Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da,tot o sa aiba vase de spalat,dar o sa le aiba pe ale ei si ale copilului.Dimineata pleaca de acasa si lasa in chiuveta trei vase si doua pahare si tot atatea gaseste la intoarcere.Nu mai are pe nimeni care din trei farfurii sa-i faca treizeci,aragazul varza(banuiesc ca atunci cind il apuca nebunia culinara ca pe femeile gravide,nu-l apuca si mania curateniei).Lasa o patura cu un colt indoit ,o gaseste la fel ,nu mototolita dupa ce si-a facut domnul somnul de frumusete.
Mda,sunt rea,stiu
Apoi de sex,pai io una nu as avea chef (sincer,nu sunt genul wild sunt ok muuuult timp,pacat ca al meu nu pricepe)de sex cu trantorul casei.Sau cu cel care ma ignora.Idem cu cel care ma jigneste ,ma agreseaza fizic si psihic.Cum sa imi vina pofta de sex cind de fapt eu i-as sparge capul? Pt.sex eu trebuie sa ma simt iubita,apreciata,asvultata...etc.Altfel ii pot creste maracini,din partea mea nicio suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Da,tot o sa aiba vase de spalat,dar o sa le aiba pe ale ei si ale copilului.Dimineata pleaca de acasa si lasa in chiuveta trei vase si doua pahare si tot atatea gaseste la intoarcere.Nu mai are pe nimeni care din trei farfurii sa-i faca treizeci,aragazul varza(banuiesc ca atunci cind il apuca nebunia culinara ca pe femeile gravide,nu-l apuca si mania curateniei)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!
**********************************************************

I don`t think the worst thing that could happen to me/you is raising a child with special needs.I think the worst thing is to raise a child who is cruel to those with special needs.





Ihi...pe care le va spala cu nodu-n git ,cind o va intreba copilul "unde e tata ?"!

Eu cred ca e o problema de comunicare intre voi,pe care ar trebui sa o rezolvatzi,tu ar trebui sa spui clar ce vrei de la el si cum vezi tu rezolvarea situatziei.

SIncer ...eu cred ca tu ai luat niste hotariri gresite,ai un credit desi suntezi doar cu o singura sursa de venit,tu spui ca el e asa nu de acum,insa ai hotarit sa faci un copil cu el...deci ...are si el ceva acolo care te-a facut sa-l iei drept tatal copiliilor(copilului)tau.

Nu stiu ce rol are mediatorul in Romania,imi este total necunoscut termenul,insa daca el va pune fatza-n fatza si va "fortzeaza"sa discutazi...e bine.

Gindeste-te ca tu nu iei decizii doar pentru tine,ci si pentru copilul tau ,de care esti responsabila si in fatza caruia mai devreme sua mai tirziu ,va trebui sa "dai socoteala"(sa raspunzi unor intrebari).

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda trebuie sa divortez... sa nu mai am de spalat vasele lasate murdare la nesfarsit de nevasta-mea, asa as avea doar o farfurie un pahar doar pe ale mele, as scapa de calcat tonele de haine, asa le-as avea doar pe ale mele un tricou doua, as scapa de gatit adica as gati doar pentru mine si copii...hmmm cum de nu mi-am dat seama de 20 de ani si ceva incoace ce bine mi-ar fi daca as divorta. O adevarata domnie. Acum realizez totusi o nevasta cate belele poate sa produca in casa.
Good point.

Am o dilema totusi - nevasta-mea vine nu franta ci rupta, coapta de la job. Si atunci stau si ma gandesc daca as divorta ea ar veni tot rupta coapta de la job si eu nemaifiind unde o sa ajunga la spitalul de nebuni? Hmmm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Andacos

Daca mediatorul este bun atunci invita partile aflate in conflict la discutii in biroul lui/ei. Aceste intalniri au loc de comun acord cu partile si fiecare parte isi spune opinia, dorintele, frustrarile, acuzele, reprosurile insa pe rand adica mediatorul conduce controlat aceste intalniri. Desigur ce spu eu acum este un cadru general explicativ insa sunt tehnici specifice de mediere.
Sensul medierii nu sunt aceste sedinte in sine, ci gasirea de solutii de diminuare sau eliminare a conflictelor dintre parti. Un mediatornu va impune solutii de rezolvare, poate face propuneri care sa ajute partile sa isi gaseasca solutia care pentru ele este cea mai buna pentru ca este solutia exact a lor nu a mediatorului. De aceea atunci cand se rezolva partia sau total un conflict prin mediere - rezolvarea este stabila si de durata.
In plus desigur actele emise de mediator sunt oficiale si se administreaza daca este necesar si in instantele de judecata. Mai mult daca prin mediere se ajunge la stingerea sau chiar diminuarea unor conflicte, si mediatorul constata cu acordul partilor aceasta, actul emis de mediator este luat in considerare de tribunal (instanta) si duce la inchiderea dosarului daca nu mai exista conflictul judecat sau reformularea dosarului si judecarea doar a partii din conflicat la care nu s-a ajuns la o solutie amiabila prin mediere. Restul cade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, din cate inteleg pe aici, problema principala nu este ca nu are momentan un serviciu, sau banii , ca atare , in forma bruta , ci comportamentul domnului....

El intotdeauna a fost un tip comod? Inainte de copil, tot asa era? Posibil ca atunci tu sa fi avut mai mult timp disponibil, si sa nu-ti fi dat seama, si ai observat dupa nasterea copilului, cand mare parte din timp a fost "mancata" de bebe. Iar el probabil a avut aceleasi pretentii de la tine, tu timp mult mai putin, el dorinta sa te ajute - nema, in schimb or fi inceput sa curga reprosurile (gen n-ai facut aia, n-ai facut ailalta)

Chiar vroiam sa te intreb, dupa ce sa nu face nimic prin gospodarie, este si un tip pretentios? Adica iti reproseaza ca n-ai facut nu stiu ce, sau ca ai lasat vasele, ca e de datoria ta sa le speli? Face "atmosfera" in casa?

Daca in casa este si o atmosfera din asta "incarcata", intr-adevar o separare i-ar aduce fetei un pic de liniste. Lipsa eventualelor reprosuri (daca ele exista, nu stiu), plus ceva mai putin vase ca na, el nu mai foloseste, mai putine haine de spalat/calcat si tot asa... Ultima e o gluma.. Cel mai important e comportamentul lui
F. greu de trait cu un om pe care il "doare in paspe", iar daca face si "atmosfera" e si mai insuportabil
Multa bafta orice ai face!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Marius,gresesti!Si iti zic de ce.Banuiesc ca sotia ta munceste nu?Atunci mi se pare ok sa o ajuti sau sa va ajutati unul pe celalalt sau sa va suportati unul altuia mici toane,scapari & co.Insa cind unul munceste x ore pe zi si vine acasa unde celalalt a stat toata ziua degeaba,pardon nu degeaba ci i-a mai dat bonus citeva blide de spalat ,citeva sosete murdare de strans de prin casa ,se schimba putin datele problemei zic eu.
Nu sunt absurda,stiu ce inseamna o familie dar pun pret pe munca la comun.Pun pret pe munca ta,atunci pune si tu pe a mea ca doar nu m-ai castigat la carti nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Si eu am spus ca ar tb sa discute cu el, sa ii spuna ce o framanta. Daca vede ca el tot nu face nimic, nu stiu daca mai are rost sa stea impreuna. Si fostul meu era la fel, il durea in paispe de nevasta, importanti erau : serviciul, mama, bunicii, catelul si apoi nevasta. El insa muncea. Dar in casa nu facea nimic, pt ca nu a fost invatat, a fost crescut de bunici care ii faceau toate poftele. Cand mi-am dat seama ca nu e ceea ce-mi doresc, am divortat. Si bine am facut. Eram insa amandoi ft tineri (ne-am casatorit la 23 de ani si la 25 am divortat). Actualul, desi munceste mult (in general de la ora 7 pana la ora 18-19, cateodata chiar si pana la ora 24, ba se intampla sa munceasca si noaptea), ma ajuta in casa, isi spala singur dimineata farfuriile, cand pleaca mai tarziu la servici face el patul (mai bine ca mine, recunosc). E adevarat, eu ma trezesc zilnic si ii pregatesc micul dejun (asta pt ca vreau eu, nu pt ca mi-o impune el, el imi spune sa dorm mai departe, ca se descurca), iar apoi mai dorm putin, daca el pleaca ft devreme (la 5 sau 6 dimineata). Daca ne trezim la aceeasi ora sau el pleaca mai tarziu, luam micul dejun impreuna. De gatit seara, eu gatesc, chiar daca el vine la ora 21-22. Asa ne-am obisnuit si nu ne este greu. Dai si primesti. Si eu ma saturasem la ex-ul sa tot dau si sa nu primesc nimic in schimb. Eu am norocul sa ii am pe ai mei aici, iar ei ne ajuta cu copila si menajul. Insa cand ramanem singuri, ne descurcam si fara ajutor, ne impartim treburile si totul e ok.

Numai bine !

Mihaela






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Mda trebuie sa divortez... sa nu mai am de spalat vasele lasate murdare la nesfarsit de nevasta-mea, asa as avea doar o farfurie un pahar doar pe ale mele, as scapa de calcat tonele de haine, asa le-as avea doar pe ale mele un tricou doua, as scapa de gatit adica as gati doar pentru mine si copii...hmmm cum de nu mi-am dat seama de 20 de ani si ceva incoace ce bine mi-ar fi daca as divorta. O adevarata domnie. Acum realizez totusi o nevasta cate belele poate sa produca in casa.
Good point.


Marius, cand in casa domneste o atmosfera placuta, partenerii sunt amandoi implicati, nu se fac reprosuri, nu se vorbeste urat (zic in general, nu ma refer neaparat la cazul bubulinei1), atunci faci mai cu placere trebuirile aferente unei gospodarii (care iti revin tie).

Dar probabil cand atmosfera se deterioreaza si unul din soti/parteneri simte ca numai el trage la caruta si celalalt se lasa tras, si eventual mai face si nazuri de una, de alta, atunci multe din chestiile administrative pot deveni corvezi, si iti vine sa-i dai peste nas cu ele, iti vine sa zici "na de spala-ti hainele, ia de calca-le etc etc" chestii care intr-o situatie normala nu s-ar zice/face.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Marius,gresesti!Si iti zic de ce.Banuiesc ca sotia ta munceste nu?Atunci mi se pare ok sa o ajuti sau sa va ajutati unul pe celalalt sau sa va suportati unul altuia mici toane,scapari & co.Insa cind unul munceste x ore pe zi si vine acasa unde celalalt a stat toata ziua degeaba,pardon nu degeaba ci i-a mai dat bonus citeva blide de spalat ,citeva sosete murdare de strans de prin casa ,se schimba putin datele problemei zic eu.
Nu sunt absurda,stiu ce inseamna o familie dar pun pret pe munca la comun.Pun pret pe munca ta,atunci pune si tu pe a mea ca doar nu m-ai castigat la carti nu?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!
**********************************************************

I don`t think the worst thing that could happen to me/you is raising a child with special needs.I think the worst thing is to raise a child who is cruel to those with special needs.





Hmmmm daca ai citi ce am scris la acest topic poate ca ai constata ca spui cam acelasi lucru cu mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Andacos, eu cred ca e o problema de a te simti au ba, la el. Mai da- o incolo de comunicare! La 41de ani ar cam trebui sa se simta. E barbat, tata de copil si sot, sau a schimbat doar domiciliul si mamica? Femeia spune ca de cand a aparut copilul, s- a stricat mancarea. De ce de atunci? Pt ca de atunci a vazut de musai, ca un matur responsabil,nu mai zic ca ea e mama, ce se petrece cu adevarat. Nah, maternitatea a facut- o ori sa isi deie jos ochelarii roz, ori, mai degraba, sa isi revizuiasca prioritatile. Unui copil nu poti sa ii spui nu, nici dc vine cerul pe tine. Nici la papa, nici la haine, nici la educatie, nici la jucarii, nici la acordat atentie. Ori ea le face singura pe toate. Motul consta in stransul si dupa sot, si satisfacutul micilor placeri ale acestuia. Pana la urma e si ea om, nu guma. Ok, fiecare isi cunoaste sau ar trebui ca sa isi cunoasca limitele. Pt unele este suficient sa nu fie batute, casa ramana intr- un mariaj. Pt altele ba. La ultima se incadreaza si ea. Eu nu zic sa nu incerce medierea,orice, dc mai are snaga sa o faca, de dragul copilui , caci el nu are vina de nimic din toate cele petrecute. Sa incerce! Poate se misca ceva( desi nu cred), orice, oricat, in directia fireasca pe care o pretinde ea, nu cere luna de pe cer. Poate are cineva de aici solutia. Dar si eu am avut fix senzatia ca este pusa la zid ( si nu ma refeream la tine,Marius ).Vorba aia: si batuta, si...si... ori din titlu vezi ca una are nevoie si alta zicem noi.

Mergi la inceput