A te baga sau a nu te baga...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

eu i-as spune si mai mult i-as aminti din cand in cand de familia lui. daca aveam si eu prieteni adevarati care sa ma anunte ce fel de prietena am, poate era mai bine.
ce stia satul nu stiam eu.

in locul tau as discuta cu el.

iti doresc sa iei cea mai buna decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu am inteles exact care este relatia ta cu omul respectiv. Daca aveti o relatie profesionala, nu cred ca ar trebui sa te bagi. Poate esti tu dezamagita de proasta lui calitate, dar e baiat mare si stie ce face. Plus ca nu cred ca ar schimba cu nimic faptul ca i-ai atrage atentia.

Daca sunteti rude, aveti o relatie de prietenie, atunci e ceva mai complicat. Cel mai usor ar fi daca ai fi prietena cu sotia, atunci ar fi cumva indreptatit sa ii spui.

Trebuie sa te gandesti bine ce anume doresti sau crezi ca vei rezolva avand o discutie cu omul asta. Va lasa amanta din cauza ca te-a dezamagit pe tine? O va iubi si respecta pe sotie pentru ca i-ai atras tu atentia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Inainte sa deschidem gura, ideal este sa ne gandim la consecintele vorbelor noastre. Este treaba ta sa rezolvi problemele altora? Esti in stare sa faci asta cu succes sau doar vei crea o si mai mare problema? Daca gresesti iti vei asuma consecintele? Cum te vor privi cei implicati? Dar prietenii tai?
In esenta este o fapta buna ceea ce te gandesti sa faci? Pentru cine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu cred ca daca esti prietena cu el e ok sa-l tragi de maneca atunci cand il vezi ca face ceva gresit. Nu zic chiar datoria ta, dar din punctul meu de vedere prietenii sunt si pentru asta, sa ne atraga atentia atunci cand o dam in bara.

Si nu vad ce rau ar putea reiesi din asta, ca doar nu vorbesti cu nevasta-sa, doar cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

am incercat sa ma pun in papucii tai, imaginindu-mi cum as reactiona eu cu persoane cunoscute mie. doua scenarii diferite

1. daca sotul prietenei mele ar insela-o si eu as sti l-as lua pe el deoparte si i-as spune ca ori inceteaza ce a inceput si merge la couple counselling cu sotia, ori ii spun eu ei ce se intimpla. adica de aflat tot trebuie aflat, dar are de ales, ori spune el, ori spun eu.

2. daca ar fi sotul unei prietene-cunostinte (cum ar veni o prietenie de-asta de cafea saptaminala, dar nu prietenie profunda) nu m-as baga. au alti prieteni mai apropiati care pot sa faca ceva, in cazuri de genul asta in general oalele se sparg in capul mesagerului.

In nici-un caz nu te astepta ca o discutie cu vinovatul sa aduca rezultate. E ca si cum ai discuta cu un alcoolic fix dupa ce a baut o juma de litru de tuica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Daca ar fi cineva foarte apropiat, daca i-as cunoaste foarte bine familia si sotia, cu siguranta l-as trage de maneca la modul serios, mergand poate pana la a-i da un termen sa isi anunte sotia, in caz contrar o voi face eu. Dar repet, trebuie sa fie cineva foaaarte foooarte apropiat si sa fiu f buna prietena cu sotia lui.
Daca ar fi doar o cunostinta, dau daca nu i-as cunoaste sotia, nu m-as baga. I-as bate poate 2-3 apropos-uri, daca atat si nimic mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Xio, daca nenea asta e innebuntit dupa fata aia ( cum se intampla des intre un barbat matur si o tanara chiar si una proasta si nesimtita :))).....) ii va spune ca l-ai abordat si tot ce i-ai spus. Imediat ce veti incheia discutia.
Si cum nu va suferiti una pe cealalta ...vezi sa nu afle nevasta ca s-au incaierat 'amantele'...
S-au mai vazut cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am cativa colegi la birou - sunt doar colegi insa daca vreunul ar lua-o razna, i-as aminti ce risca sa piarda, asta pentru ca statutul relatie mele cu colegul/colegii respectivi, imi permite. Nu m-as duce sa le spun nevestelor insa pe ei i-as trage de maneca, macar pentru faptul ca uneori, intre 35 si 50 de ani, unii barbati o iau razna pentru o perioada (adica nu sunt responsabili pentru faptele lor ) si ca urmare cineva trebuie sa ii traga de maneca. Pe de alta parte, trebuie luata in considerare posibilitatea ca nevasta e o scorpie si poate relatia lor oricum nu mai merge.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Eu sotiei nu i-as spune ... dar lui ca daca tot o face macar sa fie inteligent si sa nu lase sa se vada atat de bine, i-as spune-o clar.
Lui i-as spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nu ajuta cu absolut nimic sa-i spui. Chiar crezi ca nu stie ca e periculos ce face si chiar crezi ca il intereseaza parerea ta? doar daca sunteti super-super apropiat. Daca nu, las-o balta.
Intr-o situatie asemanatoare am fost in urma cu multi ani cu verisorul meu, m-am luat serios de el si i-am spus ca nu-i normal sa-si puna familia (cu 2 copii!) in pericol. Urmarea: nu mai vorbeste cu mine. Ei doi s-au impacat dupa o perioada, dar nu poate uita ca m-am bagat intre ei, cu toate ca discutia am avut-o numai cu el.

Mergi la inceput