Clubul "babelor" FIV-oase 72

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Miky, pai poti sa te duci la un dr, insa, daca nu ai nimic in urechi (gen un dop de ceara) nu are ce sa-ti faca. Adica nu cred ca se pot trata decat cauze mecanice.
Velvet, scrie altcuiva, insa ma tem ca o sa-ti zica la fel, daca nu ai macar un IA, nu se vor baga multi la FIV.
Adriana ce frumos povestesti vreau si eu doua briosele
Fetelor, ma innebuniti cu floricele de primavara, vreau si eu... aici tot trandafiri si crini propun la florarii. Nimici macar garoafe nu am vazut de cand sunt aici.

toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Salutare ....
Myky .. la ORL-ist ... cred , sper ....


Velvet - mi se pare cam ciudat ....
Adica daca eu as vrea sa ma duc la el sa fac fiv si ii spun ca am facut vreo 5 IA ... imi cere documente??
Daca Da .... eu nu mai am ....

Nu am avut niciodata decat foicele mici cu masuratorile de la monitorizari


Mi se pare ciudat ...

Ii poti spune si tu ca ai facut vreo 2-3 inseminari si ca la noi in Ro nu prea se dau dosare la spitalele de stat ...

Ari ... zambilute nu ai ??
Mor dupa ele ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

babute, am zis sa intru sa salut si de seara
miky si eu tot la orl zic c-ar trebui sa te duci si banui c-ar mai putea fi o problema cu tensiunea (doar banui).
velvetcunosc un cuplu de ingineri, pragmatici, care au spus ca nu vor sa faca IA, deoarece, procentual, sansele sunt mult mai mari la FIV. Au calculat absolut totul (concedii, banuti, au planificat orele de injectare, etc.), au facut primul si singurul lor fiv la Promed, prin programul subventionat de stat si au reusit din prima. La ei totul s-a redus la meseria lor si au ales varianta cu cele mai mari sanse de reusita. Mi-a ramas bine intiparit in cap exemplul asta.
elly anul trecut mi s-au prins zambile mov si roz. Anul asta nu are rost sa pun flori inca, dar ma ocup la toamna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby,nu as vrea sa merg oriunde.daca ar mai fi programul subventionat as face in tara.dar asa as merge unde sunt sanse mari de reusita.

elly,cred ca vrea documente,cum am raspuns la stimulare.nu cred ca il pot minti.as vrea

ari si mie as vrea sa mi se intample la fel,dar nu stiu ce sa fac.istanbulul mi se pare si f departe si ne trebuie si mai multi bani...chiar sunt f dezamagita.speram sa pot face cu PK .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, stiu o fata care dadea pe o inseminare 200 euro, facea la Elias. Nu am termen de comparatie, dar nu mi se pare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

alex,mersi dar pe langa astia,ma costa cazarea,tratamentul de stimulare,mancarea,drumul...ma duce prea mult.nu se merita din punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Hello
Velvet, ti-am mai zis ca inteleg cum sta treaba cu banii, este trist, dar adevarat. Banuiesc ca vrea sa vada concluziile alea de la IA, pe care ti le da, dupa beta. Cel putin eu am primit dupa fiecare beta, un raport de inseminare, unde scrie exact nr de foliculi, tratamentul, nr sperm. inainte si dupa preparare...etc...

LE: daca nu ai facut niciodata stimulare, el pe ce baza sa iti dea tratament? Daca iti da minim si te duci in Z12 si nu ai nici un folicul sau endometru prost? Sau mai rau iti da o stimulare standard si te trezesti cu 25 de foliculi si o hipertim. de toata frumusetea? Chiar daca nu esti in HU, el este responsabil de ce iti prescrie. Nu se risca nimeni!
Si in plus nu poti pune la socoteala mancarea si stimularea pt IA, ca si la Fiv cu PK trebuie sa te cazezi si sa mananci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, fata de care ziceam eu e de la aspirante. Nu te costa decat drumul si cei 200 euro, nu trebuie sa te cazezi, faci inseminarea si pleci. Stii ca sunt fete care fac credite pentru analize, IA, fiv...asta e situatia. Eu nu as astepta...adica as face IA, macar una, sa stiu cum a mers si as astepta fiv-ul de la stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Velvet, la fel mi-a zis si mie PK. Cand m-am dus sa vad de IA nu mi-a placut ce tratament mi-a propus dr. Adica, la dozele alea mai bine faceam FIV. Asa ca i-am scris frumos ce mi s-a propus, faptul ca nu am acceptat si ca nici nu vreau sa fac IA, ci FIV. A zis OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby,pai m-as duce in Z 3 sa imi vada foliculii antrali.si endometrul.am destule ecografii.cu nr de foliculi si dimensiunea endometrului in diferite zile ale cm ului.si,da,m-as caza si in ungaria,dar as face FIV nu IA.

alex,eu FIV in tara as face prin subprogram.atat...

anasta da,am citit de recomandarea lui PK in cazul tau in capitolele trecute.stiu ca nu stiai ce sa faci.si ca nu voiai IA.nu ma incanta nici pe mine IA.deloc.altfel faceam pana acum.dar nu cred ca ar fi de acord.decat cu conditia pe care mi-a scris-o,sa vin cu recomandare scrisa de la androlog pt FIV.si nu stiu daca as obtine-o.

Mergi la inceput