Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mei am sa va spun eu (da sa nu ziceti ca fac pe desteapta) ca eu am vazut la copchii aia de-i vizitez prin America. Si mi-a placut metoda enorm.

Au adunari simple, fara trecere peste ordin si ei trec doar rezultatul.
Totul se desfasoara pe mai multe etape. Nu ai trecut de prima etapa nu accezi in a doua cu socoteli ceva, ceva mai complicate, mai multe pe unitatea de timp.
Repeta foarte mult asa ca copchii astia reusesc sa invate adunarile/scaderile pe dinafara ca pe tabla inmultirii.

Rezutatul a fost ca fetita aia de era in clasa a Iv-a socotea cu o viteza uluitoare si io ma distram intreband cat face 75 impartit la 6 si aproape instantaneu aflam rezultatul cu rest.


Buflea, asta inseamna ca trebuie sa-mi las tufanica sa creasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Buflea, nu mi-ai raspuns. Ai scris ca fetita ta aduna si scade din minte 30 de operatii intr-un minut. Stii sa existe o metoda pedagogica pt a-i ajuta pe copii atat de mici ? Cum reuseste, chiar si cele 18 ?


Pai ce metoda ? - repetitia, repetitia, repetitia pana le invata pe de rost ... mai sunt unele tricuri la adunarile cu cifre mari ca la alea le ia timp mult sa calculeze pe degete.

- de ex adunarea cu 10 e intuitiva - 10+3 = 13, 10+9=19 ...etc

- adunarea cu 9 iar e intuitiva, adica scazi 1 din numarul cel mai mic si adaugi zecile - 9+7=16, 9+9 =18, 9+6=15

- in rest, repetat pana le stiu pe de rost, ca si inmultirea mai tarziu ... eu am repetat cu fica=mea 2 sapt 6+5 pana a memorat ca face 13 ...si cum am spus, inca nu face 30 adunari intr-un minut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Mei am sa va spun eu (da sa nu ziceti ca fac pe desteapta) ca eu am vazut la copchii aia de-i vizitez prin America. Si mi-a placut metoda enorm.

Au adunari simple, fara trecere peste ordin si ei trec doar rezultatul.
Totul se desfasoara pe mai multe etape. Nu ai trecut de prima etapa nu accezi in a doua cu socoteli ceva, ceva mai complicate, mai multe pe unitatea de timp.
Repeta foarte mult asa ca copchii astia reusesc sa invate adunarile/scaderile pe dinafara ca pe tabla inmultirii.

Rezutatul a fost ca fetita aia de era in clasa a Iv-a socotea cu o viteza uluitoare si io ma distram intreband cat face 75 impartit la 6 si aproape instantaneu aflam rezultatul cu rest.


Buflea, asta inseamna ca trebuie sa-mi las tufanica sa creasca?


Da, asta e metoda de la Kumon, un centru de meditatii agreat foarte mult de asiatici. Si cum asiaticii reprezinta modelul meu de parenting, desigur ca sunt de acord cu ei .

Mai, pana la urma, adunarile pana la zece si inmultirile si noi le-am memorat, doar ca nu am facut-o fortat ci in timp, folosindu-le mult. Si adunarile / scaderile pana la o suta sunt memorate cu mici artificii - de ex 45+37 - eu in cap fac asa 45+30=75+7=82 ...deci in cateva secunde (sper) stiu rezultatul.

Viv, la coreeni, nu exista criteriu de intrare in functie de tunsoarea tufanicii ... cu coada ochiului , o sa vezi acolo toate tunsorile posibilie, de la valvoi, permanent sau absent, cu invitatie sau fara, cu sageata in sus, in jos sau deloc.

Eu vroiam doar sa te pregatesc psihic ca trebuie sa scoti tufanica pe podium si sa te plimbi cu ea pe coridoare ... nu se poate altfel, recunosc, este o bariera psihologica, dar nu merita sa pierzi experienta din cauza asta. Toate prietenele mele pe care le-am dus acolo cu tufanica in chiloti, au iesit de acolo concluzionand ca merita sa treci peste asta .

Una din prietenele cu care am fost sambata, dupa ce se ascunsese intr-un bazin cu apa clocotind-bolborosind, ne spune asa cu gura pana la urechi "dragele mele, deja ma uit la voi cu alti ochi ...cred ca prietenia noastra a urcat la un alt nivel"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, am scris in acelasi timp
denisam, nu te supara pe mine, dar pot sa te intreb ce problema ai?
vivi,ce somn e ala?sa dormi cu laptopul pe burta?
si in loc sa dormi stai si urmaresti cum doarme cel de linga tine
tu esti ca sotul meu, care ma urmareste noaptea cum respir. ma bagat in sperieti de m-am dus si la doctor ca mi-a spus ca ma opresc din respiratie si numara cite secunde nu respir, sau numara cand dau din picioare(cred ca am chestia aia cu involuntari reflex...)

parca dr oz spunea ca numai daca ai un somn profund potzi sa slabesti dormind....
buflea eu ma gindesc cu groaza la apartatele dentare, si al meu treb sa poarte ...are muscatura pe invers.
aqai, aici nu e asa de iarna, e soare si frumoas si frig cam 10'. ieri mi-a adus sotul 3 chei de rezeva, in caz ca ...sa nu ma mai urc pe acoperisuri si sa escaladez balcoane.

si eu am adormit la filmul cu 007 si la cel cu cruise misiune imposibila.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
- in rest, repetat pana le stiu pe de rost, ca si inmultirea mai tarziu ... eu am repetat cu fica=mea 2 sapt 6+5 pana a memorat ca face 13 ...si cum am spus, inca nu face 30 adunari intr-un minut.

????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui buflea
- in rest, repetat pana le stiu pe de rost, ca si inmultirea mai tarziu ... eu am repetat cu fica=mea 2 sapt 6+5 pana a memorat ca face 13 ...si cum am spus, inca nu face 30 adunari intr-un minut.

????


... ma duc sa dau testul ala cu 30 de adunari CORECTE in 60 sec, ca vad ca am lacune

Oricum rezultatul care nu il tinea minte era 13 ...deci repetam 6+7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai intai laptopul sta pe burta, apoi il pun langa pat unde am o masuta speciala exact pana la nivelul ochilor. Masuta e albastra.
Sa stii ca mi-ai bagat un cui cu somnul care slabeste.

Nu stiu daca as putea sa-mi las tufanica asa hai-hui pe holuri. Nimic, nimic, nici macar o floare, o frunza, o agrafa?


Uf, tocmai cand aveam vreo cateva idei de coafuri ma scoate cactusu' la plimbare si apoi mergem sa luam nashparlia de la scoala ca iese la 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Nu stiu daca as putea sa-mi las tufanica asa hai-hui pe holuri. Nimic, nimic, nici macar o floare, o frunza, o agrafa?


Am mai auzit fraza asta ... ma gandesc daca sa fiu dura sau evaziva.

Dura:

Fara nimic. Cu ea la aerat ... nu ii pasa nimanui, mai ales asiaticelor ... numai noi, caucazienii, avem impresia ca nuditatea trebuie ascunsa. La asiatici trebuie scrub-uita si masata si ... dupa ultima mea experienta, aerata pe interior ... sunt numai dudui pe zona, de la 16 la 85 de ani ... oricum ai crede ca arati, vei fi complet anonima si neinteresanta ...


Evaziva:

Pai ti-o poti coafa frunza sau floare ca sa ai impresia ca e acoperita de ceva ... daca o lasi valvoi, cred ca merge si o agrafa ... sa-mi spui ce alegi, ca are fica-mea unele cu "diamant" stralucitor, daca imi spui si in ce culoare o porti, poate gasim o piatra care sa se asorteze ... orice draga mea, numai tu sa te simti bine.

P.S. Nu pot sa cred ca vorbim de tufanici cu Rufus si colegii "userului cu craci la avatar " pe subiect ... sunt de-a dreptul lipsita de pudoare, chestie care pe la 20 de ani nu ma caracteriza ... asa se defineste maturitatea si intelepciunea in midlife crisis .

Daca ma mai provocati mult, mi-e ca-i baneaza Tora subiectul lui Rufus, ceea ce ar fi acceptabil daca intra ea pe subiect ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, nu te teme: Tora e sigura ca, intr-o viata anterioara, am fost femeie. Evident, pentru ca ne intelegem asa bine, ea ar fi fost barbat.
Inca din facultate colegele mele nu se sfiau la vorbe in prezenta mea...niciodata n-am comentat, am avut doar de invatat Si asta s-a intamplat mereu, pana in zilele noastre. Sa-mi spuneti daca cunoasteti multi barbati care stiu ce se intampla intr-un spa corean (sctia doamne)
Nu ma scandalizez si nu judec nimic din ce aud.
Si oricum, modul vostru de conversatie este delicios

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Iti place,ha?

Mergi la inceput