A te baga sau a nu te baga...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Sint chiar surprinsa de cita lume este pregatita sa se bage in problemele maritale a DOUA familii.

Daca s-ar pune problema ca "respectivul" sa imi fie cel mai bun prieten din lume sau fratele, da, poate m-as simti indreptatita sa aduc cumva problema in atentia lui. Cu foarte mult tact si diplomatie.

Daca este un coleg, nu m-as baga in veci...este o problema de intimitate personala care este strict responsabilitatea celor direct implicati.

Daca sotia stie dar tace (si sufera, sau ma rog, are alte planuri) si tu ii pui pe tapet situatia o OBLIGI sa ia masuri. Cu ce drept obligi tu pe cineva sa actioneze cind o priveste strict pe ea?

Ma mir cit de repede se intra cu bocancii in viata intima a altora.

Iar felul in care a fost prezentata "amanta" ma face sa ma gindesc ca la mijloc nu este doar "binele colegului" ci mai sint ceva polite de platit...problema este ca exista consecinte si nu le vei trage tu...le vor trage cei 4.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Xio, sa-ti spun ce-am patit eu.
Pe ea , sotia, o cunosc de mica,parintii nostri erau prieteni de familie. Nu-mi este prietena apropiata (acesta calitate n-o atribui oricum si oricui) dar eu pentru ea da, sunt, de fapt sunt de cand a ,,simtit"ca mi se poate destainui si ca o ascult, ca am rabdare si ca-i tolerez toate ,,toanele" (chiar nu stiu de ce ii permit atatea) si asta o fac neprefacandu-ma. Stiu ca-si ,,arunca un ochi si-aici" s-ar putea sa-mi iau ,,pedeapsa". Ei si, ce nu-i asa?!

Ea si sotul nu au copii.
In fine, de la ea am aflat ca domnul sot are pe cineva.
Tot ascultand la suferintele ei , incurajand-o, sustinand-o de fiecare data cand era in cadere libera,mi-am luat inima in dinti si i-am zis lui. Stii ce mi-a raspuns?! Ca este treaba lor, ca ea sotia se complace in situatia asta, ca ce, de ce-i port eu grija ei? Si mi-a mai spus : Si tu ai avut probleme, va cunoasteti de mici, ai vazut-o pe ea sa-ti fie alaturi (cam asta-i adevarul dar nu i-am cerut niciodata ajutorul ei)? Zice: Vezi-ti de treaba ta, daca ei nu i-ar conveni ar divorta , deci ii convine!

La cunostintele tale este alta situatia, sotia nu stie, asa ca , daca tot te mustra constiinta, macar vorbeste cu el. Daca-ti poarta acelasi respect , o sa-ti inteleaga interventia, daca nu ...
Eu asa as face. Chiar daca mi-o iau, macar fac ceva ca sa-mi iasa din ,,grija"ca nu pot fi de acord cu ceea ce vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu nu i-as spune nimic lui si cu atat mai putin sotiei sau sotului amantei.
e treaba lor - sunt adulti, vaccinati - nu e menirea mea sa trag de maneca pe nimeni.
nici mie nu mi-ar conveni sa vina x sa imi spuna ca sotul meu ma inseala - poate stiu, dar nu vreau sa "vad", poate am motivele mele pentru care accept, sau poate pur si simplu nu stiu - cine este persoana x sa imi deschida mie ochii?

de obicei "mesagerul", "binevoitorul" este cel care iese cel mai sifonat din toata treaba asta...


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Sotul are un prieten plin de iubite. Acum multi ani, ne vedeam foarte rar si am fost socata cand la o petrecere a adus pe rand 3 fete, fiecare considerandu-se prietena oficiala. Daca ati fi vazut cat de natural se purtau prietenii lui cu fiecare, le dadeati un premiu de interpretare. Cand l am intrebat pe sot (atunci prieten), de ce nu il trag de maneca, pt ca nu face ceva etic, mi a spus ca prietenul este major si sunt deciziile lui personale, ca oricum nu il va schimba el. Si a avut dreptate, prietenul este insurat, are copil, dar tot cu multe amante. Prietenii au inceput sa il ocoleasca pt ca ei sunt "fraieri" sa stea doar cu sotia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Depinde de prieten.De relatia dintre voi.
Eu inteleg prin prieten persoana care sare sau pentru care sar indiferent de ora sau problema sa ajute.

Cu care impart bune si rele.Am trei persoane care ar face asta si pentru care as face.Si cateva persoane pe care as fi dispusa sa le ajut oicand.Pentru o treaba ca asta,i-as zice,de la obraz pentru ca-mi permit,dar si asa as risca sa-mi zica sa-mi vad de treaba.Si nu m-as supara si asta inseamna prietenie.Sa nu te superi de parerea celuilat.

Daca e doar amic ...nu.Fiecare cum isi asterne asa doarme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

xio, m-ai facut sa zambesc. tu spui ca un om matur pe care-l placi si la care tii a inceput o porcarie cu o fata pe care n-o placi :) si amandoi is casatoriti. si tu te-ntrebi daca sa-i spui omului cat e de prost.

mie mi se pare ca esti cam patimasa. io n-as alege varianta sa "ma bag". as vorbi cu el doar daca el mi s-ar destainui. si nici atunci n-as fi cu batzu'-n mana. ca predicile mele si le-o fi spus si singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Suntem doar amici, nu prieteni buni. Sotia nu stie nimic, nici sotul. In rest toti stiu, se fac si glume seama lor, el nu zice nimic. Si ceilalti care sunt mai apropiati decat mine au inceput sa isi dea ochii peste cap si sa spuna ca asa ceva nu s eface, dar nimeni nu i-a spus lucrul asta in fata.
Apropouri i-am batut, in gluma, si el tot asa in gluma mi-a raspuns.


Nu e vorba de platit polite ei, sunt o pers. prea sincera ca sa nu se vada cand cineva nu imi place si ea stie care e situatia.
De fiecare data cand vb despre altele nu uitam sa mentionez ce sotie frumoasa are si ce familie frumoasa si ce norocos e.
Ceilalti (toti cunoscutii care stiu povestea) au spus ca nu e treaba mea.

Pe sotie o stiu doar din vedere, ne salutam si atat, iar daca e sa vb cu cineva doar cu el as vb, nu cu restul celor implicati.


Si nici eu nu sunt de acord cu bagatul intre altii, dar cand e ceva atata de deschis publuclui larg si iti asumi asa ceva, iti asumi si posibilitatea ca o nebuna sa te traga de maneca.

Bine, oricum nu inteleg cum poate sa fie cineva atata de euforic incat sa nu se gandeasca la faptul ca poate amanta ii spune sotiei, si atunci pierde tot, sau amantul sotului samd.


Intrebarea am pus-o mai mult ca sa vad cum ati proceda voi si daca e normal ce am vrut sa fac sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

XIO nu te baga pt. ca sotia lui "cutarescu" ar trebui sa-si dea seama ca sotul s-a racit " a mort" iar familia fatzei este pe duca deci nu merita interesul!
Daca le spui daravera toate problemele lor se vor sparge in capul tau!
, tot respectul pt. intentiile tale!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Sotia nu stie nimic, nici sotul.


pari tare sigura de afirmatia asta, chit ca n-o cunosti pe sotie decat din vedere. eu nu stiu dac-as putea spune asa ceva cu convingere, nici daca mi-ar fi prietena apropiata si mi s-ar "lauda" ca Gicu al ei n-o insala, nici dac-as sti ca afirma ca-l va parasi instantaneu daca afla asa ceva (uneori una-i teoria si alta-i practica), si cu atat mai putin n-as putea afirma asta despre o persoana pe care n-o cunosc.

sa nu-mi spui ca stii pentru ca asa ti-a spus el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Acum nu vreau sa intru in polemici lungi, dar din comportamentul ei am dedus ca nu stie.


Mergi la inceput