Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Care supa, viviana? Aia de-ai slabit un kil intr-o luna?
Noua da-ne reteta de covrigi cu care a slabit Celcesforaie 7 kile intr-o saptamana (sau doua, ca nu retin...)

, ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si le face singura.....eu le am in dulap la baie...ei si intr-o zi ajung eu tarziu acasa si o vad catranita,cu bot si isi facea unghiile cu oja mea.
Iau jumatatea la rost,el imi spune senin ca l-a rugat copilul sa-i dea oja mea sa faca buline pe hartie ca i s-a terminat culoarea rosie...jumatatea ,se repede,ii da si asteapta fericit sa picteze plodu`...plodu` a fugit intr-uncolt si a inceput sa si le faca.Ce sa mai fac?Incerc s-o dezobisnuiesc de astea,dar are propria ei trusa de mchiaj si vesnic boita,aranjata...adica portocaliu pe obraji,etc...toataziua ...citim o poveste...'ma duc sha ma fac fumoasa ca pintesa"...si iar la smacuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Haha, a mea isi face unghiile cu cariocile daca oja nu primeste. Vesnic are unghiile si degetele vinete, albastre etc.

Roxana, azi is mai bine putin.

Am avut discutia anuala cu seful, nu i-am zis ca ma bate gandul sa plec, ca si stresul de aici e parte din problema.
In rest e soare in Bruxelles! Eveniment domne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Booon, ieri a fost ziua ratarilor repetate, nimic, dar nimic nu a iesit cum trebuia in afara de faptul ca fiu-meu a castigat la hockey ...bai nene, sunt atat de slabi astia sezonul asta incat spulbera echipa lui fiu-meu tot. Are impresia ca poate juca la Olimpiada .

Ei bine, am plecat de la hockey, fara batz ... stiu ca nu pare mare lucru, dar crosa aia a costat $80, mai mult decat patinele ... ca e din fibra de sticla, ca e usor, ca e Easton, ca e pe stanga in loc de dreapta ... deci, am plecat fara el, mai exact l-a lasat fiu-meu in sala de jocuri mecanice din incinta patinuarului.
Mai mult, nici macar nu ne-am dus direct acasa, ne-am dus sa spalam masina ei era inchis, ne-am dus sa comandam stromboli si nu aveau, ne-am dus in alt loc sa cumparam pizza, ne-am dus la un magazin sa cumparam un cadou pentru un party de saptamana viitoare si cand in final am ajuns acasa si am scos echipamenul, am realizat EU, ca lipseste crosa ...sa mor !!! Dau telefon la patinuar, le spun ce si cum ...si desigur, ca un suflet milos il gasise si il dusese la Lost and Found ...asa ca i-am suit inapoi in masina si pleaca iar la patinuar. Happy End !!!

Dupa amiaza am spalat toate hainele de ski, am facut varza calita care mi-a iesit buna si prajitura aia cu dulceata si aluat ras care mi-a iesit infiorataor de TARE ...
Intrebare pentru voi: Asa trebuie sa iasa prajitura aia ? Aluatul ala pe care sta dulceata trebuie sa fie ca un biscuite ?

Dupa cum vedeti, in ultimul timp, pe tot ce pun mana, se intareste ... galuste tari, prajitura tare ... ceea ce nu e rau cateodata dar in materie de mancare, nu va pot recomanda decat dintii cand roadeti la produsele mele.

Dupa prajitura am inceput proiectul snitele cu copiii mozolind prin ele ... Doamne, Doamne si iar Doamne (sa mai spuneti ca nu ma rog ) ... pe langa dinti, am avut nevoie si de nervi TARI, ca sa trec peste aceasta experienta. Care este psihologul ala care a spus ca gatitul cu copiii este instructiv si le dezvolta "nu stiu ce" ca sa-i trimit copiii mei, sa faca el snitele cu ei, amandoi ...

Ce cred ca au invatat ei din acest "minunat" si "calitativ" timp petrecut impreuna este: cum sa te umpli de faina si pesmet si ou pana in chiloti, cum sa gusti din ele si sa te strambi dupa aia, cum sa te feresti de mama care vorbea "apasat" la fiecare 5 min si cum sa nu mananci snitelele alea la final, dupa ce te-ai spalat pe maini anterior, in cele 3 maclavaisurile cu care se ung.

Ce am invatat eu din asta: Ca in loc sa dureze 30 min, a durat 2 ore, a trebuit sa curat bucataria la propriu, cu aspiratorul si mopul ud si ca mai bine mancam in oras si veneam acasa sa jucam WII decat eu sa stau cu nervul cretz si ei pedepsiti la citit, in camera lor. Damn it !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Buna dimineata soare

(vrabia malai viseaza) zapada, zapada si iar zapada

va spun eu retea de cartofi frantuzesti, ca tocmai ce am terminat de produs o tura ieri. si cand spun terminat, exact asta le-am facut amaratilor alora de cartofi: i-am terminat.

deci, o poveste de bucatarie marca aqai:

vineri: fierb cartofi pentru salata orientala. In paralele, jumatatea face un sos grozav de improvizat la cerinta expresa a lui fii-meu al mare. sos de spaghete vegetariene. Si in valtoarea evenimentelor se intalni cu maslinele de pe masa (pregatite de mine pt salata de carofi) se horataste ca ar fi dementiale in sosul lui fii-meu.

ramasa fara masline, hotarasc: nu-i bai, putem face cartofi frantuzesti. spre ghinionul nostru, nu aveam oua.

sambata dimi mama jumatatii merge la piata si ne ia oua.

sambata seara fierb ouale

duminica jumatatea rade branza si eu asez straturile vesele in tava si apoi zdup la cuptor cu ea. ma retrag fericita sa supraveghez lectiile copiiilor si alte asemenea.

peste vreo 2 ore: ceva mirose teribil de bine in bucatarie. ca si sum s-ar gati ceva la cuptor... yum yum zice mintea mea alba ca foaia de hartie. Inspectez: pe aragaz, honi produsese o ciorba de pastai si niste orez japonez. zic eu: orezul miroase asa bine

peste inca 1 ora: totusi, mirosul persista. ce-o fi? nu pot sa-mi imaginez

(nota: in tot timpul asta, nu mi-a dat prin cap ca daca tot miroase a ceva gatit din cuptor, ar merita sa-mi arunc un ochi si acolo)

peste jumate de ora: honi! shoes! am uitat cartofii in cuptor!

fugim amandoi: la suprafata, un strat ars da ars si teapan de branza. sub, niste cartofi terifiati. ouale erau mumificate intre.

dar, nimic nu mirosea ars. in continuare, mirosul era apetisant....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

buflea, cu alte cuvinte psihologii aia te-au mintit si da, daca mai ai nevoie de confirmari, erai mai bine sa mananci in oras cu pruncimea

si arunc si eu asa, te intorceai linistita acasa pe langa dl buflea, cu noile tale puteri magice... :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
si arunc si eu asa, te intorceai linistita acasa pe langa dl buflea

... care a fost ieri la serviciu si nu stiu cum a calculat ca a venit fix cand terminasem si snitelele si curatenia. Si era foarte contrariat ca de ce sunt atat de imbufnata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am mai pus o poza cu Bufniciul....care fiindca veni vorba,se poarta ca o pitzi...noroc ca ,spre surprinderea mea.adora muzica simfonica,si nu suporta muzica de acum...nu danseaza ca pitzi ci vals,tango ,iar preferatii ei sunt Ceaikovski ,Dmitri Shostakovich si Verdi.

Eu sincer,nu ma prea pricep sunt mai pragmatica,dar vad ca se ocupa de ei la orele de dans,ca ma pune sa-i pun muzica respectiva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aqai, pe masura ce te citesc, imi dau seama ca la tine majoritatea proiectelor culinare dureaza cate 3 zile ...ai mai facut tu o ciorba in 3 zile, cartofii aia ai reusit sa ii arzi tot dupa 3 zile de preparare .... cred totusi ca la voi, mai salveaza sotul aparentele. Eu nici macar norocul asta nu il am ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tre' sa recunosc ca daca ar fi numai dupa inclinatiile mele naturele, ar manca pruncii o multime de paine prajita cu dulceata.

dar ma tratez, da, am si mancaruri acceptabile

si weekendul asta a dat un noroc rar pe mine: jumatatea n-a lucrat, deci m-a ajutat la bucatarit si curatenie, iar bunica ne-a facut sarmale si placinte cu varza.

unde mai pomenesti asa ceva?

si ca sa nu fiu complet linstita: tampitul ala de instructor de care v-am spus la CMA ne-a dat gresit un deadline. e un proiect care nu e pus online, ti-l spune doar la sesiunea intercativa. si idiotul cu prune in gura ne-a spus ca avem ddl pe 8 feb. ma pomenesc vineri cu mail de la CMA ca din cauza ca site-ul a avut propleme, ddl se prelungeste pana pe 5 febr de pe 1! asa ca sun si ma lamuresc ca ne-a bagat individul in ceata complet...

iar pe 8 era ddl normal pt al proiect

asa ca am de ars 2 proiecte imense in ... 4 zile

Mergi la inceput