Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mena, eu nu am nici o notiune de medicina. Nu stiu ce sunt talasemiile si nici nu stau sa caut ca sunt praf. Azi noapte s-a trezit fata din ora in ora.
Eu ti-am spus in calitate de parinte... care s-a lovit de asta si acum regreta.
Ce am mai vazut eu de-a lungul celor 3 ani cu baiatul e ca fierul se asimileaza extrem de greu.
Multa sanatate!

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiuta, multam de linkuri. Habar nu am avut ca si la nemti exista asa ceva, ca la cite botezuri am fost, nu s-a dat nimic. Noi il botezam luteran (Sotul si familia lui sunt mult mai credinciosi ca mine + va face in scoala religie impreuna cu ceilalti copii ). Nuvei crede, dar si noi avem problema sa gasim nasi, ca mai toti prietenii sunt iesiti din biserica sau nu ii intereseaza religia deloc. Vom face de abia in vara impreuna cu verisoara /verisorul lui Lili care se va naste in martie. Botezul va fii mic, aici nu se practica petreceri mari. Am incercat la junior, am comandat mese la un restaurant f bun, din cauza de 2 cm zapada nu mi-au venit jumatate din invitati (desi aveau si tren daca vroiau, unii direct) si am platit gramada ca m-au anuntat in dimineata botezului si nu am mai putut sa anuntam la timp restaurantul. Am fost asa de suparata in ziua aia, ca acu fac numai cu familia din jur, ai mei nu vor sa vina, asa ca se simplifica ...

Ufff Mena, speram sa existe alternative pt bebei. Cite saptamini trebuie sa ia picaturile alea?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Mada, te-am votat
E superba printesa voastra!
Daca o scoti afara mai ales cand e f frig trebuie s-o dai cu crema pe fatzuca, sunt unele speciale, stiu sigur ca exista de la Topfer. Da o cautare pe net sau la farmacii



Am fost ieri la farmacie, exact asta mi-au recomandat, o crema de la Topfer pt vant. De azi incep sa-i dau.
Ma bucur ca va place costumasul, eu mor de nerabdare sa o vad live
Despre botez, noi facem o masa peste zi cu 35 pers si 8 copilasi. La 12.30 la biserica si apoi la restaurant (unul cu loc joaca pt copii, le face meniu special, in pret intra si 3 ore cu animator, clovn) Restaurantul este frumos, rustic/clasic, cu rosu, si mese/scaune lemn, si asa mi-a venit ideea unei teme mai rustice combinate cu martisor. Am ales costumul fetitei, in traistute ca cele din poza de costum pun marturii, pe masa punem ulcioare de lut pictate, peste tot punem snururi mari/mici de martisor. Sper sa fie frumos. O sa va arat poze
In traistute vom pune turte dulci dinastea (o traistuta + 3 turte - biberon/body/suzeta pt fiecare fam una) pe culoare rosu cu alb
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=486532658046408&set=pb.437711772928497.-2207520000.1360052776&type=3&theater
Costa intre 3-4 lei bucata

Nu avem asa multi invitati, caci eu sunt din Timisoara, sotul s-a stabilit aici , dar toata familia lui este in Bucuresti. Logistic este mai greu sa vina toti incoace, vin doar parintii lui si fratele.
Noi pe 2 martie facem botez la TM si pe 23 martie (cand face Klara 5 luni) ne incumetam la un drum TM-BUC cu dormit la SB, sa facem o masa si acolo cu restul rudelor. Sper sa fie ok drumul cu pitica

Multumesc fetelor pt vot, daca mai aveti tp de un like, sunt pe locul 2 la distanta de 3 voturi de locul 1 (mai am nevoie de putin suport )

Pupici

Un vot pt burtica mea
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2" target="_blank">http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Madalina,te-am votat si eu! Sper ca ai sarit pe locul 1 !
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Geani, Madalina, Pya,v-am votat si eu, ca sunteti tare frumusele. Am ratat pe cineva? Subt in continuare varza la capitolul memorie :))
Mena, eu am Iphone si folosesc Baby Connect, care se sincronizeaza si cu alte telefoane, deci daca o las cu ta-su si are si el aplicatia pe telefonul lui, se poate loga la acelasi cont. Mie imi place pentru ca eu sunt obsedata de statistici, grafice, patternuri... E defect de meserie si cred ca asa mi se manifesta dorul de munca :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Mena, sigur era sange? Eu stiu ca fierul poate schimba culoarea scaunului.
Si Sofia doarme mult, nu am calculat cat, dar mai mult de o ora nu sta treaza dupa masa.

Lohii mai am si eu, dar f putin, am 7 sapt de la nastere. Foamea tot mare si la mine. Mananc biscuiti digestivi, cu tarate, si gutui, zilnic macar 2, asta pe langa mesele normale. Si eu mai am de dat jos destul, tot vreo 8Kg. Sport stiu ca nu e ok sa facem pentru ca toxinele eliberate trec in lapte. Eu ma bazez pe faptul ca ne trebuie tot 9 luni sa ne revenim, asa ca mai e timp.

Eu sunt cam amarata, Sofia a luat viroza de la baieti si acum e plina de muci, ii plimba in sus si in jos cand respira, cu batista nu ies, ca sunt in gat, tuseste,se ineaca si mai tare cand mananca...si sambata avem botezul...sper sa ii treaca pana atunci. Ii pun ser/lapte de la mine, nici nu stiu ce se poate da la un bebe asa mic, ma dispera ca haraie in piept de la muci. Mai astept o zi si daca nu se imbunatateste starea ei merg la medic, sigur imi da antibiotic...of, of si o iau de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Scriu de pe tel,e in carut doarme si il mai invart daca se trezeste.
E mult mai bn,copilul meu cel.dulce s-a intors!I-am dat completare din nou si e tare fericit.Mai plange el din cand in cand dar nu se compara.Sa nu mai aud prostiile alea cu laptele de mama ca mi se face parul maciuca.Daca nici eu nu am stimulat sanul,daca nici eu nu m-am straduit...asa ca Geani daca iti accepta biberonul go for it!Mai bn un bebe vesel decat o mama eroina si un mic urlacios!
Dupa vaccin a fost un pic agitat,noaptea nu a mai dormit cum dormea el dar parca azinoapte a fost bn.Aaaa si de cand e mai satul si papa mai rar,nu din ora in ora,nu mai vomita.Ce-i drept da niste bale dar el tot povesteste acolo,e normal zic eu.
Eu sunt la dieta,nu mai pap dulciuri si paine si sunt lesinata.Cum sa fac,ca visez doar magura si croisante?As ucide pt un pain au chocolat cu un cappuccino.Dar la botez o sa fie Moby Dick daca nu ma mobilizez.
Ieri l-am pus pe burta si statea destul de bn pe coate pana s-a ofticat si cand sa il intorc pe spate s-a intors singur.Asa tare m-am bucurat,se speriase ca am.strigat-o pe mami sa il vada si ea.
Cellena eu nu fac multe ex cu el,s-ar putea ca supra stimularea sa il frustreze in loc sa il ajute.Citeam ca uneori bebeii merg mai greu tocmai ca parintii i-au tot incurajat si ei nefiind pregatiti mai greu au mers,comparativ cu cei lasati in ritmul lor.Acum daca Ema e linistita si nu e ofticoasa ca al meu o poti stimula linistita.
Va pup si multumesc de sfaturi,eram la pamant in weekend:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

CELLENA multumim. si Ema e o dulceata. mi-am luat si eu un smartphone si imi prind urechile...cum ii spune la aplicatież asta pana ma dumiresc si eu cum merg lucrurile...

ONUTZ .

GEANI . are ritmul ei si gata.important e sa fie sanatoasa.

MADALINA e foarte frumos costumul.

LACRAMIOARA simpatic baiatul...

ARY sanatatata la Sofia.

DANA ma bucur mult ca e mai linistit Sebi.sa o tina tot asa...

si Irina doarme mult, dar asta e foarte bine.nu imi fac griji.
fetelor care ati avut cezariana la cat timp ne putem apuca de exercitii?nu nca vreau sa slabesc,ca am mai putin cu 1 kg decat inainte de a ramane insarcinata, dar sa tonific burtica...

sunt asa de aiurita ca am incurcat zilele. ieri trebuia sa merg la matroana ca incepea cursul de masaj pt. bebe....si eram convinsa ca e azi....azi dimineata mi-am pregatit paturica ei si uleiul de masaj si cand m-am uitat in agenda sa vad la ce ora e am vazut ca l-am ratat...incepem cu o saptamana mai tarziu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ary, da. Era cu mucus si cu firicele de sange... :(

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Dana, bine ca v-ati revenit
Daca nu-i plac activitatile, nu le faceti. Nici eu nu fac cu Ema chestii care nu-i plac sau care o enerveaza. Tot ce facem se face pe fond de chiote. Cand se termina chiotele, se termina si activitatea. Mai putin statul pe burta, acolo nu avem chiote, dar n-o tin niciodata mai mult de 5 minute, pentru ca stiu ca daca sta mai mult asa, incepe sa se enerveze si sa tipe. Si nu vreau s-o fortez sa faca nimic. S-o obisnui ea mai tarziu cu pozitia daca acum nu-i place.
Bioana aplicatia pe care o am eu se numeste Baby Connect. Vezi ca poti sa pui in ea si diverse programari (la medic, sau la masaj, de exemplu ) si ti le pune in calendar, sa nu le mai ratezi :P

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput