapte

Bunny imi pare rau ca sunteti bolnaviori de la mic la mare,imi imaginez ce greu e insanatosire grabnica

Inutsa
am sa incerc cu cartofi ,daca-ar sta !!! ca nu-i convine nimic saracuta de ea






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput