FIV cu Dr. Dragos Albu 74

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bobo_mica spune:

...Pai ne am "analizat", am depus dosarul... si asteptam... noi am vrut sa facem pe banutii nostri dar am fost incurajati in sensul "dosarului"... pentru ca oricum nu puteam incepe imediat... deoarece se pare ca mai sunt si alte probleme de rezolvat... sa ma ingras si niste investigatii in ce priveste tiroida (sunt diagnostigata cu hipertiroidie Basedow Graves)... dar cand am spus sa incepem ceva in sensul asta, m am referit la , injectii, tratament... ceva ce sa ne duca mai aproape de rezultatul ce toate il asteptam ... insa e clar ca eu la sigur mai am de asteptam si depasit anumite praguri... dar oricum ar fi ma voi ridica de fiecare data , ma voi scutura si voi continua drumul pe care am luat o.... insa pana atunci stau cu ochisorii pe voi si ma rog pentru reusite !!! iar ce e clar este ca am foarte multe de invatat de la fiecare dintre voi... caci fiecare are cate o poveste... de ooofff doamne!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

Moni,adevarat,trebuie sa treaca ani de la clasa II sau N-SIL cum zici tu la H-SIL,fals negative mai multe teste?hmmmm,jos palaria pt clienta aia a ta...multumesc fetele,''fac'' si eu ce pot
fetele ''albe''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik33 spune:

Arabella, draga mea, cand este sa te urmareasca ghinionul....chiar e ca raia...asta ca sa mai glumim. Da, eu fac PAP anual si ca o ironie a sortii, chiar am pastrat la dosar testele din 2010, 2011.
O prietena avocata, m-a sfatuit sa ma indrept in justitie impotriva clinicii/laboratorului...dar nu mai aveam nervi de asa ceva...
Luna viitoare fac PAP + Screening si daca iese bine , gataaaaa....ma mai relaxez un pic...
Pup fetele!


Infertilitate primara - eu: 31 ani - PCOS; sotul: 37 ani - OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

monik sa iti fie drumul pana la bebele visat cat mai lin de acum inainte !
si pe mine m-a lovit un PAP cu suspiciune de HPV fix in ziua cand ridicam de la dr de familie certificatele prenuptiale. toate anterioare fusesera perfecte. m-a mancat undeva sa o sunt pe gineco de pe strada si mi-a stat mintea. stiam ca nu e de bine, dar nu imi aduceam aminte deloc ce si cum. am sunat o prietena care saraca nu stia cum sa imi zica, ma intreba daca sunt in masina, daca conduc eu etc. Noi incercam sa lucram la proiectul bebe, mi s-a pus pauza de 3 luni, cand trebuia sa repet analiza. ultimele pregatiri de nunta le-am facut cu gandul la analiza. am refacut a iesit bine de data asta, dar a trebuit sa fac si nu mai stiu ce un test pt HPV. nunta la noi a fost cu peripetii, cu un incendiu, am uitat pt o perioada de analize. am plecat cu chiu cu vai abia dupa o luna in "sapta-luna" de miere la Sovata (habar nu aveam de renume, nu intelegeam de ce ne ureaza toti de bine ) si cat am stat acolo am tot sunat la cinica unde facusem testul pt HPV sa imi spuna daca au reusit sa scoata rez din calc ... de fiecare data nu stiu ce pateau. nici cand m-am intors nu mi l-au dat din prima, s-a stricat imprimanta Intr-un final am primit rez si era si el bun, a ramas insa sa tot repet PAP la 6 luni. nu ar fi trebuit sa ma duc sa cer daune morale la cine mi-a facut prima analiza pt stresul creat si stricat momente importante din viata mea ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik33 spune:

QiaoBing, multumesc pentru incurajari si sper ca toate sa avem un drum cat se poate de lin de acum incolo. ....Adevarul este ca un episod de genul acesta , nu te trezeste la realitate ci te scoala din somn cu un pahar de apa rece ,pe fata... Partea buna a lucrurilor ( daca pot sa zic asa )este ca femeile care trec printr-un episod din acesta, au mai multa grija sa fie cu analizele la zi. Eu recomand la toata lumea sa faca testul PAP in mediu lichid si incrucisat ( nu la acelasi laborator de fiecare data). Eu acum suflu si in iaurt....
In alta ordine de idei, pe site-ul Ministerului Sanatatii au aparut : DATE STATISTICE privind derularea subprogramului FIV/ET în perioada iulie 2011 - decembrie 2012 .


SC MED LIFE SRL

Num#259;rul de dosare depuse
59

Num#259;rul de dosare aprobate
23

Num#259;rul de dosare neaprobate
8

Num#259;rul de dosare înscrise pe lista de asteptare
28


Num#259;rul de proceduri FIV/ET realizate
23

Num#259;rul de cazuri monitorizate pân#259; în s#259;pt#259;mâna a 13-a de sarcin#259;, inclusiv raportate
5

Num#259;rul de sarcini finalizate cu nastere raportate
0

Num#259;rul nascutilor vii
0
Ce mi se pare foarte interesant e ca apare in aceasta statistica si numarul de dosare in asteptare...ceea ce, cred eu ca e de bine...


Infertilitate primara - eu: 31 ani - PCOS; sotul: 37 ani - OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Fete dragi,va salutam si va tinem pumnii stransi!
Asteptam cat mai multe vesti bune...
Va pupam pe toate


Mami de Irinuca
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

Buna dimineata !!!!... toata lumea se pregateste? ce tratamente mai faceti?
Eu tot caut pe net despre alimentele pe care le-as putea consuma ca sa creasca estradiolul, sa ajut putin si eu organismul.... aveti ceva sfaturi ???
De saptamana viitoare incep si monitorizarile !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Neatza fete albe

Va doresc o saptamana usoara,linistita si frumoasa

Ralux succes la monitorizari si sa vii cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Buna dimineata! Fetele care asteapta banii pentru dosare: am vazut ca pe 22.02 a fost publicat in monitorul oficial bugetul de stat pe 2013. Ma gandesc ca de acum inainte trebuie sa ne sune si pe noi. Voi ce mai stiti? Va pup cu drag si sa aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Am sunat acum la clinica si am vb cu D-na Domnica,NU STIU nimic inca ,nu au primit fonduri ,indata ce primesc ne vor suna negresit ...........deci rabdare fetelor .......eu una simt ca nu mai am ,imi vine sa ma duc sa-l fac pe bani mei ..........:(((((

Mergi la inceput