Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Marturiile de botez o sa le fac eu pentru ca ma pricep (inainte de bebe faceam si bijuterii ca hobby): niste bratarici de care atarna doua labute de bebe. Am comandat labutele de bebe si restul de accesorii pentru bratarici, asa ca mai trebuie doar sa ma apuc de treaba.
Si trebuie sa ma mai apuc sa fac si invitatiile. Pe cele de la nunta le-am facut eu si le-am dat la imprimat. Au fost in forma de mesaj in sticla. Am comandat sticlute cu nisip si scoici inauntru si am bagat acolo invitatia pe hartie rulata si prinsa cu o panglica turcoaz ca marea. Toata lumea a zis ca au aratat bine
Si la botez vrem sa facem la fel, doar ca o sa inlocuim nisipul bej si scoicile cu nisip roz si pietricele colorate, iar funda turcoaz o s-o inlocuim cu roz.
Chestiile alea de pus in piept (nu mai stiu cum le zice), tot eu le-am facut la nunta (am avut stelute de mare lipite pe fundite turcoaz sau bej) si tot eu o sa le fac si la botez. Fetelor care mai stiti, ca eu nu-s foarte bisericoasa de fel, trebuie neaparat sa fie cruciulite sau pot sa ma desfasor? .
Tortul m-am hotarat de la ce cofetarie il comandam (Minimal). Au niste torturi si niste prajituri de te lingi pe degete, trebuie doar sa negociez la forma, pentru ca cele pentru botez pe care le au pe site sunt tare urate. Oricum, ma bucur ca e tocmai in Militari (noi stam in Pipera), pentru ca daca era mai aproape chiar nu mai incapeam pe usa :)))
De imbracat as fi vrut s-o imbrac intr-o rochita de marinar pe care i-am cumparat-o, dar m-a cam certat nasi-sa, ca cica nasii trebuie sa-i cumpere hainutele. Deci o sa ma gandesc la altceva si mai frumos. Poate facem si noi o tema la botez si o imbracam in ton cu tema.
Si mai vad eu ce idei imi mai vin, ca timp de gandire am suficient.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Mena, sigur era sange? Eu stiu ca fierul poate schimba culoarea scaunului.
Si Sofia doarme mult, nu am calculat cat, dar mai mult de o ora nu sta treaza dupa masa.

Lohii mai am si eu, dar f putin, am 7 sapt de la nastere. Foamea tot mare si la mine. Mananc biscuiti digestivi, cu tarate, si gutui, zilnic macar 2, asta pe langa mesele normale. Si eu mai am de dat jos destul, tot vreo 8Kg. Sport stiu ca nu e ok sa facem pentru ca toxinele eliberate trec in lapte. Eu ma bazez pe faptul ca ne trebuie tot 9 luni sa ne revenim, asa ca mai e timp.

Eu sunt cam amarata, Sofia a luat viroza de la baieti si acum e plina de muci, ii plimba in sus si in jos cand respira, cu batista nu ies, ca sunt in gat, tuseste,se ineaca si mai tare cand mananca...si sambata avem botezul...sper sa ii treaca pana atunci. Ii pun ser/lapte de la mine, nici nu stiu ce se poate da la un bebe asa mic, ma dispera ca haraie in piept de la muci. Mai astept o zi si daca nu se imbunatateste starea ei merg la medic, sigur imi da antibiotic...of, of si o iau de la capat.


Ary, de ce nu ii scoti secretiile cu batista bebelusului? Si noi am patit la fel cand bebe avea 2 saptamani si inainte de fiecare masa, la indicatia medicului, ii puneam ser in nas si de 2 ori pe zi ii aspiram nasul cu batista bebelusului. Am pus si Colargol 3 zile si asa am scapat fara antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

bioana, uitasem sa-ti raspund. Cica abdomene si chestii similare incepand cu 3 luni de la operatie. Mai ai putin de asteptat.
Si pt cele ce alapteaza, sa fie sport, dar cu moderatie, ca trec toxinele in lapte (cum zicea si ary)

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

CELLENA mersi mult. super ca faci tu toate chestiile.eu inc anu m-am gandir ce si cum, ca mai avem....va prin mai, cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Hop si eu!

Offf...kg in plus...am ramas si eu, cu multe...
Dieta nu prea pot sa tin si pace, am o foame dupa alaptat, si chestiile de dieta parca nu mi-o astampara. Speram sa pot tine Montignac (am tinut inainte de sarcina si am slabit 15 kg), dar de unde...
Mie dr la controlul de 3 saptamani mi-a spus ca, la cum arata operatia mea, pot incepe sportul (!) respectiv jogging, ca de asta l-am intrebat pt. ca am banda acasa si vreau sa alerg, am luat-o special pt. ca stiam ca nu o sa mai ajung eu la sala cu bebe mic. A zis ca si abdomene pot face!
De alergat am alergat doar de cateva ori, stiam ca nu-i bine sa transpiri excesiv dar faza cu toxinele n-o stiam :-(. Sunt insa franta la sf de zi si parca numai energie pentru sport nu mai am.
Nu stiu ce-oi face, dar pana la botez trebuie sa imi intru in forma cat de cat (il facem pe 11 mai).
Madalina, ai si votul meu :-). Ft frumoase ideile pt. botez, cred ca o sa iasa ft bine.
Cellena, la fel...cine are talent are!
Va pup, merg la nani. Victor de vreo 3 zile adoarme imediat dupa baita, adica pe la 20-20.30 si se trezeste peste noapte de 2 ori...m-am invatat prost cu o singura trezire.
Aaaa, si inca ceva...azi a avut doar 4 scaune!!! Poate ne reglam si noi...
De Angelique nu mai stim nimic? Tare ma gandesc la ea si la Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor nu am citit ce s-a mai scris nu am avut timp,scuze ca nu nominalizez,scriu repede ca Stefanut e pe cale sa se trezeasca, doarme de 2 ore deja.Ieri am fost la dr. am facut ecografie abdominala,analize de sange si are anemie la care deocamdata nu ne bagam pana nu rezolvam cu burtica.Am trimis kk la laborator asteptam rezultatul inca o saptamana si ceva.Am interzis deocamdata la lactat pana vin rezultatele la kk.Ieri am ajuns tarziu acasa,am fost la nasi si am asteptam ca Stefanut sa faca kk sa il duca sotul la laborator.Stefanut a fost cumintel a dormit toata ziua si azi-noapte foarte bine.A plans mititelul cand l-au intepat in degetel.Eu nu prea am dormit de cand ni s-a intamplat sa se innece fac cu sotul cu randul sa il pazim dar de dimineata am adormit amandoi ca eram super obositi.Mai bine sa dormim odata cu el sa fim odihniti sa auzim mai repede orice zgomot decat sa cadem intr-un somn adanc si sa ne trezim mai greut.Kk tot asa face, cateodata normal cateodata cu probleme.Azi am fost afara si am stat vreo 2 ore cu el si a dormit foarte bine.
Alaltaieri seara a fost tare agitat,a plans intr-una nu ii convenea nimic,am incercat in fel si chip sa il linistesc,plangea ca vroia san cand il punea la san sugea un pic si plangea iar,la un moment dar urla cat il tinea gura fara sa il mai linisteasca nimic.Intrasem in panica iar,ne gandeam ca il doare burtica avand in vedere situatia lui.A fost agitat asa cam 3 ore in care incercam orice sa il linistim si nu puteam.La un moment dat s-a potolit si a dormit 5 ore legate ceea ce nu s-a intamplat niciodata.Fug ca da semne de trezire poate mai intru un pic mai incolo.

P.S: am masina de spalat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Draga Angelique, felicitari si pentru masina si pentru somnicul de 5 ore, poate ai noroc si se regleaza asa sa doarma si pe viitor.
Doamne ajuta sa va iasa bine analizele si, vorba fetelor sa fie doar o alergi sau ceve fara importanta.
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angelique, ce bine ca Stefanut e mai bine! partea cu dormitul in acelasi timp cand doarme el este foarte buna, atunci chiar va puteti odihni si fii tu sigura ca si daca respira mai adanc, tot esti intr-o secunda langa el, somnul tau fara sa vrei nu va mai fi niciodata ca inainte.Esti mamica, asa ca simturile sunt super treze.culca-te fara grija, ca daca e cazul te trezesti instant.

Plansul despre care vorbesti este ceea ce am avut si noi intr-o repriza de 4 seri la rand, cu arcuiala de stomacel cu tot, un plans de nerecunoscut la el,greu, ca un tipat de durere, urat de tot, iar noi ne-am speriat, am realizat ca sunt tot niste nenorociti de colici abia cand au urmat in serile urmatoare la aceeasi ora, asa ca a fost doar o rafala de seara, urata si nedorita, poate pentru ca ni se apropie bebelusii de 3 luni si sper, ma rog sa le treaca colicii ca taaaaare rai si grei sunt.si pentru ei si pentru noi, ca noi avem inima praf.

Menaaa, ce baietel maare si frumos si ochios si vesel ai tu acolo!

fetele,am mari emotii pentru botezul de sambata al puiului, mai ales pt ca in biserica e rece ca gheata, fiindca noi suntem primii si singurii in ziua aia si aici nu e serviciu religios in timpul saptamanii, iar afara inca e frig, acum sunt -10, dar dimineata erau -19.. Sa vedem cum o fi sambata.

Mi-am luat si o rochita draguta si m-am tuns scuuuurt scurt ca un baietoi, cand am sa am, o sa pun ceva poze pe Picassa.

va pup,multa sanatate la mamici si la gagalici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Lacramioara multumesc.Somnul lui Stefanut a fost mai lung pentru ca a plans mult si a fost obosit.

Bubu astept cu nerabdare sa scapati de colici si apoi sa urmam noi.Of ca tare greu e sa iti vezi copilul ca se chinuie si nu poti face nimic.Sper ca sambata sa fie un pic mai baldut afara ca ziceai ca e vremea schimbatoare.O sa fie bine ai sa vezi,iti tinem pumnii.

Stefanut doarme pe burtica mea ca a avut o repriza violenta de colici.Azi noapte a dormit mai rau,nu a ragait dupa nici un supt spre disperarea mea desi l-am tinut pd umar suficient,l-am batut in spate sau l am pus pe burta.El nu a dormit bine ca l am tot smotocit,eu nu am dormit ca tresaream la orice miscare a lui.Trecem noi si prin asta usor,usor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Mai apar si eu pe fuga. Am pus si eu poze cu fetele si am admirat bebelusii nostri, care sunt niste scumpi toti.

Angeliq - Nu mi-a venit sa cred prin ce ati trecut. Am citi mesajul tau de 3 ori si tot mi se parea ca descri un vis urat. Ma bucur ca acum sunteti bine.

Noi suntem bine. Am fost sambata la tara la socramiu si am dormit acolo. Dar pentru ca am schimbat locul Corinei a tinut-o intr-un plans aproape continu. Se linistea, atipea apoi iar plans. Seara si mai rau pt ca s-a invat cu baita si acolo nu i-am facut. Abia cand am ajuns cu ea acasa s-a linistit si a dormit mai bine.

Cu somnul sta bine. Adica noaptea doarme se trezeste de doua ori, papa 10 minute si adoarme la loc, si peste zi mai are 2 reprize de 2 sau 3 ore legate. Asa am si eu timp de treburile casei si de Bia.

Vorbeati de slabit. Eu am acum +10 kg fata de cum eram inainte de sarcina, dar nu ma plag. Le dau eu jos cand ma mut la mine acasa si sa vedeti ce gimnastica cu sapa in gradina o sa fac.
Oricum, medicul mi-a recomandat ca 3 luni sa nu fac efort, sa nu ridic grautati, decat copilul.

pentru bebici

Mergi la inceput