Copilul meu destept, frumos, bun si competitiv

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dar el ce zice, de ce nu vrea sa vorbeasca ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

szivarvany, iarta-ma nu am vrut sa ignor mesajele tale. Asa este si el. Nu vocifereaza, nu vorbeste decat atunci cand trebuie,se bazeaza pe celalalt care vorbeste si face scandal cat pt 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

el crede ca vorbeste suficientInitial l-am crezut, insa am intrebat profesorii si mi-au zis ca vb ff putin, ca este ff cuminte si tacut.
Daca e intrebat, da raspunde, altfel nu se deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fix asa si fi`mea, de 6 ani aud ca e cam muta, nu simte nevoia sa ridice mana de exemplu la gradi / scoala, dar de stiut stie.
Cand era mai mica mereu eram intrebate ce are copilu` de sta asa cuminte si in liniste ...

Cand o intreb de ce nu vrea, zice ca ii ajunge ca ea stie :D si ca nu-i place sa vorbeasca mult.
Ea chiar poate sa taca ore`n sir si acasa de exemplu ...
Asa ca eu incerc din rasputeri sa ma obisnuiesc cu ideea ca sunt si persoane ca ea, care tac mult.
Mi-e groaza de clasa a 5-a cand vor avea mai multi profesori si probabil nu vor fi toti incantati de ea si nici nu o vor intelege din priviri ...

Tie probabil iti este mult mai greu avand acasa un exemplu graitor :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anja incearca sa fii doar mandra de el.
Sa nu mai fie nici un dar in coada, sa nu mai astepti sa schimbe ceva la el.

Pe de o parte tine de temperament stilul asta diferit de manifestare, l-a primit genetic, nu depinde de el sa-l schimbe.

Pe de alta, spui ceva foarte interesant mai sus, se bazeaza pe fratele lui sa vocifereze si pentru el. A nu a avut nevoie sa vorbeasca mai mult, deci nu vorbeste mai mult. Vorbeste deja B destul.
(Si eu cred ca ai procedat bine plasandu-i in clase separate.)

Incearca sa ii validezi pe fiecare pentru ceea ce este si face, au nevoie sa fie diferiti, dar la fel de valorosi. Descurajeaza comparatia si competitia intre ei si incurajeaza colaborarea. In fapt sunt o echipa care probabil se completeaza de minune.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

offtopic: szivarvany nu te ingrijora pentru gimnaziu, notele se dau in teste scrise, foarte rar la oral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

offtopic: szivarvany nu te ingrijora pentru gimnaziu, notele se dau in teste scrise, foarte rar la oral.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


mi-e groaza.
fi`mea nu se agita ca ea oricum spune ca ea e asa si gata. sa faca altii efortu` ala sa o accepte
asta mai in gluma, mai in serios.
insa si ea isi gaseste ajutorul / salvatorul / sclavul care face treaba in locul ei adica se descurca cumva, din cate o observ eu si chiar fara sa vorbeasca mult


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

merci rrox, asa este cum spui.
Pe B il mai cert cateodata ca este mult prea "comentator", ca se plange de orice si pentru orice. Recunosc ca indirect il dadeam exemplu pe celalat cat este de cuminte. Atunci B mi-a raspuns, ca este normal sa fie atat de "comentator" ca doar el aranjeaza lucrurile pentru doi nu doar pentru el. Celalalt are un fel de comoditate in a comunica, fiindca fratele comunica in locul lui. De asta are nesiguranta in comunicare si lipsa de incredere.

offtopicul tau nu este chiar off topic:)
De asta imi este si mie frica. Acus, acus vine clasa a sasea si aici in Suedia notele nu se dau doar pe scris, ci mai ales pe elocinta in clasa. Cum va fi el pregatit pt asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

am gasit ceva f dragut intr-o carte si m-am gandit la copilul tau dar si la Giulia :)

"Altcineva cânta la chitara. Accepta sa apara pe scena; nu pentru a culege aplauze, ci pentru bucuria de a cânta, placerea de a împartasi cu altii mestesugul lui. Se bucura si pentru aplauze, premii, comentarii laudative, însa nu pentru ele exerseaza 6 ore pe zi. Lui îi place muzica, pur si simplu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Ce sa zic, subiectul asta pica la fix. Si eu am doi baieti, unul de 13, altul de 10. Unul vorbaret, nebunia casei, altul cuminte si nici nu stii ca e prin casa.

Aceleasi probleme ma sufoca si pe mine, primul, ala mare si vorbaret deja e la un liceu bun, un hop l-am trecut. Dar asta mic si tacut inca nu, si ma scoate din minti ca aici raportul se face pe baza nu numai testului final ci a diferitelor materii de-a lungul anului.

De exemplu: la olandeza ii pune sa povesteasca diferite, al meu de unde, ii scoti cuvintele cu clestele din gura, si nu ca nu stie ca la scris face foarte bine, ci ca e rusinos. El zice ca nu-i place sa fie in fata clasei (sotul zice ca asa era si el), acum eu nu am gasit solutia sa-l fac sa fie altcumva. Dar citesc ce mai scrieti voi

Mergi la inceput