Homeland cu miros de tocanita de cartofi

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


acum am ajuns acasa si la noi se simt tot 23C dar in sensul invers, le dau le schimb :).
interesant felul in care fac echipele, deci scoala trebuie sa fie buna la toate nivelele, sa cistige. imi place.

noi am pierdut ziua de ski, e cam racit fiu'meu si am preferat sa stea acasa, mai sunt doua saptamini de examene de sesiune :((. miine merge la scoala, le fac pregatiri pentru examenele de matematica.

io nu slabesc, nici nu incerc prea tare , sunt prea gurmanda si comoda pentru asta, dar le admir pe fetele cu ambitie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am mai povestit pe undeva, dar mai zic o data pe scurt. E un regim bazat pe proteine cu foarte-foarte putini (tinta e deloc) carbohidrati. Carbohidratii dau dependenta si daca nu ii mananci nu ii mai poftesti, ceea ce face totul mult mai usor. Plus ca fara carbohidrati nu mai ai puseuri de insulina.

In principiu poti manca proteine (carne, oua, etc) si vegetale cate vrei. Fara cartofi, orez si paste, paine si orice alt produs de panificatie. Se recomanda sa mananci de 6 ori pe zi ca sa stimulezi metabolismul, dar eu nu pot manca atat. Ideea e sa incerci sa nu consumi mai mult de 10g de carbohidrati pe zi si asta e foarte putin pentru ca legumele au carbs.

Prima zi este protein only (la mine e luni) cand mananc oua, carne si protein bars. Atentie mare la protein bars pentru ca unele au multi carbs. Cele de la atkins sunt foarte bune, eu gasesc aici si bodytrim. Apoi de marti pana sambata e proteina plus vegetale, eu mananc multe salate, legume la cuptor pe langa carne. Duminica (sau ziua dinainte de protein only) este ziua libera cand poti manca ce vrei tu dar cu atentie la cantitati. Asta e ziua mea de ciocolata, iaurturi, cereale, etc. Foarte interesant ca in timpul saptamanii nu poftesc la ciocolata desi sunt expusa la ea , ci poftesc la iaurt .

Mie imi place dieta asta, pot manca la lucru, cer sa-mi dea carnea cu legume dar fara cartofi. Pot iesi la un restaurant, pot sa-mi cumpar ceva de mancat pe fuga fara probleme. Mananc mult, nu sufar de foame, multe vegetale si salati. Si am duminica sa-mi dau in petic Foarte interesant ca desi astept cu nerabdare duminica, de multe ori ma trezesc ca manac tot cam acelasi lucru pentru ca nu imi lipsesc carbohidratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Mihaela, condoleante :(

Bird, sa inteleg atunci ca doar diferenta de virsta te supara ? Daca tie ti se pare tipul ok prea multe nu ai ce si de ce sa faci , doar sa fi alaturi de ea :)
Mi-e usor sa vorbesc insa ca n-am ajuns inca la stadiul respectiv :)
8 kile in 4 luni e perfect , asta vine cam juma' de kil pe saptamina, numai bine :) din pacate mie imi vine greu sa tin regim pe timp de iarna, nu stiu de ce, ma controlez citeva zile si apoi dau iama in frigider ca disperata. Plus ca e mai greu si cu plimbarile, vin acasa cu toate extremitatile inghetate si cu urechile vijiind de la vint de nu-mi mai vine sa ies pina la primavara :(

Acuma bird te rog sa nu citesti mai departe :))
Weekendul asta facem un tea brack, e usor de facut si e cea mai apropiata incercare
de-a mea de a face un cozonac :)) ( dar nu se compara efortul)

Carmen, mersi de cantitatea de faina :)

Apropo de stiri, aici se inchid magazine unul dupa altul din cauza crizei, mor politisti impuscati de gangsteri, ultimul control surpriza prin spitale a aratat ca sunt extrem de murdare ,si multe alte necazuri dar totusi stirea care rezista de zile intregi si e reluata si comentata si rascomentata la ore de maxima audienta e bleeding Beyonce :) cu mimatul ei. Pentru numele bunului Dzeu, who cares ??? ( emoticon cu par smuls din cap)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ana,
eu nu am incotro, trebuie sa slabesc pentru ca de fiecare data cand iau steroizi ma ingras . Dupa prima operatie m-am ingrasat si am slabit 12 kg, dupa a 2-a am pus 12kg, am slabit 8 kg. Sper sa reusesc sa le slabesc inca 5kg. Daca nu as fi slabit, acum eram cu 24 kg in plus si ma pregatesc de a 3-a operatie. Am risc mare de osteoporoza, din cauza ca am cortizolul scazut obosesc foarte repede. Cateva kg in plus le simt foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Adela, speed multumesc.

Faine replicile prietenei tale, Adela, nu auzisem de niciuna...da, au astia niste expresii :)). A mea cea mica e mai mult suedeza decat romana cu limba, desi acasa vb numai romana. Ea a auzit expresia de la mine "mai pune-ti pofta-n cui!" si la un moment dat mi-a servit-o si ea. Mi-a zis "mai pune-ti kofta-n cui" . Pentru nesuedeze, kofta inseamna jerseu tricotat. Cum sa se gandeasca ea ca pofta se poate atarna in cui...nici acum nu a prins sensul vorbei :).

Mirela, foarte interesant sistemul de concurs.

bird, felicitari pentru kg date jos. Eu ma apuc peste trei saptamani de mers din nou la gimnastica, la sala si sa reduc portiile de mancare. asa am slabit, fara dieta, acum un an jumate si m-am simtit tare bine.

Ana, sanatate baiatului! usch, ce frig e iar la voi...

Am ajuns acasa. O sa fie un weekend plin. Maine mergem la cumparaturi pentru casa si sa luam un cadou. Azi (ieri deja adica) a fost ziua prietenei mele de aici de acasa si suntem invitati maine seara la cina. Duminica plec inapoi si las fetele singure acasa, sotul e de garda...vine pe noapte acasa ca atunci e de garda la telefon, dar peste si pana seara are treaba la spital.

Un weekend frumos, io o sa fiu mai rarutz pe aici, ca-i mai dragutz.

Ah da, de gatit asa: varza murata cu afumatura la cuptor si am o reteta cuedeza pentru muschiulet de porc. Praji nu cred ca am timp sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Nelia ti-a scapat accentul scotian , e genul ala la care iti vine sa-i spui: don't stop, keep talking



Da, il stiu. Avem un coleg scotian. Vezi, daca tu mama (si eu de la tine) ai retinut atitea detalii, iti dai seama ca fata a vazut si ce n-ai observat tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, Adela, daca ai sti la ce m-am gindit io! Numai la prostii ma gindesc, sa-mi fie rusine, nu ma mai nelinistesc odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cafeauaaaaaa ca imi pica ochii pe tastatura!
Ni s-a dat desteptarea la 6 fara 10 ca e sambata, deh!
Am intins deja o masina de rufe, a doua e in curs. Copil spalat, mancat, vioi (excesiv daca e sa ma intrebe pe mine cineva acuma), Zara doarme (nemernica!)
Ma bucur ca v-a placut prajitura.
Dupa ce imi inghit ultima gura de cafea (cu noduri, ca nu ma lasa) duc copil la joaca la var-sa. Noi... program de spalat, intins, spalat perdele (nu ma intrebati ce am cu ele, ca am fost intrebata deja cu ce mi-au gresit, nu am un raspuns coerent la ora asta), gatit (ardei umpluti ca uitasem ca am ardei pusi la congelator, pregatiti numai buni de indopat si bagat a cuptor si altceva, oi vedea, la inspiratie) asta daca nu ma deturneaza sotz, care se pare ca nu e foarte fericit cu programul propus.
Detalii mai incolo, cand mai ajung la laptop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bird, mersi de ideea de dieta, pare a fi comestibila.
Tocmai am renuntat la aia 3-3-3, era excesiv de frustranta. Picul dat jos e la loc pe cantar acum (as vrea eu numai pe cantar, nu si pe mine...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!

invidiez copil vioi, io is cam tuflita :) si n-am idee de ce. ieri am dormit de la sase pana la noua si tura doi de pe la doua la noua. si io spal ca doar ii sambata. chiar carmen ce ti-a casunat pe perdele? :)
nelia, femeie serioasa esti?
bird, dieta ta e lchf? mie mi-e teama sa ma tin de ea, ca poate tin hchf :)
mihaela, mi-a placut de Silvia cu kofta-n cui :)
imi aminteste de alta expresie folosita pentru "ii lipseste o doaga",
"nu are toti nasturii la jerseu" han har inte alla knappar i koftan
in urma cu multi, multi ani am facut o lucrare despre proverbe, zicatori si expresii suedeze ... despre provenienta, interpretare si comparativ cu cele romanesti; avem destule care se aseamana.

Mergi la inceput