Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Cine spune ca are o reteta super usoara si buna de pizza de casa? O vreau si eu, tocmai ce vorbeam de sport, brusc mi s-a facut pofta de mancare "nesanatoasa" .
Andreea, de ceva timp vreau sa te intreb, cat te-a costat site-ul si intretinerea lui? Si reclamele de pe margine sunt contra cost nu? Te intreb ca m-ar interesa si pe mine un site de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

alina eu fac pizza des...
aluat: 2 cani faina, 1 cana apa, 1 praf de sare si unul de zahar, 1/2 plic drojdie (plic verde de la dr oetker), o l-ta ulei..apa se adauga treptat, iar uleiul la sfarsit..se lasa la dospit cam juma' de ora..
sos: passata de rosii, 1 l-ta zahar, 1 l-ta mustar, 1 l-ta oregano..se poate folosi ketch-up, dar sosul e mai bun...se unge aluatul dupa ce se intinde in tava..
topping: salam/sunca, cascaval, ardei, ciuperci, masline, ceapa..eu le tai toate si le amestec, iar apoi le pun peste aluat
pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna fetelor
am si o intrebare bebelusul meu face kk des si cam apos poate sa fie diareea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, yummy!

Mira, depinde. Alaptatul la san poate duce la un kk mai apos. Maya de ex face apos cam de 3 ori/zi, dar stiu ca asa face ea si nu ma agit.
Are si alte simptome? Vomitat, apatie...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am fost astazi pe-afara dar mi s-a parut cam rece. Cel putin cand batea vantul era brrrrr! Am stat vreo 45 min, pitica a dormit. Evident ca in casa s-a trezit!

Acum doarme de 30 min. Imi era si mie somn si de-abia asteptam sa adoarma si ea, dar dupa ce am incercat 45 min s-o adorm, s-a dus somnul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

da este alaptat la san nu am vomat este vesel cum este el de obicei dar in ultimele zile a facut cam des si cam apos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

nu a vomat scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, dragi mamici!

De azi dimi tot incerc sa va scriu si nu mai apuc.

Ieri am fost cu brotacul afara vreo 2 h, a dormit cam 1h juma in aer, desi batea vantul cam tare, am zis sa-l lasam sa-si faca somnul. Azi l-am scos doar juma de ora, am fost sa-i iau costum de cosmonaut, ca ne ramasese mic al nostru. Eu il scot numai in marsupiu. Carutul nostru nu pot sa-l car nici pe el singur, daramite cu Matei in el. Vreau sa ne luam si noi un carut sport, dar din acela cu 3 pozitii sa poata sta si la orizontala si sa fie usor. Sa vedem ce gasim. Ca si cu marsupiu a inceput sa-mi fie greu.

Azi noapte, Matei a dormit superficial, cu multe treziri,cred ca din cauza somnului lung de afara, plus ca ajunsi acasa a mai dormit, s-a trezit singur la 20.40 pt baita. Azi n-a mai dormit afara, deci sper sa doarma bine la noapte.

Raluca si Micaela, bine ati venit!

Andreea si Raluca, va admir ca ati putut naste natural bebeii de 4200 Matei a avut 4060. Eu am vrut sa nasc tot natural dar nu s-a putut. Sincer, cand l-am vazut, mi-am zis ca nu stiu pe unde ar fi iesit. Si doctorii cand l-au scos s-a mirat ca ce mare e, si unde l-am tinut :))) Dar ai vostri ce greutati au acum?

Mirabela, pfoaaai ce sperietura ai tras cu Calin. Cum mai e manuta? O pupam, sa-i treaca repede umflatura! Tu esti mai bine cu moralul? Stii ce ma gandeam, cu gatutul lui Calin care nu-si revine, sa nu fie vreo alergie. Poate poti sa-i muti patutul in alta camera cateva zile, sa vezi daca isi revine. Aparat de masurat umiditatea ai? Sa nu fie aerul prea uscat. Si am mai citit ca tusea poate fi cauzata de secretiile ce se aduna cand bebii incep sa se chinuie cu dentitia. Sa nu fie cumva asta... Sper oricum sa nu fie vreo infectie care sa necesite antibiotic. Doctorii cum si-au dat seama ca nu e infectie? Se face exudat la bebelusi? Scuze ca pun intrebari fara documentare, dar eu asta as incerca sa aflu daca as fi cu Matei in situatia asta.

Mai voiam sa raspund, dar acum ma lasa memoria Va pe toate si sper sa avem parte de bebeii care fac luuung la noapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Nu sunt inca 100% convinsa referitor la vaccinuri, doar despre ROR stiu sigur ca nu il vreau. Cele mai multe cazuri de autism au fost legate de vaccinul asta, chiar daca nu s-a demonstrat absolut concret. La David am fost stresata maxim cand l-am facut, daca stiam ca doar amana bolile, chiar il refuzam.
Astea de 4 si 6 luni poate le facem, fiind rapeluri la ce am facut deja...desi difterie?! mai exista?

Am vazut poze cu copii extraordinar de frumosi pe mail! Felicitari, fetelor, sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si sa va umple casa de bucurie! Am si pus cateva cu Iustinul meu

Pizza mea f rapida (pe care am zis ca nu o mai mananc dupa 6, dar iata-ma la 8, asteptand sotul sa vina de la magazin cu o parte din ingrediente ):
3 cani faina
1 cana lapte
1/3 cana ulei
1 plic praf copt
1.5 lingurita sare
intinsa in tava pe hartie de copt, deasupra sos/ketchup si de toateee 20 min in cuptorul preincalzit la 200 gr.
E fain ca nu trebuie sa astepti sa creasca nimic, in max 30 min dupa ce iti vine ideea o ai pe masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

mira, daca vrei neaparat da-i bonnisan sau debridat vreo sapt, sunt reglatoare (indicate si in diaree si in constipatie). rau nu fac..

Mergi la inceput