Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ma chema sa-l schimb ca a mai facut inca un kk..al 5 lea pe ziua de azi

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna fetele...acum am reusit sa citesc tot.
Fleur interesant subiect ai deschis...se pare ca si noi suntem in rand cu lumea...nici noi nu suntem interesati de jucariile ce le avem desi au costat o Gramada...in schimb suntem fascinati de flori,telefoane,Telecomenzi,pungi,hartii,ziare,crema de fundulet(abia asteapta sa o prinda si sa ISi bage mainile in ea)

cU depresiile si gandurile rele ce sa zic...sunt nasoale...si EU am avut perioade in care va si povesteam aici ca mi se parea ca e totul prea frumos ptr mine si imi era frica sa nu se schimbe ceva...ma gandeam ba ca daca ma imbolnavesc EU ce o sa faca copilasii mei fara mine,daca face sotul meu accident ce ne facem(la vremea aia venea des in germania)si CEa mai nasoala daca patesc copiii ceva...stateam linistita si dintr o data imi veneau aceste ganduri in Minte si plangeam.daca vedeam un film cu ceva boala deja eram gata...daca ma durea ceva direct ma gandeam daca am cancer(mi e si greu si urat sa pronunt acest cuvant).acum m am mai linistit (cred ca de cand am venit in germania).nu mai plang dar tot mai ma gandesc de multe ori sa nu ne imbolnavim vreounul din noi de ceva.pe mine ma mai ajuta acum mersul la biserica.desi nu eram EU o mare bisericoasa inainte(mergeam la paste si la craciun) acum intru de cate ori trec pe langa ea(asta aproape de cate ori merg la plimbare ca am Una in drum.ma linisteste si daca nu intru ma ia frica ca daca acum ma pedepseste dumnezeu ca bine ca de altele am timp dar de biserica nu.interesant.si stiti ca o data va ziceam ca nu stiu cum sa il fac pe rafi sa se roage.am reusit si se roaga in fiecare zi.de multe ori il vad in casa ca isi face cruce si at imi spune ca s a rugat la ingerasi.azi si a scapat tableta pe jos.si l a intrebat taicasu ca nu s a spart la care el a zis ca nu si ca el crede ca l au ajutat ingerasii sa nu se Sparga ca s a rugat.m a uimit cu asta.

Mama cat m am lungit....Nu stiu daca am fost foarte coerenta dar intelegeti voi ce am vrut sa zic.

Muraturica ce bine ca ai ocazia sa te mai destinzi putin.profita la maxim de aceste zile alaturi de sot

Ioana EU zic ca toate se intampla cu un scop in viata...asa ca probabil ti se rezerva altceva mai bun.
Alina ma bucur ca ai ales psihologul daca crezi ca te poate ajuta.(si EU ma gandeam cand erau mai intense gandurile mele sa merg)
Gabi stai linistita ca nu are nimic baiatu
Balanta
Felicitari tuturor ptr noile achizitii...
Si noi am tot exersat azi ceva care semana a mama.o data I a iesit unul dar fara sunet
Andreea bine ai revenit.te asteptam mai des.ce joc te joci pe fb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Aici iar a inceput sa viscoleasca...urat mi-e!

Carmen, felicitari pentru "tranzit". Parca mai ieri aveati probleme cu kk, ehehei, s-a schimbat...treaba. Bravo!
Si noua ne place mult avocadoul si branzica, desi nu le-am incercat impreuna inca.

Eric a fost azi extrem de vocal dar si de marait, nu voia niciunde mai mult de 5 minute. Ne-a servit un intreg repertoriu de tata dada baba bebe si altele (mama, nu! mama e rezervat pt cand e suparat si vrea ceva...) Nu stiu ce-i cu maraiala, nici nu a supt prea bine insa a mancat toata mancarica ce i s-a servit(dimineata cereale-branza-mar-piersica si acum la 16 30 fructe si legume "din tub" cu carnita curcan, la desert iaurt). Roade tot ce prinde, in special plastic dur: leaganul,jucarii mari. Cred ca-s noi dinti, trebuie sa-i studiez gurita dar nu ma lasa.

Ies ca reincepe maraiala. NB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetelor va dau cafea. A plecat soacra sa faca pomana si s-a dus al meu s-o duca. Am reusit sa citesc tot. Am avut mult de munca ieri si am venit rupta. Fetele nu intrati in depresie ca o iau si eu dupa voi . Ce sa mai spun, ganditi-va ca aveti copiii sanatosi, si rugati-va mult lui Dumnezeu sa va apere pe voi si pe copii. Ganditi-va ce ganduri imi trec mie prin cap la un copil nascut prematur. Eu, ce sa mai zic de achizitii nici nu indraznesc sa fac comparatii, dar ma gandesc ca ne are Dumnezeu in paza. ALI , sa sti ca si pe mine tot rugaciunile ma linistesc. Ma bucur pentru RAFI. MURATURICA, gata esti in concediu. Ioana, tot raul spre bine. O sa apara altceva. Fleur , puam Ericutul marait.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, probabil ca jobul acela nu era pt tine, de aceea a mers asa discutia cu potentiala sefa.

aruba, ma bucur ca iti prieste intalnirea cu psihologul. am incercat si eu, mai demult cand l-am pierdut pe albert si nu imi reveneam, dar la mine nu a mers si tare greu m-am remontat...
imi pare rau ca grace e racita. cum de a racit asa? ai dus-o undeva, in loc public (mall, etc)? eu intreb ca sa invat de la tine, fiindca pt problemele renale ale lui eric este crucial sa il feresc de virusi.

maria, porumbita, cum mai sunt bebe-ii?

freedelia, ce faci?

wow carmen ce bine papa patrick! la mine eric ar manca fructe mai mult de 100 grame si legume mai mult de 80 grame dar ma tem sa ii dau, ca sa nu isi reduca laptele.

imi pare rau ca sunteti deprimate si ca aveti ganduri negre cu bb-ii. totusi ganditi-va ca majoritatea copiilor sunt sanatosi. nu cred ca sunt asa multi copii bolnavi cum ne imaginam noi. doar ca daca auzim in jurul nostru de asa ceva, la persoane cunoscute, ni se pare ca sunt multi.
poate am gresit si eu ca am scris despre probleme lui eric; poate si asta v-a deprimat/ingandurat. probabil ca nu o sa mai scriu despre asta, cred ca e mai bine asa.
ca si fleur, si eu am fost impresionata aici sunt care sunt dispuse chiar sa ma gazduiasca daca vin la bucuresti (bine, nu as indrazni sa deranjez pe cineva la modul asta, dar mi-ar placea sa va cunosc daca ajung la bucuresti - deocamdata merge sotul).

vroiam sa va intreb despre divesrificare: e ok sa le dau la 7 luni conopida, fasole verde (a propos, asta o gasesc si altfel decat congelata in perioada asta?), dovlecei (zucchini or fi mai ok decat cei albi?)? ati avut careva probleme daca ati dat telina? (stiu ca are potential alergen).
azi ma inscriu si eu la un producator local pt cosul cu legume bio livrat saptamanal, doar ca pana in aprilie nu are pastarnac/patrunjel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata, nu stiu daca s-a dat cafea, dar am un capucino cu scortisoara pt fiecare!

Noi dupa ce am refacut analizele de kk si au iesit bine, am inceput sa ma intreb, totusi ce are copilul ca seara are o stare de subfebrilitate 37, 5. Asa ca la sfatul medicului i-amfacut si niste analize de sange, infectie nu apare, apare o usoara anemie. Singura analiza pe care nu am facut-o este de urina. Fetelor nu stiu cum sa-i pun punguta, cu fanta din arici spre fata sau spre spate? Oricum vine pediatra azi sa o evalueze...
Asa ca ieri am fost la sange cu Onuta, care a fost fff cuminte, era un pic suparata ca era imobilizata si a tras un oracait cand i-a bagat acul, in rest, numai un zambet.
Cand am iesit de la analize am facut niste cumparaturi si am iesit la plimbare cu fata ca se oprise ploaia. Iar cand am ajuns acasa am mancat si m-a trimis sotul la culcare ca parca mie imi luase sange, am dormit 1 ora jumatate. Am observat ca odihna lucreaza la mine ca un antidepresiv, de obicei clachez cand sunt fff obosita. Si unde mai pui ca a dormit Onuta toata noaptea, de la 23 la 7 dim, iar acum a manat si doarme din nou.
Oricum, meteo sensibila este, a dormit ieri destul de mult, dar am impresia ca si fazele lunii o influenteaza, a trecut luna plina, au trecut si noptile albe. E o teorie trebuie verificata.

Am o intrebare pt mamicile cu mai multa experienta decwt mine in diversificare. Ce alimente, combinatii de alimente sa -i bag unui copil care face kk rar, nu tare, dar rar si care are si reflux? Partea cu refluxul, deocamdata, s-a ameliorat. Am terminat tratamentul cu nexium, acum continuam cu gavisconul. Mai are momente in care regurgiteaza, dar mult mai putin decat inainte de tratament cand si voma des pe langa regurgitarile fara numar.

Fetelor va las, ma duc sa scot laptic pt pitic si pe urma ma uit si ce ati mai scris.
Pupam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Lore, multumim de capuccino.
Eu intr-adevar ma simt deja in concediu cu ajutorul in jurul meu.
Fetelor,e greu cu gandurile negre intr-adevar, dar vorba Balantei, majoritatea copiilor sunt sanatosi. Pe mine nu ma bantuie atat gandurile negre cat lipsa de rabdare si enervarea provocata de statul acasa. Ma simt vinovata ca poate simte copilul lipsa mea de rabdare. Ce sa fac, lucrez la acest aspect.
Balanta, nu cred ca povestea ta ne-a deprimat. Pe mine cel putin situatia ta ma remonteaza si ma face sa imi dau seama cat de nesemnificative sunt problemele mele. Ma gandesc cu drag la fiecare mamica si la fiecare piersicuta de aici si astept cu sufletul la gura sa vad cum ii merge la Eric al tau, el fiind cu cele mai serioase probleme. Scrie-ne orice te ajuta si tine-ne la curent cu evolutia micutului care sper sa fie pozitiva.
Fleur, la voi e iarna nu gluma. Nu stiu cum m-as adapta acolo ca eu urasc iarna. Pe mine cred ca si asta ma deprima. O data cu venirea primaverii cred ca o sa fiu mai energica si mai zen. Zilele in care nu pot iesi din casa sunt luuuungi rau.
Mai fetelor, cand citesc ce de chestii papa ai vostrii ma cam panichez. Noi incepem cand venim din concediu, adica la 6 luni fara o sapt cu suculet. Vreo 2 sapt m-a sfatuit pediatra sa ii dau suculet de morcov si suculet de mar. Oare cand va ajunge si a mea sa pape normal?
E clar ca sunt dusa rau ca doar eu eram adepta diversificarii la 6 luni si m-am "razboit" cu toti care aveau pareri contrare.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Las si eu un ceai pentru cele care nu vor cafea.
Noi trebuia sa iesim din casa,am un pic de treaba,dar piticul plangacios de dimineata.m-am schimbat din nou mai comod,acum e la tzitzileala..asta e,iesim mai tarziu ca n-aveam ora fixa.
Oricum,ii iert orice dupa ce ieri m-a lasat sa fac ce-mi propusesem si inca ceva pe deasupra
Ioana,important e ca nu te-ai mai consumat in luarea deciziei.Sunt de acord cu Ali,nimic nu-i intamplator pe lumea asta.Ocazii vor mai fi
Lorena,pupam Onuta cumintica foc
Balanta,nu cred ca ceea ce ne povestesti tu aici are vreo influenta asupra psihicului nostru.e mai degraba o "problema interna"
Fleur,chiar ca ce frig pe la tine.mie-mi place iarna dar nu frigul extrem.Felicitari Ericutului pt noile achizitii
Carmen,wow ce mancacios ai tu acolo!trebuie sa ne zici si noua care-i secretul
Muraturica,concediu placut!

Ma bag si la citit pe fb pana se trezeste piticot,ca sigur am o gramada

Pup fetele,zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, esti culmea! Trebuie sa scrii in masura in care te simti confortabil tu cu ce scrii.

Mergi la inceput