Clubul "babelor" FIV-oase 72

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

elly am o ecografie din Z 3 cu foliculii antrali.nu mi-a zis nimeni sa fac stimulare.doar dr albu acum un an mi-a zis sa facem 1-2 IA,desi spermograma era mai proasta atunci fata de cea mai recenta din august anu trecut.sotul e binisor.era in august.n-am mai repetat.am tot asteptat.si cand ne hotarsem,zbang!nu stiu cum sa procedez.

Ari multumesc mult!

o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
n-am mai intrat sa nu va dau raceala, dar vad ca tot aveti virusi...am fost groaznic de racita si i-am dat si sotului(care nu raceste nicodata)...insa ma mai chinuie diverse microrganisme prin gat si nas, dar n-am facut infectie nicaieri deci o duc cu ibusinus(pt ca este infinit mai ieftin decat nurofenu si are acelasi efect)si fervex si vit c, catina si chestii din astea ce cresc prin salbaticie
ari spor la mutat , stiu cum e , nici acum n-am toate hainele in dulap, insa am reusit sa platesc impozitul la casa si sa o iau pe rol sau asa ceva si asta fara sa platesc amenda, in ultima zi
mai am curentul sa-l trec pe mine si sa schimbam buletinle, dar inainte de asta trebuie sa ma vopsesc...deci am descoperit fire albe si in fata (eu aveam dor o suvita alba in crestet de la o operatie) ...am fost foarte dezamagita sa le vad, iar sotul imi zice pai le ai de mult tu acum le-ai vazut? offff barbatii astia vad si nu spun...
adriana ce frumos spui tu acolo sa fie sanatoase briosele si sunt asa cum am zis una de vanilie si una de ciocolata, nu?
elly
qiao ce mai face inaripatul?
andy spor la analize si la tratamente, acum nu vreau sa supar pe nimeni aici, insa medicul de familie e asa orientativ si pt trimiteri(rar gasesti un med de fam bine pus la punct si care sa vb numai daca este stapan pe sine)...sincer eu am intalnit endocrinolog renumit care vorbea numai baliverne si pareri de piata obor...asa ca nervi de otel si determinare...scopul e unul bun.
marina sedere lunga iti zic , dar cu burta(cu bebe evident) si ti-am dat pm
miky spor la injectat, cu toate ca pana incepi sper sa mai intru...
gaby, mealex si pe toate fetele va puuuuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

AndrewD
Eu pot sa iti spun ca tiroidita autoimuna poate fi o cauza foarte buna pentru infertilitate. Daca ai o boala autoimuna poti dezvolta multe feluri de anticorpi, impotriva ovarelor, spermatozoizilor, embrionilor etc. Asta nu inseamna ca nu poti avea copii cu aceasta boala. Dar este cert ca foarte putini doctori o iau in seama in cazul infertilitatii.
Din experienta mea de 15 ani in infertilitate si vreo 6 de cand studiez tiroidita autoimuna pot sa iti spun ca este foarte important sa aiba sotia ta TSH sub 1 permanent. Daca veti face FIV, sa incepeti tratamentul numai sub aceasta valoare si sa repete TSH-ul dupa 7-10 zile de stimulare si, daca e crescut, sa creasca doza de Euthyrox. Sa foloseasca numai sare fara iod, pasta de dinti fara fluor, sa ia zilnic 200 micrograme Seleniu L-metionina (eu il comanda din UK, nu este la noi pe piata), Omega 3 si sa urmeze un regim fara gluten, sa nu ia echinaceea sau alte produse care cresc imunitatea fara sa studieze extrem de bine beneficiile versus riscuri.
Bineinteles ca voi alegeti ce veti face din toate astea.
Eu pot spune cu mana pe inima ca acestea m-au adus la normal cu statusul imun.
Daca vrei alte detalii poti sa imi scrii un mesaj privat.

Am uitat sa precizez ca este foarte important nivelul de vitamina D din corp pentru functionarea tiroidei. Analiza prin care se verifica este 25-hidroxi-vitamina D iar nivelul optim este intre 50 si 80, minim acceptat 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

many care casa? Noooooo, nici gand, in casa noastra cred ca ne mutam in toamna. Tot in chirie, asa ca-ti dai seama ce chef am. Pupa strengarul
didi insanatosire grabnica
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna "babutelor"

Am intrat sa va zic Hello si sa va doresc sa fiti sanatoase ca-i cel mai important.
Andrew TSH pt FIV e bine sa fie in jurul valorii de 1 asa recomanda actual americanii. Mie mi-a confirmat Dr. Ioachim de la Parhon.
Prof Strohmer are drepate. Un TSH mare influenteaza negatic calitatea ovocitelor; probabil sotia va primi tratament cu Eutyrox si daca face FIV i se va adauga si Prednison sau prednisolon(austriecii) pt autoimunitate, astfel incat sa nu respinga embrionii. Discuta mai mult cu Balanta, pe tema asta!

Va pup pe toate! Eu sper sa vin cu vesti bune la sf de saptamana pt ca ma pregatesc intens de travel

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

didi sa sti ca la faza cu hainele am deja experienta. Ceea ce e pe umerase bag exact asa in masina si le pun direct in sifonier, tot pe umerase, deci nu ma prea obosesc. Cearceafurile si prosoapele le mut in cutii din carton, gata impachetate, deci mi-e usor sa le asez si pe astea. Iar cu hainele de purtat, le impart pe sezoane. Adica acum am lasat doar hainele mai grosute si incaltamintea pentru perioada asta, restul sunt in cutii si nu umblu la ele pana cand nu prind un weekend in care sa am chef de asa ceva. Pe mine electorcasnicele, vesela, nimicurile de pe mobilier - astea ma ingrozesc. Si, desigur, bietul animal care va fi derutat vreo saptamana.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

sandy te-am citit dincolo si-ti tin pumnii stransi toata saptamana. Doamne-ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ari big si hug si SPOR la mutat si casuta

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hello dragelor si dragilor - aici intra Andrew si Tannoo care nu ne mai baga asa in seama de cand e tatic
Andrew ma bucur ca in sfarsit incepeti sa desfaceti din mistere.
eu stiu un caz de pe forum cu tiroida autoimuna care e acum mamica, uite prezentarea ei: Ruxandrada 38 de ani mama de Toma, nascut pe 22.02.2011, prin cezariana, cu 2700 g, 50 cm, scor Apgar 9
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR genotip heterozigot A1298C C677T2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; tratament cu Euthyrox 100 1/zi, Femibion 1/zi, Magnerot 1/zi, Acid folic 10mg/zi, Omega 3 1/zi, Aspenter (pana in s32), Utrogestan 600/zi, Duphaston 2/zi (pana in s36), Clexane alternativ 0,4 si 0,6.
Mult succes si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune.
xdidi multa sanatate si ... spor la vopsit. si eu detest operatiunea, o fac cand deja e batator la ochi, dar la mine situatia nu mai e roza de mult
Pasaroiul e bine, ne impiue capul cu vuvuzeala si e f activ sexual in ultima vreme. Ii tot cautam nevasta si nu gasim, asa ca pana atunci sumtem luati noi drept gonflabile
aristicule


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna fetele
Am intrat repede sa va pup si sa va urez un Valentine's day minunat

Mergi la inceput