Clubul "babelor" FIV-oase 72

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elly i-as mai scrie un mail,da ce sa spun in el diferit?omu mi-a zis intai IA,ca nu-mi recomanda FIV.chiar nu stiu ce sa fac.

miky eu de dr PK m-am rugat sa ma ajute.dr tayfun i-am scris un mail.dar nu mi-a raspuns.o sa astept iar.ce?habar n-am...

Qiao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elly multa sanatate! sper ca nu e pneumonie.mergi la dr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Elly gand la gand cu bucurie
Am vrut mai devreme sa te sun dar nu mai pot apela, nu s-a platit factura de tel iar tel meu personal nu mai am baterie.
Maine este perfect sa ne vedem la un suculet!!!!
Pt raceala ai incercat si oscilococcinum? (sper ca am scris corect) eu am luat cate 3 pe zi timp de 3 zile si am fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

elly multa sanatate ! sper sa nu fie pneumonie. mie mi-a trecut tusea brusc, vineri, dupa ce sotul unei prietene care e dr mi-a dat un tratament de dinozaur pt durerea mea de cap ... unde dai si unde crapa In schimb de 2-3 zile e Cipi cu muci si iar scartaie saracutul. Mi-e sa nu fi luat de la mine ceva, ca altfel nu imi imaginez cum sa fi racit stand in aceleasi conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Miky ... vorbim dupa ce vin de la dr ...
Vad ca tusea s-a inrautatit ... durerile de spate la fel .... iar capul ... parca-mi crapa

Qiao -

Am mai facut eu pneumonie acum 5 ani intr-o vara ... ca neomu'...
Sper sa nu fie pneumonie .. pr ca nu fac febra ...atunci aveam si febra ...
Sper sa fie doar o raceala ...
...insa ma cam sacaie de ceva timp ...
Al meu nu a luat de la mine ... Deci nu este transmisibila ...

Velvet - daca ai monitorizari .. ii poti trimite lui PK monitorizarile cu masuratorile ... si-i spui ca nu ti s-a indicat sa faci stimulare ...
Sotul tau este ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

miky82, elly_me, QiaoBing
Informatiile de la voi sunt foarte utile pentru noul meu start. Mi-ati facut un rezumat foarte folositor din care pot sa imi fac o idee despre clinici si preturi.
Va doresc sa va vedeti visele implinite!

elly_me Multa sanatate! Sper sa scapi de raceala si durerile de spate dupa ce te consulta un dr si-ti schimba tratamantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Buna babutele mele dragi! Insanatosire grabnica si decizii "perfecte" va urez! Bun venit marrina si sper sa fie fiv-ul norocos!
fetelor, eu sunt iar in impachetari si mutari, ba chiar si cu net-ul stau prost, ca mut abonamentul, deci intru greu, de pe modem. Dar tot intru de un buna ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

Buna babutele mele dragi! Insanatosire grabnica si decizii "perfecte" va urez! Bun venit marrina si sper sa fie fiv-ul norocos!
fetelor, eu sunt iar in impachetari si mutari, ba chiar si cu net-ul stau prost, ca mut abonamentul, deci intru greu, de pe modem. Dar tot intru de un buna ziua

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita. Iti multumesc, Bunul meu!




Deja este gata casa., ce repede v-a#539;i miscat, felicitari. Sa inteleg ca dupa mutat intri in focuri? Abia astept sa-ti fac galerie.
Fetelor va sunt cu un ochi pe aici, insa atat de multa treaba am la birou ca uit si apa sa beau. Cand ajung acasa fug la gradi de unde iau un strengar fresh, care ma ia la tavalit.
Si vreau vesti, multe vesti bune, vine primavara cu toate ca nu s-ar spune, si trebuie sa curga si aici bucuria.
Gravidutelor cum sunteti? Mamicile stiu ca sunt rupte
Seara faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Buna ziua din nou.

N-am mai scris pana acum deoarece am fost ocupati sa-i ocupam pe medici.
Pe scurt, dupa ce-am practicat "optimismul" 2,5 ani pe la Giulesti, am hotarat sa practicam si "pesimismul" (adica optimismul constructiv, realist, in care recunosti ca ai o problema, investighezi si speri sa gasesti/tratezi problema). Am vazut mai multi medici, alesi mai pe spranceana si am descoperit urmatoarele:

- Dr. Strohmer a vazut pe histerosaplingografia veche de 10 luni un poosibil uter bicorn sau uter septat ceea ce inseamna un risc ceva mai mare de avort;

- Dr. Ispasoiu a vazut pe aceeasi poza o posibila problema la trompa stanga, asa ca a recomandat histeroscopie si laparoscopie. Le-am facut la Polisano Sibiu si am descoperit ca trompa stanga s-a infundat undeva in ultimele 10 luni (pe histerosaplingografia veche de 10 luni era permeabila) si a confirmat existenta unui mic sept pe uter care insa nu merita operat deoarece riscurile posibilelor complicatii ale operatiei depasesc riscurile de avort;

Evident ambii doctori au recomandat realizarea analizei denumita TSH, aia de nu vroiau alti doctori s-o faca, deh...nu o considerau importanta sau ne trimiteau senin la endocrinolog fiindca ei habar n-aveau...

Dr. Ispasoiu...cum a prins-o pe sotie cum a executat-o de niste sange...surpriza, surpriza TSH: 5,23, adica muuuult peste 1,5 max. 2,5 recomandat in obtinerea unei sarcini.

Tot in sistemul Polisano, aveam o programare la o doctorita tanara supraspecializata pe infertilitate, la care se asteapta vreo 3 luni ca sa intri la prima consultatie si despre care auzisem si de bune si de rele.

Cum a prins-o pe sotie a executat-o de niste sange pentru: TSH, T3, T4, ATPO + ca ne-a programat la ecografie pentru tiroida si sani+inca o programare saptamana viitoare la endocrinolog unde din cate am inteles mai urmeaza niste analize de sange pentru niste anticorpi...in sfarsit...pentru prima oara am simtit ca am in fata un medic care stie mai multe decat mine. Nu ca m-as considera vreun geniu neinteles, dar chiar avem multi medici paraleli cu paralela...

La al doilea set de analize, facut dupa 11 zile, fara tratament, TSH este 2,98, iar ATPO este 66, adica mult peste limita de 5.

Din vizualizarea ecografica, aspectul tiroidei este sugestiv pentru tiroidita autoimuna, ceea ce se cam confirma si cu analizele de TSH si ATPO.

Acum urmeaza sa vedem ce zice endocrinologul, deoarece Dr. Ispasoiu nu prea crede ca valoarea TSH ar fi de vina pentru infertilitate, in timp ce Dr.Strohmer o considera ca foarte posibila cauza. Oricum toti medicii sunt de acord ca trebuie rezolvata aceasta problema, deoarece riscul de avort spontan sau retard nu sunt de neglijat.


Medicul de familie ne-a zis ca la tiroidita autoimuna nu se mai poate face nimic...adica adio sanse de sarcina...evident medicul de la ecograf s-a uitat perplex la sotie si a intrebat-o: cine ti-a zis asta ?

Voi ce stiti ?

PS. Ce bine e sa fii optimist, sa consideri ca n-ai nimic, sa nu cauti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

AndrewD tiroida autoimuna nu se vindeca, dar se trateaza. Valoarea TSH se tine sub control cu medicamente, nu trebuie sa va faceti probleme pentru asta. Si eu am tiroida autoimuna dar nimeni nu mi-a spus ca nu pot avea copii din acest motiv. Daca apare o sarcina o sa faca analize ceva mai des decat o graviduta fara probleme si va lua tratament pentru tiroida. Este foarte bina ca stiti despre problema si te asigur ca se trateaza. Foarte multe fete de pe acest forum se confrunta cu probleme asemanatoare si printre ele o sa gasesti si foarte multe gravidute si mamici, deci se poate.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput