Intrebare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

In concluzia mesajului lui Marius as aplica punctul 2 din mesajul tau ,deoarece sinceritatea este esentiala intr-o relatie ce se vrea de durata.
Varianta oferita de Totosika nu mi se pare ca ar trebui sa creeze un razboi al orgoliilor,ci accentueaza egalitatea dintre parteneri.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ba io zic ca Xio, poate sa vrea el ce-o vrea...daca nu-ti place, asta e. Adica nu-i bine sa zici nu, ca poate o sa vrei candva, dar nici sa o faci doar de gura lui.
Pana la urma, poate vreau si eu cu inca una, dar Tora mi-a zis ca e de acord pe la 80 de ani (nu m-am lamurit ai cui...).
Ioachim, astea nu se fac impotriva dorintei sincere. Oricare din voi are drept de vetto.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Da, ai dreptate. Trebuie sa stim amandoi cum stau preferintele - daca sunt "nice-to-have" sau "must-have", adica daca putem face compromisuri la ele, sau nu

Daca sunt cinstita fata de mine, cred ca mi-ar parea rau ca pt el sa fie un "must have" si din cauza asta sa ajungem sa ne despartim. Dar pana la urma, nu e nimic rau in ceea ce isi doreste el si amandoi avem tot dreptul sa fim fericiti in alta parte, daca nu suntem compatibili, inclusiv din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Acum am citit parerile tuturor.

Da, aveti dreptate - cam asa e

Deocamdata, o sa o iau ca atare dar o sa discut sa aflu daca pt. el e doar o fantezie sau ceva esential.

1. Daca e fantezie, ce sa-i fac, nu e totul perfect in viata! Sau ma asteapta pe mine pana ma apuca pofta, ceea ce, cine stie, e posibil...

2. Daca e esential, are libertatea sa decida daca ma asteapta sau nu

Tind sa cred ca e 1, dar trebuie sa fiu pregatita si pt. 2.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

ralualexandrei

a, nu am spus ca nu avem egalitate . egalitate avem destula

dar nu as vrea sa spun ca vreau inca 1 barbat, daca nu e asta ceea ce imi doresc, numai ca sa ii demonstrez ceva sau sa il fac sa taca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

inca un lucru: sexul in 3 se face...cu cap. Nu se face niciodata ca unul dintre parteneri vrea asta rau de tot. No way! si eu vreau un elefantel, da' nu o sa il am si asta e viata.
Mi-am cumparat mai demult un FHM din Canada, sa citesc in avion. Si era acolo un subiect despre sexul in 3 si povesteau oamenii cum a fost. Cei mai multi au facut asta fara ca partenera sa vrea cu adevarat, si toate s-au sfarsit prost, incepand cu plans in timpul actului sexual, tecand prin prietena care a tarat-o de par pe a treia afara din casa si terminand cu despartirea inevitabila dintre cei 2.
Asta pt ca in dragoste intradevar se fac sacrificii si compromisuri, dar pana la o limita.
Daca tu nu te simti confortabil si nu vrei asta nu are cum sa iasa ceva bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Eu n-as face si nici n-as zice ceva pentru ca un barbat isi doreste . Adica i-as spune in momentul respectiv exact ce simt atunci, ca au dreptate fetele, daca ma razgandesc pe la 50 de ani ?

Eu simt din mesajele tale, dar s-ar putea sa ma insel ca "ti-ar parea sincer rau" daca nu v-ati potrivi si la asta. Probabil a fost foarte foarte frumos pana acum si asta e primul "bolovan" de ti-a iesit in cale in relatia voastra. Dar nu te impiedica de el, curaj gaina ca te tai, mergi inainte si vezi ce se intampla. Lasa frica la o parte, daca el te-ar da la o parte din viata lui pentru fantezia asta, nu a fost al tau si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Si daca te macina, nu astepta sa aduca el vorba din nou.
Abordeaza tu subiectul si pune-i in vedere cum gandesti, e si asta un test la urma urmei. Vezi si tu cum reactioneaza.

Daca relatia voastra e mai puternica decat dorinta/fantezia lui sexuala va merge si fara asta, daca nu, nu...dar atunci castigi timp sa-ti gasesti pe altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Saskia - cred ca ai dreptate.

La asta nu i-am spus exact ce simt pt. ca : (1) nu a insistat; (2) nici eu nu am avut o parere 100%.

La lucrurile esentiale pt. mine, nici eu nu stau la discutii. Spre exemplu, munca mea ma poate trimite departe luni intregi. Lui nu prea i-ar conveni, eu i-am spus insa frumos si ferm ca la asta nu pot renunta, este ceea ce imi doresc pe plan profesional si e foarte important pt. mine sa am pe cineva care sa ma sustina.

I-am spus ca pot face in asa fel incat sa fiu plecata 2 luni in loc de 5, deci pot sa fac compromisuri si desigur, il voi lua in calcul foarte serios pt. ca si el e important pt mine.

El a spus ca ma sustine in decizie si ca in principiu e ok, pt. ca relatia merita. Dar nici el nu a dat garantii 100%, ceea ce e de inteles.

De asta zic --- cand sunt 100% sigura de ceva, imi sustin punctul de vedere cu orice riscuri, dar la asta inca nu am avut o parere definita 100%. Doar cum simt, in proportie de 75-80%, sa spunem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Xio - da, nici eu nu voi face nimic in acest sens, daca nu voi simti ca e ceva care macar nu ma va afecta. Altfel, n-ar avea rost.

Oricum, si el e foarte delicat si atent. Am spus, am incercat ceva dupa ce m-a intrebat el daca as fi dispusa --- eu nu imi doream neaparat, dar nici nu imi displacea ideea, complet neutru. Nu mi-a placut, i-am povestit frumos, si nici el nu a mai insistat in directia asta, ci totul a mers bine inainte ca si pana acum.

Deci omul e rational si ia in considerare dorintele mele

Mergi la inceput