FIV cu Dr. Dragos Albu 74

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

ma bucur ca totul e ok cu mama ta raluca

london, minunat ce frumos...

dellya, eu tin minte ca dr albu m-a zis sa sun in prima zi, ca voi fi programata la operatie in ziua 10-11 (adica inainte de ovulatie..mi-a dat si o explicatie de ce trebuie inainte de ovulatie, dar...am uitat) ..in final am reusit sa obtin o data exacta abia cu vreo 3 zile inainte de interventie (alta poveste...eram deja calare pe telefon si panicata ca ma tot amanau cu raspunsul...) care parca in final a fost in ziua 11...rabdare...ce altceva poti face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Neatza fete albe

Cate vesti bune pe aici ma bucur tare ca sunte-ti ok .

Londonsi burtica jucausa cu puiuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Happy Valentine Day fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

nu stium cum e cu laparo, dar stiu ca la histeroscopie mi-a zis ca o facem inainte de ovulatie ca sa evitam riscul de a "strica" o posibila sarcina (eu am in antecedent sarcini naturale pe nepusa masa)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

fetelor aveti dreptate in legatura cu faptul ca laparo trebuie inainte d ovulatie, dar eu oricum nu am cum sa raman insarcinata natural pentru ca o trompa o am legata si cealalta are hidrosalpinx, deci trebuie sa o lege sau sa le scoata. Asa ca nu prea mai are treaba in cazul meu... cred...asta e asteptam

Fetelor va doresc o seara perfecta cu multa iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

Ralu,ma bbucur nespus,London,bravo fetele,numai vesti bune
fetele ''albe''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobo_mica spune:

Neata fetelor!!! Sper ca ai petrecut pe cinste!!!

si Petty La Multi Ani pentru ieri... sa fii norocoasa, caci daca ai NOROC ai de toate... de la bani si sanatate!!! Sper din sufletul ca anul acesta sa ti vezi visul realizat si curand bratele sa ti fie pline !!!!

va urez o zi perfecta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluxas spune:

Buna seara !!!
Revin in forta dupa o pauza de forum.... Am zis ca luand contraceptive nu e cazul sa bantui pe aici, caci toata lumea trage tare pentru rezultatul pozitiv !
Va pup pe toate !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

bobo mica multumesc mult de urari .Doamne ajuta!
fete albeva doresc o saptamana frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik33 spune:

Fetelor, va urmaresc de o bucata lunga de timp, ma bucur si ma intristez o data cu voi dar astazi mi-am facut timp sa va scriu si eu si sa-mi fac un pic de loc printre voi. Felicitari gravidutelor si bafta aspirantelor!!!
O sa va povestesc "pe scurt" pataniile mele din ultimii 3 ani , de cand ne luptam si eu si sotul meu cu infertiliatea. Am fost diagnosticata in 2010 cu Sindrom Ovare Polichistice (PCOS) si urmez tratament cu metformin permanent. Concomitent , doctorul care ma urmarea , imi spune ca am o rana pe col, dar sa o lasam in pace pentru ca examenul Papa- Nicolau a iesit N-SIL,( clasa 2) adica ok, si ca nu e nevoie sa ne agitam. Acest examen il faceam in fiecare an, dar era prima data cand auzeam de o rana pe col....trecem peste.
Intre timp , sotul meu face si el spermograma si surpriza : OATS.
Nu-i nimic, zic!...primim recomandare de FIV si incep sa caut un dr bun si o clinica si cea mai buna varianta mi s-a parut Giulestiul, la dr Marinescu. Ma duc acolo , ma vede si zice sa-mi reinoiesc analizele, pentru ca deja trecusera mai bine de 6 luni de cand le facusem. Apare Subprogramul Guvernului pentru FIV, ma bucur foarte tare de el si incep cu aplomb sa-mi fac dosarul pentru depunere la Giulesti.
Incep sa strang actele necesare si sa-mi fac analizele la Synevo. Acest lucru se intampla anul trecut inainte de Paste cu o saptamana. Toate analizele ies ca la carte , mai putin una...Papa-Nicolau , pe care-l facea prima data in mediu lichid....
Rezultatul ei, a sosit in Vinerea Mare si mi-a dat viata peste cap total....H-SIL, sau dupa vechea forma - clasa 4/ 5.Citesc toata noaptea verzi si uscate si ma perpelesc toata si astept pana a doua zi sa sun dr de la Giuleti sa-i spun "minunea"...si surpriza !A doua zi , nici un doctor nu raspundea la telefon. Sun disperata o prietena si imi spune sa-l sun pe dr ei ca el sigur raspunde. Zis si facut!!. Raspunde acel dr ii spun rezultatul testului si ma intreaba: " Stiti ca e vorba de cancer, da?...asta inseamna acel rezultat! Veniti sa va vad dupa Paste!!"...faza la care mi-a cazut telefonul din mana...Nu pot sa va spun prin ce calvar am trecut!!!
Bine inteles ca la acel dr nu am ajuns, pentru ca nu mi s-a parut deontologic sa-mi puna diagnosticul prin telefon...chiar daca era corect...dar nu prin telefon, nu asa!!!
In disperare de cauza ,am zis ca am nevoie si de alte pareri avizate. Asa am ajus la Dr Albu la MDL , care mi-a facut o colposcopie si imi spune ca tb sa fac un ERAD si ca dupa parerea lui nu pare sa fie cancer ci o modificare precanceroasa medie spre severa, dar numai biopsia ne va spune exact....aaa..si sa pun FIV-ul pe pauza pentru ca am o problema seriosa de rezolvat. Fac si un screening, iese tulpina HPV 16 , prezenta, cea mai pacatoasa si mai responsabila de cancerul de col.
Zic, ok, asta e o parere ,dar sa mai vad si pe altcineva...si incep sa bat la toate usile medicilor specializati in depistarea cancerului de col uterin : Tarlea, Dinca, Cocei ,Parfene, etc.....Groaznic!!! Un cosmar pe zi ce trecea!!! Acelasi diagnostic la toti, metode de tratament total diferit. Unul zicea opereaza-te, altul nu te opera ca o sa fie mai rau, altul zice du-te si fa repede un copil, altul : domne, e grav fa ceva.
Ajung la concluzia ca Parfene si Albu au aceeasi parere si decid sa ma operez la Dr Parfene, lasandu-l pe dr Albu sa faca ce stie el mai bine!!!...FIV-uri !!!!Si le face bine dupa cum observ!!!!
In mai 2012 fac operatia ERAD, rezultatul biopsiei CIN II ( displazie medie), margini tesut curate, in present tinuta sub obsertatie, refacut genotipare- HPV absent, rana s-a vindecat foarte bine. Refac la 6 luni toate analizele si gratie d-nei dr Parfene Caliopia sunt acum foarte bine fizic.
Psihic sunt inca marcata, am plans mult, ma vedeam cheala , bolnava desi sunt de obicei o persoana foarte optimista . Asa am intrat intr-o mareeee depresie din care inca nu am reusit sa ies cu totul....
La 3 luni dupa operatie , refac PAP, iese normal N-SIL , depun dosarul la Giulesti si astept rezultatul . Si SURPRIZA!! Din 200 de dosare depuse , au fost aprobate 198...2 au fost repinse . Unul pentru ca doamna avea peste 45 de ani si AMH foarte mic si al meu...pentru ca spermograma sotului nu era completa.....
Ma suna dupa 2 zile cineva de la Giulesti si imi spune sa refacem repede spermograma si ma duc sa o redepun la dosar ca sa faca contestatie , pentru ca ei erau foarte indignati de respingerea dosarului meu.
Zis si facut, sotul face analiza si o iau la fuga spre Giulesti. Bat acolo la usa si imi raspunde o doamna foarte grabita...ca sa ii spun ce vreau ca ea trebuie sa plece urgent. Ii zic de ce am venit si incepe sa caute nervoasa dosarul....Cat eu asteptam sa il gaseasca, un alt nefericit, bate la aceeasi usa si o intreaba niste detalii despre analize pentru fiv...Doamna ii raspunde in 2 peri, il da afara pe usa si zice : " Al dracu cand a venit si el...atunci cand ma grabesc eu!!! Sa-i dea D-zeu copii cand o sa zboare porcul...." Deci femeie blestema langa mine un om care-si dorea copii...eram siderata...si eu o deranjam!!!...ca doar mie imi cauta dosarul....
O astept sa-l gaseasca, il iau frumos si ma urc in masina....si dusa am fost.
Am depus dosarul la Medlife in septembrie si este aprobat in "asteptare" de fonduri.....pana atunci.........



Infertilitate primara - eu: 31 ani - PCOS; sotul: 37 ani - OATS

Mergi la inceput