Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
oli multumim de cafea! e nevoie..apropos de par, eu m-am tuns scurt-scurt..sper sa-si revina..
mirabela imi pare rau ca nu-i trece tusea lui calin...sper sa v-ajute stodalul..pupam manutza care doare ..david se plictiseste foarte repede de jucarii, nu prea-i plac...a primit o minge din germania de la o prietena, aia e singura care-i plaace, parca se prinde singura de mana...e dintr-un plastic moale si o poate si roade...pun o poza la galerie..
bun venit mamicilor si boboceilor noi!
gabi cum e stefan? nu mai are febra,da?

la noi noaptea a fost mai nashpa, bineinteles...s-a trezit la 2,23 si a adormit inapoi la 5,30!...a papat tzitzi, a vorbit, a ras, s-a agitat, a vomat de 2 ori, l-am schimbat, i-am dat bibe...la 7,40 s-a trezit de tot
am mai facut ieri ceva, i-am adus patutul in sufragerie..si sta la el in patut cateodata, nu mai tre' sa-l tin doar in brate...
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Despre reflexul plantar si alte reflexe, mi-am amintit ca spuneati multe ca bebeii pasesc, asadar aflati mai multe daca cititi aici: http://www.utile copii.ro/articole/bebelusi/reflexele-nou-nscutului/5549/. Despre intors, ca spunea Olivette ca sotul facea exercitii cu micutza, va povestesc isprava mea de cand cu Iulia. S-a intors relativ devreme, la 3 luni si jumatate, dar ii reusea initial doar pe o parte, de pe spate pe burta, nu si invers. Eu, ca sa o intorc la loc, ii puneam mana dreapta pe langa corp si o intorceam. Cand m-a vazut mama s-a luat cu mainile de cap ca ii strivesc incheietura fetei, ca nu asa se intorc copiii, ei isi ridica mainile pe langa cap si isi rotesc doar corpul stanga-dreapta, ajungand pe burta sau invers, pe spate. Nu stiu cat de clara am fost, mainile trebuie sa fie in aer, pe langa cap, iar ei isi rotesc doar trunchiul pe pat. Dar eu nu o vazusem pe Iulia cand se rotise, am vazut direct rezultatul, habar nu aveam si asa mi-am imaginat ca face Simona, desi pare mai vioaie decat Iulia, inca nu s-a intors, mai are timp pana pe 7 februarie ca sa i-o ia inainte Bine, nu ma grabesc, nu conteaza, zic si eu doar asa, facand comparatie intre ele.

Ma duc sa mai citesc. Am editat, ca sa accepte adresa, punand spatiu intre utile si copii, stergeti-l voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata si multu Oli de cafeluta Dau si eu cereale cu iaurt

Ma bucur pentru noptile bune pe care le aveti, le astept si eu mai rau ca pe butelii sau pe painea calda. Azi noapte a fost cumplit, atat pentru pingu mic cat si pt mine. Primul somn a fost bun de aprox 3h, pana la 00.00 noaptea, dupa care treziri din ora in ora si din 30 in 30 min, 7 treziri pana la ora 03.40 cand i-am dat din nou papa Il durea burtica, nu ma lasa nici sa ii fac bicicleta, daca il luam in brate incepea sa planga. Asa ca l-am masat pe burtica in timp ce il incalzeam cu foenul. Mi-e asa mila de el. Am cautat pe net si cica GP-ii de pe aici zic doar sa astepti sa ii treaca

Revenind...

Alive, nu stiu ce sa zic de vaccinuri, fiecare face dupa cum considera ca este mai bne pentru puiul ei Asteptam poze Nici Ibuprofen nu merge, migrenele sunt migrene, pot lua eu si fasconal si saridon si mama medicamentelor. Pana nu ma odihnesc nu trece. Eu nu sunt inalta, am doar 1.56cm si orice gram se observa. Nu stiu cate kg mai am, aveam 54 ultima data si trebuie sa ajung la 47kg. Momentan incap in hainele vechi, dar imi ramane burtica si pulpitele

Micaela06, bine ai venit printre noi! Daca ne dai cateva date de la nasterea bobocelului Tudor Andrei, le trec pe prima pagina. Voi cum dormiti?

Carina, cum mai este cu pofta de papa? Papa mai bine piticutul?

Alina, eu cu sportul ma inteleg f bine. Inainte sa nasc faceam cam 4-5 km pe zi si exercitii pilates. Acum e greu pentru ca sunt in alta tara, fiecare e cu programul lui. Mai greu cu acomodarea, dar nu ma las eu. Si acum fac plimbari cam de 2-3h zilnic cu caruciorul.

Papelusca, ultima data cand l-am pus in manduca s-a pus pe plans. Poate mai incerc sa vedem cum reactioneaza. Ideea este ca daca tre sa ma duc la baie, s-a rupt firulPe burtica nu ii place nici la tummy time daramite sa doarma Voi dormiti bine vad, ce ma bucur! A mai facut febra?

Moaaa Oli, ce nopti aveti voi! Parca-parca va invidiez Ma bucur ca apucati sivoi sa va odihniti. Ziua cum mai doarme? Nici miei nu prea mai imi cade parul

a_raluca, bine ai revenit! Punem datele dlui Radu pe prima pagina, cum sa nu! Ce ma bucur ca ai nascut natural, parca si acum mi-e ciuda ca nu am putut naste si eu natural...

Andreea, cum mai sunteti? Ce mai face Dl Andrei?

Mirabela, uite ce ma oftic ca nu stiu cum sa te incurajez sau cu ce info sa te ajut. Am gasit un articol despre tuse, poate te ajuta. Sunt sigura ca ai citit deja o groaza de articole Daca nu trece, poate ai cum sa vii la Bucuresti, la Spitalul Grigore Alexandrescu, sectia sugari si nou-nascuti, la etajul 1, la doctorita Carasava. Sper totusi sa nu fie cazul Of, micutul cum si-a prins degetetutele... Si David, ca intotdeauna, un adorabil si sufletist!

Ramona7575, hai cu pozele, abia astept sa va vad Super ca ti-a revenit lapticul!!

Elfica, nu ne pui si noua poze cu Simonica frumusica? M-ai pus pe ganduri cu Vigantolul lu' peste. Vine pe 7 acum tipa de la HV si o intreb din nou, desi aici nu ti se da pana in 6 luni

Oana, voi ce mai faceti? Stelutz?

Va pup si sper sa avem o saptamana cat mai usoara!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, of, ce noapte ati avut si voi Pupam mami obosita si bobocelul care sta acum in patut si in sufragerie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana, pe 17 o sa avem botezul si atunci ma voi invrednici sa trimit si altora poze. Stau prost cu timpul si de aceea fac mereu strictul necesar Din pacate nu am apucat sa intru sa ii vad pe ai vostri, doar ce poza v-ati pus voi am vazut, eu nici pe asta nu m-am invrednicit sa o pun

Cu Vigantolul sigur sunt pareri si pareri, ca despre orice alt subiect despre bebei. Intreab-o totusi de ce nu se da pana la 6 luni si spune-ne si noua. Si cand se da, cate picaturi se dau, depinde de dezvoltarea copilului sau dau doza unica pentru toti copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am facut modificarile pe prima pagina

Abia astept sa ne pui poze dupa botez! Inca nitel si o crestinati si pe Simonica frumusica O voi intreba Elfica, mi se pare tare curios. Oricum,nu stiu daca ai citit cand am scris eu mai demult, aici nu se dau NIMIC inainte de 6 luni, nu calciu, nu vit.D, nu ceai. Gripe water si Infacol, cam atat. Cand i-am pomenit de ceai, eram curioasa daca aici se da, s-a uitat la mine tare ciudat O fi zis ca suntem dusi noi romanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Kytana: Cum mai sunt relatiile cu parintii lui, tot la fel de reci? Sau o data ce te-ai dus acolo cu nepotelul lor s-au schimbat? I-au luat ceva, l-au luat in brate etc sau reci si indiferenti? La ce distanta de voi se afla, va vizitati des sau scapi de situatii stanjenitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

O zi buna sa avem dragi mamici.
Multumim pentru primire
Papelusca nu o sa astept 6 luni fix, i-am mai dat in manuta cate un morcovel sau bucatica de mar. Trebuie doar sa ajung undeva sa cumpar mai multe fructe: mere,pere si prune uscate daca gasesc din Ro, in supermarket numai din alte tari sunt, nu stiu cat de sanatoase or fi. Legat de febra eu zic ca ai procedat corect la 37,9 doar dezbracat eu stiu ca peste 38.5 tb dat ceva, asa am procedat mereu.
Alive referitor la nevaccinare eu zic sa te documentezi temeinic, recunosc cinstit eu nu am cunostinte medicale si mi-ar fi teama sa nu vaccinez, dar sunt destule mamici care decid asa, iti recomanda blogul Cristelei Georgescu si al unei mamici de la grupul fetitzei piersicuta.blogspot Cat despre primit copilul in colectivitate trebuie sa te pregatesti de lupta, vaccinarea nu este obligatorie (doar statul e obligat sa puna la dispozitie vaccinurile respective). Dar revin si zic ca sa nu vaccinezi e o hotarare pe care sa o iei in cunostinta de cauza.
Olivette deci mai am o speranta ca nu o sa chelesc de tot. La fata stiu ca am cedat si m-am tuns scurt, acum rezist eroic desi am umplut casa de par.
Kytana eu nu am de ce sa ma plang de dormit, dorm cu el, papa tzitzi, nu ma ridic din pat, sigurul sport pe care il fac e sa il trec intr-o parte sau alta. acum ceva vreme adormea doar in braze, plimbat, atunci ne cam chinuiam, dar de o luna adoarme in pat, ma declar norocoasa. Tudor e nacut pe 27.08 prin cezariana la 38 saptamani, a avut 3kg si 48cm.
Despre vingatol asa stiu si eu ca o luna dupa ce il deschizi e ok , desi in prospect scrie parca 6 luni, mai exista si vitamina D3 de la biofarm. eu una am recomandare sa ii dau mai putin deoarece i se inchide prea repede frontanela... si asa uitam sa-i dau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna, fetele. Va citesc, dar nu mai reusesc sa scriu.

La mine piticuta e cam somnoroasa azi. I-am pregatit haine sa iesim afara, dar tot adoarme 10 min, mai trage la san, iar mai adoarme. Ne distram de vreo 2 ore asa.

Mirabela, imi pare f rau pt bb bolnavior. Aerosoli n-ai incercat? Sau e prea mic?

Kytana, felicitari pt sfintire si sa va fie de folos impartasania. Eu de cand am nascut doar o data am reusit sa ajung la parintele sa ma spovedesc, desi tot imi propun.

Alina, ce exercitii faci pt incalzire?

Va pup pe toate si bun venit fetelor noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor.
Micaela si Raluca, bine ati venit printre noi.
Olivette, mie imi cade in continuare parul, am in plan sa merg sa ma tund putin, doar varfurile, nu renunt la plete ca nu-mi sta bine cu parul scurt.
Mirabela nici nu stiu ce sa mai zic, imi pare tare rau de micul bobocel bolnavior, subscriu la recomandarea Kytanei de a merge la Bucuresti la Spitalul Grigore Alexandrescu, dar e foarte departe de tine, gandeste-te si la posibilitatea asta insa.
Anaomaria, pentru incalzire fac cum am mai spus 20 de minute pe stepper (un apartat dee fitness care imita urcatul scarilor, ca sa spun asa), iar aceste exercitii pe aparate se numesc cardio, sper ca m-am exprimat bine si ai inteles la ce ma refer.
Corina si Kytana imi pare rau pentru noaptea agitata.
Elfica, iti simteam lipsa, multumim pentru informatiile date, utile ca de obicei, te asteptam mai des pe forum.
Va pup!

Mergi la inceput